İlginç bir optik sensör

Başlatan z, 18 Nisan 2015, 14:51:47

z

EDİT: Mavi renkli ayna yarıgeçirgen ayna. Arkadaki sarı renkle gösterdiğim ayna ise sıradan ayna. Resimde herikisine de yarıgeçirgen yazmışım.

Zamanında hurdacıdan aldığım garibime giden sensörlerden birisini merak edip açtım.

Kesme şekerden biraz daha büyük boyutta sadece 5mm çaplı deliği olan kısımdan ışık alabilen bu sensörü tarif edeyim.

Işığın girmesine/çıkmasına yarayan bu 5 mm çaplı deliğin önünde buzlu cam görüntüsünde plastik bir parça var.

Resimdeki gibi 45 derece açıyla yerleştirilmiş aynalar sayesinde delikten gelen ışık her iki optik malzemeye de ulaşıyor.

Led, fotodiyoda kıyasla PCB'ye daha uzun monte edilmiş. (Aynaya daha yakın duruyor)

(PCB de her ikisine de LED yazmışlar)

optik malzemelerin olduğu kartı söküp ledlerin baktığı açıdan bakarsam 5mm çaplı delikteki görüntüyü mükemmel şekilde görüyorum. (Buzlu camı söktüm)

Fakat mavi ledin önündeki aynadan gelen görüntü mavi iken diğerindeki görüntü sarı.

Bu durumda yarıgeçirgen ayna aynı zamanda filitre görevi de görüyor. Mavi ışığı yansıtırken yeşil ve kırmızı ışığı geçiriyor ve sarı renk oluşuyor.

Bu sensörü aldığım tarihlerde hurdacı bir sürü ileri teknolojiye sahip büyük tıbbi cihazları söküp parçalamıştı. Muhtemelen bu sensör de tıbbi bir cihazdan sökülmüştü.

----------------------

Mavi ledin ışığı aynadan yansıyıp çıkış deliğinden çıkıyor. Buraya yaklaştıtılan bir engelden yansıyan ışık önce 1. aynadan geçip ardından 2. aynaya çarpıp fotodiyoda geliyor.

Mavi ledi yerine takıp fotodiyod deliğinden bakarsam ilginç bir şey oluyor.

Eğer engel olarak kavuniçi renk haricinde hangi nesneyi koyarsam koyayım net ama ışığı az görüntü geliyor.

Fakat kavuniçi çakmağımı koyarsam ışıl ışıl görünüyor.

Diğer renkler işe yaramıyor. Bu çakmakda ne hikmet varsa...?

Kansayımı cihazı ile alakası olduğunu düşünüyorum. (Tahmin)

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

engerex

Turuncunun negatifi açık mavi.
Sarının negatifi koyu mavi.
Sebebi bu olabilir mi?

z

Negatif renkle alakası varmı bilmiyorum.

Sensörle biraz daha oynayınca;

Işık çıkan delikten sensörün içine beyaz ışık yolladığımda mavi lede doğru mavi ışık gidiyor. Aynadan geçen diğer ışık ise sarı oluyor.

Bu durumda bu ayna mavi ışığı yansıtıyor diğer dalga boylarını aynen geçiriyor.

Beyaz ışık = Mavi Işık + Yeşil Işık + Kırmızı Işık

Beyaz ışık - Mavi ışık = Yeşil Işık + Kırmızı Işık = Sarı Işık

Arkadaki fotodiyodun önündeki ayna sıradan ayna imiş.  Fotodiyod tarafından baktığımda sarı renk görmemin sebebi öndeki ayna imiş. Araya kağıt koyduğumda bunu farkettim.

mesaj birleştirme:: 18 Nisan 2015, 15:22:19

Galiba olayı çözdüm.

Sensörden ışık çıkan deliğe dışarıdan ışık verdim ve fotodiyodun girdiği delikten çıkan ışığa baktım.

Gördüm ki mavi ışık haricinde hangi ışığı yollarsam yollayayım fotodiyod üzerine belirgin miktarda ışık geliyor ve  dışarıdan verdiğim ışığın rengi neyse buraya da hemen hemen aynı renkte ışık ulaşıyor. Mavi renk ulaşamıyor.

Bu durumda bunun tek bir anlamı var.

Bu sensör mavi ışık ile uyarıldığında farklı dalga boyunda  (fluorasan ışıma) ışıma yapan nesneleri algılamak için yapılmış.

Bu nesneler belki kan olabilir belki bazı bakteriler olabilir.

Gerçekten de elimdeki kavun içi çakmak ve kavuniçi fosforlu kalem haricindeki diğer kavun içi nesnelere mavi ışık yolladığımda belirgin ışık elde edemedim.
Fakat çakmak ve fosforlu kalem mavi ışık altında beyaza yakın bir ışıkta parıldıyor.

Belki mavi led bir miktar ultraviyole ışık yayıyordur ve adamlar aslında bu uv yi kullanmışlardır.

Gene bu sensörün de tarihi muhtemelen 80 li yıllardır. O tarihlerde bildiğim kadarıyla UV ledler yoktu. Bu şekilde mavi ledden yararlanmışlardır.

Icarus

@Z: Muhtemelen mavi olan ayna değil beam splitter'dır.

z

Mavi ışık öndeki aynaya çarpıp 45 derece saparak sensör çıkışına yöneliyor. Sensor dışındaki nesneye çarpıp aynayı direk geçiyor bir sonraki aynadan da foto diyoda yansıyor.

Siz fizikçiler splitter mi diyorsunuz buna.

z

Sensörün tek ışık çıkan yada giren deliği var.  Üstelik optik malzemelerden birisi kesin mavi led.

Diğerini ölçü aleti ile iletim voltajını 1.4v olarak okuyorum. ( Seri bağlı iki fotod tahmin ediyorum.)  Sensörden çıkartıp doğrudan üstüne parlak beyaz leddle aydınlattığımda 1v voltaj üretiyor.

Çalışma prensibini anlattığım şekilde akla yatıyor.

Edit

Evet kesinlikle dediğim gibi çalışıyor.

Sensörü toparladım ve fotodiyod çıkışına mV metre bağladım.

Mavi ledi de çalıştırdım. 0 mv okuyorum.

Sensörün önüne rengi ne olursa olsun ne koyarsam 0.3 mv voltaj üretiyor.

Fakat Sensörün önüne bazı özel plastik malzemeler koyduğumda zaten plastik parıldıyor ve sensör 3.5mv voltaj üretiyor.

mesaj birleştirme:: 18 Nisan 2015, 21:03:57

Bingo...

http://www.rectofossal.com/bacteria-glow-dark/

http://catalog.miniscience.com/catalog/electricity/Black_Light_Uses.html

Alıntı YapDetecting some bacteria

Some bacteria fluoresce under UV blacklight. Fluorescent bacteria include some strains of Salmonella and Shigella.
Bacteria may also be genetically modified to become fluorescent. This may be achieved by introduction of a gene that produces green fluorescent proteins. Fluorescence will make it possible to monitor growth and trace the distribution of bacteria in different environments.   

z

Sensörü  söküp incelemeye başladığım sırada masamda duran kavuniçi çakmak olmasaymış bu sensörün ne işe yaradığını anlamam belki de hiç mümkün olmayacaktı.

Bu çalışmada asıl ilginç olan bu çakmağın masada olması. Bir başka çakmak olsaydı bu sonuca ulaşamayacaktım.

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: z - 19 Nisan 2015, 11:27:02
Sensörü  söküp incelemeye başladığım sırada masamda duran kavuniçi çakmak olmasaymış be sensörün ne işe yaradığını anlamam belki de hiç mümkün olmayacaktı.

Bu çalışmada asıl ilginç olan bu çakmağın masada olması. Bir başka çakmak olsaydı bu sonuca ulaşamayacaktım.

abi sigara içmenin faydaları listesine bunu da ekleyelim..

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.