MikroC Derleme Sorunu

Başlatan TA7R, 19 Nisan 2015, 20:34:16

TA7R

Merhaba ,
MikroC ve Pic18f4550 kitabındaki 18. bölüm GLCD uygulamaları derleyemiyorum , bütün kütüphaneler ekli , bütün dosyalar proje klasöründe aldığım hata mesajı şöyle :
Line/Colum                         Message no                                Message text                          Unit
185  0                                    11                               '.' Expected but char found              ___t6963c.h
185  0                                     4                                      specifier needed                      ___t6963c.h     
185  0                                    12                                     internal error                           ___t6963c.h

M_B

#include        "__T6963C.h"

satırını en basta ekleyip.  __T6963C.h dosyasını da projenin oldugu yere kopyalaman lazım.
Bu dosya   C:\Users\Public\Documents\Mikroelektronika\mikroC PRO for PIC\Uses\P16_Enh klasoru icinde olması gerekiyor
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

TA7R

Hocam çok teşekkürler , ancak aynen dediğiniz gibi zaten . h dosyası kitap kodlarıyla verilmiş , aynı klasörde .

M_B

Hocam hangi uygulamayı denediniz bende simdi sizin icin deneyecem.
uygulama1  mı 2 mi ?

mesaj birleştirme:: 19 Nisan 2015, 21:30:30

Uygulama-2 yi denedim derlemede herhangi bir hata mesajı vermedi.
version: 6.0.0
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

TA7R

Hocam en son 2 ama , ks108 de de t6963c de uygulama 1 de de hep buna benzer hata mesajları aldım .MikroC son versiyon yüklü ilaçlı.

M_B

TA7R

Hocam derlemişsiniz , hex mevcut çok teşekkür ederim. ppc proje dosyasını bulamadım keşke o da olsaydı nerde hata yaptığımı bulabilirdim belki.

M_B

Alıntı yapılan: TA7R - 19 Nisan 2015, 21:44:36
Hocam derlemişsiniz , hex mevcut çok teşekkür ederim. ppc proje dosyasını bulamadım keşke o da olsaydı nerde hata yaptığımı bulabilirdim belki.

Hocam komple klasoru gonderdim.
Bahsettiğiniz dosya su olsa  gerek: Glcd_Test.mcppi
Oda gonderdiğim dosya da var. Tekrar kontrol ettim.

TA7R

Mehmet hocam hiç bişey anlamadım bir yerde ciddi bir hata yapıyorum ama nerde ? Bendeki mikroc sürümünde c dosyası derlenemiyor , derleme yapmak için  .ppc uzantılı proje dosyası oluşturmak gerekiyor . ana yazılımı içeren c dosyasını kopyalıp bu .ppc dosyasına yapıştırıyorum . Sonra konfigrasyon ayarları , eklenecek dosyalar vs . ondan sonra derlemeye izin veriyor. Zaten mikroc example dosyası içindeki uygulamalar da .ppc proje dosyaları onları derlerken bir sorun yok.

M_B

Hocam versiyonunun hangisi en son surum dediniz ama ?
Projeyi nasil oluşturuyorsunuz ?

mesaj birleştirme:: 19 Nisan 2015, 23:18:14

http://www.mikroe.com/mikroc/pic/
Bende 6.0.0 ve
6.4.0 da var

TA7R

Versıyon 8.1.0.0  , 7-8 yıl önce versiyon 6.0 kullanmıştım proje dosyası konusu 6.0 da da değişik olmamalı hatırladığım kadarıyla.

M_B

Alıntı yapılan: TA7R - 20 Nisan 2015, 07:33:57
Versıyon 8.1.0.0  , 7-8 yıl önce versiyon 6.0 kullanmıştım proje dosyası konusu 6.0 da da değişik olmamalı hatırladığım kadarıyla.
Hocam verdiğim linkten son versiyonu indirip kurun.
Ugrasmayın derim Eski versiyonla.

Not: Eski versiyon 8.1.0.0  pro değildir sanırsam
mikroC PRO for PIC  6.4.0  pro dur. Proje dosya olusturmada fark olabilir.

TA7R

Mehmet Hocam , ilk önce "şaka" yapıyorsunuz sandım çünki zaten en son sürüm yüklüydü ! Sonra linki tıkladım ki v6.4 haydaaa !
Allah razı olsun , bütün derleme sorunları program karışıklığından imiş , kendi dosyamdaki programları da derleyebiliyorum artık.
Ama bu rezalet bir durum , ben bile mikroelektronikadan daha tertipli düzenliyim . Hade pro mro değişik yayınla ama , sistem tamamen farklı olur mu ?
Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.