FT232RL'nin driver'ı ücretli mi?

Başlatan kudretuzuner, 21 Nisan 2015, 23:17:07

FxDev

STM32'ler, NXP'lerin yeni çıkan düşük bacaklı LPC'leri, Microchip'in ucuz sayılabilecek 18F'leri ile VCP yapmak çok kolay.
USB portlarını USB soketine bağlayın, kablonuzla bilgisayarına bağlanın, üreticilerin sağlamış oldukları driverları da kurdunumuz mu mis gibi virtual com port'unuz hazır. UART kullanmaktan da farksız.

Bir de şirketseniz, USB'yi taktığınızda firmanızın adı sanı çıksın istiyorsanız özellikle win8'de, USB için kendinize ID satın alın (sanırım 5000$ civarı olmalı), tüm ürünlerinizde onu kullanın.

Tüm firmalar VCP yayınlıyor artık.

Neden HID vs. değil de VCP derseniz nedeni şu; eski programları aynen kullanabiliyoruz, bilgisayar tarafında HID vs. tarafını bilmenize gerek yok ve full speed kullanabiliyorsunuz, hız ve boyut limitiniz de yok. Güzel yanı baud derdiniz de yok, ister 600 ister 1M yapın hız aynı.

FT232 yerine neden o derseniz, yer kazancı da sağlanmış oluyor ve kitlenmiyor.

Bu sitedeki adama kişisel olarak teşekkürümü sundum. Hayatımda gördüğüm en temiz modbus kütüphanesi ve USB VCP için. Daha anlaşılırını internette bulmak zor.

http://www.fieldofcows.com/index.php?title=USB_Modbus_Interface
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

Karamel

hocam ara tatilde mcp2200 ile ilgilenmistim. hatirladigim kadariyla. RTS ve CTS uclari bilgisayar yazilimi ile kontrol edilemiyordu. ayrica yine hatirladigim kadariyla 18f bir microcontroller di kendisi. programlayip. uzerine mcp2200 yazmislar.

ft232 ve cp2401 mcp ye gore daha professional di. bircok seyi destekliyorlardi ama cp2401 im olmadigindan deneyler yapamamistim. yaza artik insallah ::)

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: FxDev - 22 Nisan 2015, 09:14:51
0.5$'a 32 bit USB'li entegreler çıkmışken, hem de hepsinde VCP oluşturulabiliyorken FT232 devrelere girmemeli.

hani nerde kim?

biz 5-6 dolar veriyoruz..

hgs

1$ın altında tonla usbli mcu var. Bulamamanız ilginç

skara1214

bir projede mcp2200 kullanıyorduk zira 18f li bir picin usb için kullanılanıydı. Başta herşey güzel gidiyordu ama sorguları hızlandırınca (her 50 ms de bir) cevap vermemeye başladı bende ilkönce cp2104 ü daha sonra ftdi yı denedim ikisindede sorun çözüldü. Yani eğerki  200 ms nin altında haberleşmelerle ilgilenmiyorsanız pic serisini kullanabilirsiniz yok hızlı iletişim gerekliyse ftdi tarzı çipler çok temiz çalışıyor
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

FxDev

Daha dün 18F bir PIC ile USB üzerinden VCP denemesi yaptık. 1ms'de bir 250byte veri çekip alabiliyoruz bir sıkıntı oluşturmuyor.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

Karamel

hocam virtual com port uygulamalari rs485 iletisimi destekliyormu?

engerex

Alıntı yapılan: skara1214 - 23 Nisan 2015, 10:38:08
bir projede mcp2200 kullanıyorduk zira 18f li bir picin usb için kullanılanıydı. Başta herşey güzel gidiyordu ama sorguları hızlandırınca (her 50 ms de bir) cevap vermemeye başladı bende ilkönce cp2104 ü daha sonra ftdi yı denedim ikisindede sorun çözüldü. Yani eğerki  200 ms nin altında haberleşmelerle ilgilenmiyorsanız pic serisini kullanabilirsiniz yok hızlı iletişim gerekliyse ftdi tarzı çipler çok temiz çalışıyor
İşletim sistemi ile alakalı olabilir. Başka sistemde denediniz mi?

Karamel

Alıntı yapılan: Karamel - 23 Nisan 2015, 23:45:40
hocam virtual com port uygulamalari rs485 iletisimi destekliyormu?

soyle yani:

FxDev

@Karamel: Yazılımınızı ona göre yazarsanız desteklememe gibi bir durum söz konusu değil.

Karamel

hocam cp2104 icin custom driver filan yapabiliyormusuz. http://www.silabs.com/products/Interface/Pages/interface-application-notes.aspx

device name lerini vs degistirebiliyormusuz. mcp2200 gibi usb uzerinden programlamaya yarayan bir programida var. detayli olarak okumadim. sanirim buda bir microcontroller.

FxDev

Yukarıdaki mesajda buna açıklık getirdim.

kudretuzuner

Merhaba,
FXDev,
cp2104'Istanbulda nereden satın alabilirim ayrıca devre şemasını bulmam mümkün mü?Baskı devreden şema çıkartmak olası ama hazırı varsa zaman harcamam.Silaps'tan tüm datalarını okudum hep baskı devrelerini vermişler.Şema bulamadım.Şema olursa ben kendim dizayn etmek isterim.Teşekkürler.
Amatör