Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

TB6560 1 Axis Step Motor Sürücü

Başlatan xoom, 22 Nisan 2015, 08:48:58

xoom

Arkadaşlar maksat step motoru yüksek devirlerde sürmek için aşağıdaki step motor sürücüsünü satın aldım..Fakat CCS C ile step motoru sürmek için hangi uca nasıl bilgi yazacağım google arama yaptım birşey bulamadım genelde Mach3 ile G codeleri ile kullanılan CNC'Ler çıkmakta fakat benim amacım CNC falan yapmak değil sadece Step Motoru bir PIC ile sürmek ama sürebileceğim maximum hızda sürmek.. Bu konuda aşağıdaki devre hakkında yardımcı olacak arkadaşlar varsa memnun olurum..
http://www.ebay.com/itm/CNC-Router-One-Axis-Stepper-Motor-Driver-Control-Board-3A-TB6560-/331406980231?pt=LH_DefaultDomain_15&hash=item4d29653487

esensoy

önce 0 gelince mi yoksa 1 gelince mi adım atacak ona karar vereceksin,
0 da çalışsın dersen clk+ dir+ ena+ ları direk 5V a ver,
ena enable ucu, sürücü ve motoru işlem süresince enable yani aktif tutman gerekir, dolayısıyla bu uca 0 verdiğinde enable olacak, çalışacağın sürece 0 vermelisin,
clk yi mcu pinine bağlayacaksın, mcu 3.3V ise araya dönüştürücü atmakta fayda var,
her 1'den 0 a düştüğünde motorun 1 adım atacak,
dir ucun 0 da ise bir yöne, 1 de ise diğer yöne atacak
yüksek ihtimalle motorun 200 adımdır, sürücü full stepte iken 200 pals verirsen 1 tur dönmesi lazım,
half step e alırsan 400 palste 1 tur dönmelidir,
palsleri çok hızlı verme piyasa motorları dönmüyor maalesef, yavaştan başla

1 gelince çalışsın istersen clk- dir- ena- leri gnd ye vereceksin, + ları mcu pinine vereceksin, enable ucuna 1 verdiğinde aktif olacak, clk nın da 0 dan 1 e geçişlerinde adım atacak
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

xoom

Aradan epey zaman geçti ve zamanında dolabımda yatan sürücüye tekrar ihtiyacım oldu.. kendi konumu hortlatıyorum..

Sorum: Tb6560 1 axis bu step sürücü ile nema 23 bir step motoru maximum kaç rpm çıkarabiliriz.

xoom

Konu hakkında bilgisi olan var mı?

skara1214

yani sorduğun sorunun bir cevabı olamaz zira nema 23 motorun büyüklüğüdür. direnç , bobin ,akım değerlerini bilmeden kaç rpm yapacağını ön görmek mümkün değil.
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

xoom

Alıntı yapılan: skara1214 - 28 Nisan 2017, 23:30:45
yani sorduğun sorunun bir cevabı olamaz zira nema 23 motorun büyüklüğüdür. direnç , bobin ,akım değerlerini bilmeden kaç rpm yapacağını ön görmek mümkün değil.
https://yadi.sk/i/9RtSubFl3HU4KK
Motor bu hocam. Surucude ilk mesajdaki surucu.

DaRt

Bunlara bakarak net bir değer söylemek mümkün değil. Motorun yükü çok önemli bir parametre. Bunun dışında sürülen akım, voltaj, mikrostep, rampa ayarlar, rezonans noktası tespiti gibi çok sayıda etmen var. Ben nema 23 step motorun ucuna çift noktadan rulmanla yataklamalı 50 cm uzunluğunda M16 gijon bağlayarak yine tb6560 sürücü ile 2000 dev/dak hıza çıktım. Tabi bu noktada tork diye bir şey kalmıyor. Küçük bir dokunuş bile motor milini durduruyor.

xoom

Maximum 1000 devir bana yeterli hocam ama 500-1000 devir arası makaradan kablo çekecek kadar tork ihtiyacım var..

skara1214

devir çok hassas değilse hobby rc motoru ve bir esc ile işini rahatlıkla çözebilirsin
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz