Devreleri ters beslemeye karşı koruma.

Başlatan z, 24 Nisan 2015, 23:50:29

muhendisbey

Ego'nuz tavan yapmış, en azından ben böyle çıkardım. Şemasını merak etmeniz de dalga geçmek içinmiş.

Omnifet herşeyden önce kısadevre koruması ve aşırı akım koruması sağlar.
Mantık nedir?
Hexfet üzerindeki diyot bir miktar gerilim geçmesine izin verir, eğer ortada yük varsa, fet iletime geçerek yükü besleyecektir.
Peki ya yük kısadevre olursa?
işte o zaman fet yanacaktır.
Omnifet olursa?
5A'lik bir omnifet kullanırsanız gövde diyodu olduğu için yine devrede yük kontrolünü sağlamış olacaksınız.
Yük kısadevre ise 5A'den fazla akım çekildiği için fet korumaya geçecektir. Bataryalı devrelerdeki kısa devre koruması sağlamış oldunuz.
Başka?
Eğer FET'in gövdesi bir şekilde besleme bataryası ile termal bağlantı kurarsa sıcaklık artışını algılayarak akımı devreyi kapatacaktır.
ESD korumasını saymıyorum bile.

Bunlar faydası değil ise, olmazsa bir de sizden duyalım neden omnifet olmazmış. Yada faydası olmazmış.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Mesajı yeni gördüm.

Ego falan demeseymişsin iyiymiş neyse....

Bahsi geçen ters koruma devresinde Mos'dan aşırı akım çekilince omni mos içindeki koruma düzeneği, mosu devreden çıkarsa bile iç paralelindeki diyod akım taşımaya devam edeceği için bahsettiğin özel mosun bir avantajı olmuyor. Aşırı akım mosu bozuyorsa içindeki diyodu da bozar. Bundan dolayı bir avantaj göremiyorum.

Öte yandan; çok kafa yormadım ama Omni mosun içindeki biaslama devresi de bu bağlantıda çalışamayacak gibi duruyor. Çünkü N kanal mos için konuşacak olursak Biaslama devresinin çalışabilmesi için Drain'ın pozitif polarmaya sahip olması gerekir diye düşünüyorum.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

volkii

3.7V luk bir li-ion gibi kaynaklarla devremizi beslemeye kalkıp ayrıca ters gerilim problemi yaşamak istemiyorsanız, diyot gibi üzerine fazla gerilim düşüren elemanlardan kurtulmaya çalışacaksınız. Bu yüzden, bu kafa yormak değil, oldukça önemli bir mevzudur.

ibocakir

Arkadaşlar yeni konu açmak istemediğim için buradan devam etmek istedim.

Ters polariteye karşı koruma konusunda FETle yapmaya karar verdim yalnız anlamadığım bir konu var.

Kullandığım MOS: IRF3205, Rds : 0.008Ohm, ID : 110A @ 25°C

Devreyi ters 12V'a karşı korumak için yapıyorum. Yalnız geçebilecek Max yüküm 30A. Buradaki hesabı bir türlü kavrayamadım.

Fette harcanan güç : P = Id^2 * Rds = 30*30*0.008 = 7.2W eder.

RθJA : Junction-to-Ambient : 62 °C/W

Bu durumda ortaya 7.2*62 = 446°C gibi garip bir sıcaklık değeri ortaya çıkıyor. Buna bir de ortam sıcaklığı bile eklenecek.

Fakat devreyi denedim FET aşırı ısınıyor, el değmiyor, devre 5 dk civarı çalıştı sonra kapattım yanmasın diye.

1) Nerede yanlış yapıyorum ?

2) 12V 30A güç devresini ters voltaja karşı korumak için bu Fetli çözüm mantıklı mı başka bir öneride bulabilir misiniz ?

Teşekkürler

VFR

Hocam daha küçük Rds(on)'u olan bir mosfet kullanmanız gerek.
Bir de mosfete paralel 2. mosfeti eklerseniz, mosfet başına güç kaybınız 4 kat düşecektir.
Rds(on)'u 0.008Ohm olan mosfet için 2 paralel mosfet kullanmanızda mosfet başına 1.8W'a düşecektir.
Bu da güvenli bir çalışma aralığı sunabilir size.

ibocakir

Alıntı yapılan: VFR - 28 Eylül 2016, 17:46:32
Hocam daha küçük Rds(on)'u olan bir mosfet kullanmanız gerek.
Bir de mosfete paralel 2. mosfeti eklerseniz, mosfet başına güç kaybınız 4 kat düşecektir.
Rds(on)'u 0.008Ohm olan mosfet için 2 paralel mosfet kullanmanızda mosfet başına 1.8W'a düşecektir.
Bu da güvenli bir çalışma aralığı sunabilir size.

Hocam 1.8W değerinin hesabını anlatabilir misiniz ?

asma

Merhaba
Kaynaktan çekilen güç 360W ve bu devrede harcanan güç 7,2W ise kabul edilebilirdir.
Soğutucu kullanmadan to-220 kılıflı bir elemana 1W tan daha yüksek güç harcaması yapmak sorun olur.
Hesabınız doğru , soğutucu kullanmaktan çekinmek yanlış olmaz mı?
Çok büyük soğutucuya gerek yok:
http://www.farnell.com/datasheets/1500785.pdf?_ga=1.250518465.615476520.1473196303
Bu ürünün termal direnci 10,2 imiş. Gövde  0,75 biraz macun ile 11C/W yi geçmeden güvenle kullanabilirsiniz.
Tabi ki ortam sıcaklığının üzerine 70 derece daha çıkabilir , el yakar ama transistör bozulmaz.
Yer ve maliyet sorununa göre soğutucu değişebilir.

Bu arada paralel yapı ancak termal direnci düşürür , örnek mos piyasada bulunan en düşük rds on değeri olan to 220 kılıflı elemanlardandır.
Akım ikiye bölününce güç dörde bölünür , sonra da toplanır. Yani yarıya iner. Fakat hangi mostan ne kadar akım geçeceğini garanti etmeniz gerekir. Pratik değil. Ya da fayda zarar hesabını yaparsınız.

Kolay gelsin.

ibocakir

Alıntı yapılan: asma - 28 Eylül 2016, 18:15:07
Merhaba
Kaynaktan çekilen güç 360W ve bu devrede harcanan güç 7,2W ise kabul edilebilirdir.
Soğutucu kullanmadan to-220 kılıflı bir elemana 1W tan daha yüksek güç harcaması yapmak sorun olur.
Hesabınız doğru , soğutucu kullanmaktan çekinmek yanlış olmaz mı?
Çok büyük soğutucuya gerek yok:
http://www.farnell.com/datasheets/1500785.pdf?_ga=1.250518465.615476520.1473196303
Bu ürünün termal direnci 10,2 imiş. Gövde  0,75 biraz macun ile 11C/W yi geçmeden güvenle kullanabilirsiniz.
Tabi ki ortam sıcaklığının üzerine 70 derece daha çıkabilir , el yakar ama transistör bozulmaz.
Yer ve maliyet sorununa göre soğutucu değişebilir.

Bu arada paralel yapı ancak termal direnci düşürür , örnek mos piyasada bulunan en düşük rds on değeri olan to 220 kılıflı elemanlardandır.
Akım ikiye bölününce güç dörde bölünür , sonra da toplanır. Yani yarıya iner. Fakat hangi mostan ne kadar akım geçeceğini garanti etmeniz gerekir. Pratik değil. Ya da fayda zarar hesabını yaparsınız.

Kolay gelsin.

Hocam yanıtınız çok aydınlatıcı oldu teşekkür ederim. Bu yöntemle bir koruma için soğutucu kullanmam gerektiğini anladım.
Ancak yine de başka yöntemlere de bakmam gerekiyor. Belki daha iyi bir şey bulurum.

Peki bu transistor nasıl 110A geçeceğini vaat ediyor. Hadi 80A olduğunu varsayalım @100°C'de ?

@VFR hocam 1.8 değerinin 7.2/4 olduğunu sonradan anladım :)

kenan_re

mehmet

Alıntı yapılan: ibocakir - 28 Eylül 2016, 18:24:39
Peki bu transistor nasıl 110A geçeceğini vaat ediyor. Hadi 80A olduğunu varsayalım @100°C'de ?

IRLB3034PbF
IRLB3036PbF

Kurşunsuz süper...

8-) 8-) 8-) 8-)
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

AXI

Pek anlamadım neden mosfetle çözmeye çalıştığınızı fakat başlıktaki soruya istinaden;

Giriş gerilimi istenilen amperdeki bir rolenin normalde açık (yani normalde yalıtkan) uçlarında geçirilir.Ve role beslemesi uçlarına bağlanan seri diyot ile gerilimin doğruluğu kontrol edilir.Yani seri diyot elektrik doğru gelirse roleyi çalıştıracağı için devreye akım akmaya başlar.Eğer yanlışsa zaten role çalışmayacak dolayısıyla ters akım boşta kalacaktır.
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

HexfeT

12V 30A ciddi bir değer. Eğer şart değilse hiç gereği yok.

Besleme hattına paralel ve ters polaritede güçlü bir diyot bağlanıp, besleme sigorta üzerinden verilebilir. Hiç yoktan iyidir.

ibocakir

Arkadaşlar yanıtlar için teşekkür ederim öncelikle,

Alıntı yapılan: kenan_re - 28 Eylül 2016, 21:08:07
İlginizi çekebilir.

Sayfa 21

4.2.6 Protection Circuit

http://www.cypress.com/file/45276/download

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Hocam dokümandaki devkitin kaç amper çektiğini bulamadım, yalnız adaptörle beslerseniz 12V 1A yeterli olur diyor. Yani resimdeki devredeki fetler yüksek akım için kullanışlı değil, zaten SOT23 - SO8 paketlerinde.

Alıntı yapılan: mehmet - 28 Eylül 2016, 21:13:51
IRLB3034PbF
IRLB3036PbF

Kurşunsuz süper...

8-) 8-) 8-) 8-)
Hocam fetler gerçekten çok güzel fakat hem pahalı hem de temini zor malesef :(
Elinizde varsa numune gönderebilir misiniz ya da böyle bir amaçla kullandıysanız tecrübelerinizi paylaşır mısınız ?

Alıntı yapılan: Babu - 28 Eylül 2016, 21:16:45
Pek anlamadım neden mosfetle çözmeye çalıştığınızı fakat başlıktaki soruya istinaden;

Giriş gerilimi istenilen amperdeki bir rolenin normalde açık (yani normalde yalıtkan) uçlarında geçirilir.Ve role beslemesi uçlarına bağlanan seri diyot ile gerilimin doğruluğu kontrol edilir.Yani seri diyot elektrik doğru gelirse roleyi çalıştıracağı için devreye akım akmaya başlar.Eğer yanlışsa zaten role çalışmayacak dolayısıyla ters akım boşta kalacaktır.
Hocam röle işine pek girmek istemiyorum açıkcası, yer sıkıntım yok ama maliyeti yüksek.

Alıntı yapılan: HexfeT - 28 Eylül 2016, 21:25:20
12V 30A ciddi bir değer. Eğer şart değilse hiç gereği yok.

Besleme hattına paralel ve ters polaritede güçlü bir diyot bağlanıp, besleme sigorta üzerinden verilebilir. Hiç yoktan iyidir.
Hocam bu dediğinize örnek bir diyot ismi verebilir misiniz ? Maliyeti de uygun olsa çok tatlı olur.

mehmet

Elimde yok maalesef. IRF3205' den bu kadar
akım nasıl geçecek denmişti.
"Bunlardan o kadar akım nasıl geçecek?" diye
dikkat çekmek istedim...

mesaj birleştirme:: 28 Eylül 2016, 22:30:55

Diyot örnek olarak, DSB60C45HB olabilir. Özdisan' da
mevcut. Ancak fiyat konusunu bilemiyorum...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

ibocakir

Yani bu iş bu yöntemle yapılmaz diyosunuz doğru mu anlıyorum ?