L298 Entegresi Akım Sınırlama Direnci(SENS A-B Dirençleri)

Başlatan bnmdmbrk, 26 Nisan 2015, 18:22:17

bnmdmbrk

S.a. herkeze.
Bu direncin güç hesabı her yerde var ama direnç değerinin hesaplanmasını bulamadım hiçbir yerde. Akımı sınırlamak için direnç değerini değiştiremiyo muyuz??
Mesela ben 250mA ile sınırlamak istiyorum akımı. Elimdeki devrede 0.47ohm bağlıyken motor  yaklaşık 380mA akım çekiyo ve 5 dk sonra aşırı ısınıyor. Proteusta 1k yaptım direnci ve akım değeri 250mA'e indi fakat pratikte deneyince motor çalışmadı.
Bu direnç nasıl hesaplanır biri anlatabilir mi??

bnmdmbrk

Bu arada Step motor sürüyorum. Birisi 28BYJ-48, diğeri M35SP-5. devre ise datasheet içindeki devre:

bnmdmbrk

Ee fikri olan kimse mi yok :) nasıl sınırlanır bu akım arkadaşlar??

Erol YILMAZ

0.47 ohm'dan 1 ohm a cikarsan akim yari yariya duser.
Ama step motor surucu olarak bu devre bence dusuk performans sagliyor.
Yeni nesil çiplere veya hazir suruculere bakman cok daha iyi olur...

Tagli

Şemanın altında gözüken Rs dirençleri akım sınırlama direnci değil geri besleme direnci olarak anılır. Motorun çektiği tüm akım bunların üstünden geçer. Sen oraya 1 k bağlarsan haliyle akım falan geçmez, motor da dönmez.

Azaltman gereken şey, L297 Vref girişindeki gerilim. L297 içinde bulunan kıyıcı, Rs üzerinden okuduğu gerilimi Vref'ten gerilim ile karşılaştırır ve ona göre kıyma işlemi yapar.

Mesela Rs 0.47 ohm iken 200 mA çekmek istediğini düşünelim. 0.47*0.2 = 0.094 volt giriş vermelisin Vref bacağına.

Uygulamada Rs direnci mümkün olduğunca küçük tutulur, böylece az yakar. Üzerinden okuyacağın gerilim de haliyle çok düşük olacağı için genelde bu sinyal bir opamp ile kuvvetlendirilerek kullanılır.
Gökçe Tağlıoğlu

bnmdmbrk

Teşekkürler anladım demek istediğini.
Yeni nesil çipler dediğine birkaç örnek verir misin? Netten baktıklarımın hepsi yeni benim için.