Fırçasız motor hakkında detaylı bilgi almak istiyorum.

Başlatan Logan, 12 Mayıs 2015, 08:49:08

bulut_01

Sayın @fxdev efendi sabit dutyle geribeslemesiz frekans ile oyna eger tork sabit kalırsa seninle her iddasına varım senin dediğin yollardan biz geçtik gerçekte bldc motoru sürücüsü yapıp testini yaptım hangi frekanslarda nasıl tork nasıl tepki verdiği biliyorum atladığın nokta geri beslemesi olan akım kontrollü devre frekans oynamanız motor üzerinde tork değişmeye bilir ısı oranı değişir biz buna olmaz demedik sabit duty ve geribeslemesiz bir sürücüde frekansla oynayarak 5 ile 500 khz arası torku sabit tut anlından öpelim bunu başarabilirmisin? Çok iddalı gördüm seni.
YENİLMEZ..

Icarus

@z: Yanlız adamların iddası PWM'nin frekansının motoru ektilediği. Yani pwm'de carrier olarak 1GHz kullanırsan asla motor dönmez diyorlar.

z

Akım geri beslemesi yapınca sorun yok. Fakat bobin direnci ve o paralel diyod direnci yüksekse çok yüksek frekansda bobin akımı yükselemez. (Merdiven şeklinde yükselemez)

Bu olayı dibi delik bardakla bir kaba su doldurmaya benzetebiliriz. Dibi delik bardağı akan musluğun altına çok kısa süre koyup 5-10 damla su doldurup ardından diğer kaba dökmeye çalıştığımızda 5..10 damla su bardağın dibindeki delikten akar gider.

Fakat bardağı musluğun altında uzun süre tutarsak bardağı diğer kaba dökünceye kadar bir miktar su gene aka gider ama geriye kaba boşaltılacak su da kalır.

Bardaktaki deliği bobin direnci ve diyod direnci temsil ediyor. Bardağın musluk altında kalma süresi de duty. Bardağın muslukla kab arasındaki gidip gelme sıklığı da pwm frekansını.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Logan

Günaydın arkadaşlar.

Yazılanların hepsini tek tek okudum. İşin içine biraz polemik karışmış ancak gene anlamda çok faydalı bir konu olduğunu düşünüyorum.

Toparlayacak olursa; motoru PID olmadan istenilen devire karşılık gelecek duty değerine bağlı kalarak dördürürsek motorun torku yük altında iken hız ile doğru orantılı olarak artar ve yine Duty'nin izin verdiği kadar tork alırız. Bu durumda motorun torku mildeki kuvveti yenemediği durumda motor duracak.

Ancak akım geri beslemeli bir PID rutinini işin içine dahil edersek düşük devirlerde istenilen torklara (motor sargılarının kaldırdığı max. akım kadar) ulaşabiliriz.

Peki hall effect sensörlere göre sargıların iletime girme durumları videoda paylaştığım gibi midir?

Sensörler bana mıknatısın ilgili sargının etki alanına girdiği bilgisini mi veriyor? Mosfetleri bu anlarda mı tetiklemeliyim?

Çok temel oldu farkındayım ancak fırçasız motorlar ile ilgili bilgim yok denecek kadar azdır. Bu sebeple sağlam gitmeye çalışıyorum.

Cevaplarınız için teşekkürler.

İyi çalışmalar.
İmza.

Icarus

Şöyle düşünüyorum: 1GHz zaten hiçbir zaman motordan geçemez. (Yada motor demeyelim 1kHz ideal low pass filter olsun). Ancak onun DC offseti geçecektir.
Bizlerde bunu kontrol ederek sinus veya benzerlerini üretiyoruz (sizin dediğiniz gibi trapezoid). Akımda aynen bu şekle benziyor.

bulut_01

Hall ef. Sensor rotorun açısını belirler ve siz rotorun hangi sargıya enerji vererek döneçeğini bilirsiniz hall sensör varsa motorunuzda geri beslemeye ihtiyaç duymazsınız çünkü motorun kaç devir döndüğünü ve uygulanan duty oranına göre ne kadar zorlandıgını ve tork kayıbını anlarsınız ona göre algoritmayla duty tork tolerans bilerek düşük devirlerde en iyi torku ve verimi sağlayabilirsiniz.
YENİLMEZ..

z

Logan oyuncak motorlardan birisini aç. Endüvisinde 3 sargı olsun. Haliyle 3 kollektoru olacak.

Bir kağıda ressamlığını konuşturarak sargıları kollektörleri çiz. Fırçalar hangi açıda duruyor, mıknatıslar fırçalarla hangi açıda duruyor hepsini kağıda çiz.

Sonra yorum yap. Bu yapıyı anladığında fırçasız motoru da anlamış olacaksın.

Logan

Oyuncak motor yok. Ancak Texas kitin yanında gelen fırçasız motor var. Onu açmayı düşünüyorum.

Motoru inceledikten sonra daha detaylı konuşabiliriz.

İyi çalışmalar.
İmza.

z

Al çocuğun arabalarından birisini. Trende mi yok?

Logan

Üstad çocuk daha 3 ayını doldurmadı. Bu yüzden arabadır trendir yok evde.  :D

Bir de şu aşağıdaki motor var elimde ama ama hall sensörü yok.

https://www.parallax.com/product/750-90002

Daha önceki projelerde kullanılan maxon marka motorlar var. Olmadı onlardan birini dağıtırım.
İmza.

z

Maxona yazık. Brushless de hiç fikir vermez.

Fırçasız motorda şu olaylara bakacaksın.

Mıknatıs kutup alanının altına bir bobin girerken fırçanın konumu ne? Hangi sargıdan hangi yönden akım geçiyor?

Yada şu soruya cevap ara. Motorun fırçlarını söküp 3 adet yarım H çıkışını kollektörlere lehimlesem sensörleri hangi açılara yerleştirmen gerekir vs...

irdal

Alıntı yapılan: Logan - 13 Mayıs 2015, 17:27:56
Üstad çocuk daha 3 ayını doldurmadı. Bu yüzden arabadır trendir yok evde.  :D

Bir de şu aşağıdaki motor var elimde ama ama hall sensörü yok.

https://www.parallax.com/product/750-90002

Daha önceki projelerde kullanılan maxon marka motorlar var. Olmadı onlardan birini dağıtırım.

Bende fazladan fırçasız motor var,cd rom dan söktüm, arzu ederseniz size gönderebilirim kargo ile

rree

Uzun zaman olmuş. Bir sorum olacak.  Fırçasız dc motor  Pwm ileüç faz  50 hz sinüs dalgası ürettik. Motoru bir yükle yükledik.Motoru belli yükten sonra dönmediğini nasıl anlarız.

byhlm

Alıntı yapılan: Logan - 12 Mayıs 2015, 16:05:11Çok güzel.

Yavaş yavaş anlamaya başlıyorum. TI'ın TMS320F28069M işlemcili kontrol kartı ve DRV8301 bordu ile sensörsüz FOC kontrol yaptım. Ancak dediğiniz gibi arka planda neler döndüğünden hiç haberim olmadı.

FOC işi biraz uzun vadeli. Ayrıca sağlam bir arge ve odaklanma gerektiriyor. İlk etapta motoru sensörlü trapez sürsem yeterli olur diye düşünüyorum. Devamında FOC ve sinüs ile uğraşılabilir.

Nette şu animasyonu buldum. Genel olarak motorların bu şekilde çalıştığını düşünüyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=oFI7VW6WGR4&list=PLs9pXSDLOquCDO4oqReOJYbQZ-5wcMkbW

Anladığım kadarıyla akım kontrollü trapez sürme ile hemen hemen her motoru sürebiliriz diye düşünüyorum.

Peki kutup sayıları aynı 50W'lık motor ile 5000W'lık motor arasında güç katı dışında herhangi bir fark yok mudur?

Selamlar hocam. Yaklaşık 4 sene sonra konuyu canlandırıyorum ama ben motorlarla ilgilenmeye yeni yeni başladım da TMS320F28069M ile motor sürücüsü nasıl yapılıyor ? Neler kullanmak gerekiyor ? Güç girişinden kontrollü çıkışa kadar bana baştan sona anlatabilirseniz veya ulaşabilirseniz çok çok sevinirim. Bu işlemci ile kontrol bana şuanda çok lazım yardımcı olursanız çok sevinirim.