LM35 Uygulama kodlarım doğru mu?

Başlatan ErtAsL, 17 Mayıs 2015, 23:40:05

mdargut

Sanırım devreyi otomatik çizdiriyorsun. Çok saçma kıvrımlar var devrede. Birkaçını sarı kutukcuklarla işaretledim. Bütün yollar anlamsız şekilde kıvrım yapmış. Bunlara ek olarak şunları da uygulamanda fayda var.
- 1 numaralı gösterdiğim yere 100nF kapasite ekle.
- Kristal ve kapasiteleri gösterdiğim gibi yerleştir.
Son olarak ben olsam fanların beslemesini işlemci beslemesi ile aynı hattan almam. Fan beslemesini ayırır ve gücün girdiği ilk noktaya ayrı bir hat çizerdim. Yinede fanlar çalıştığında işlemcinin sapıtma ihtimali var. Birkere işlemci beslemesinde regülatör kullanmamışsın.

arzu biyomedikal

merhabalar benimde projemin bi parçası termometre ve pek kod yazamıyorum :( projem dijital saat ve termometreli kontrol  sistemi[/b][/i]
dijital saat dört butonla yapılacak dakika artır azalt , saat artır azalt butonları. kullanıcı odanın sıcaklığının hangi derecede kontrol edileceğini tanımlanacak ayar butonları ile belirleyecektir. ilk oda sıcaklığı 20 derece varsayılacak ve oda sıcaklığının her 15 saniyede bir yarım derece arttığı düşünülecektir ayarlanan saat ile oda sıcaklığı 15' er saniye aralıklarla dijital ekranda sıra ile gösterilecektir. kullanıcı tarafından odanın kontrol kontrol edileceği sıcaklığın 25 ile 30 derece arası girilmesi sağlanacaktır. oda sıcaklığı kullanıcı tarafından belirlenen sıcaklığa geldiği anda soğutucu fan devreye girecektir(step motor).fanın çalışmasıyla oda sıcaklığının düşmeye başladığı varsayılacaktır ve her 15 saniyede sıcaklık bir yarım derece düşecektir. kullanıcı tarafından belirlenen sıcaklık değerinin 2 derece altına gelindiğinde fan kapanacaktır. Fan kapandıktan sonra odanın sıcaklığının tekrar artmaya başladığı varsayılacaktır. sistem çalışması bu şekilde sürekli devam edecektir. kullanıcı tarafından istenildiği zaman  odanın kontrol edileceği sıcaklık değeri değiştirilebilecek ve sistem bu yeni değere göre çalışmaya devam edecektir. :-\  :'( çok karışık değil mi ya bu ne :(

mdargut

Alıntı yapılan: arzu biyomedikal - 25 Mayıs 2015, 11:32:09
merhabalar benimde projemin bi parçası termometre ve pek kod yazamıyorum :( projem dijital saat ve termometreli kontrol  sistemi[/b][/i]
dijital saat dört butonla yapılacak dakika artır azalt , saat artır azalt butonları. kullanıcı odanın sıcaklığının hangi derecede kontrol edileceğini tanımlanacak ayar butonları ile belirleyecektir. ilk oda sıcaklığı 20 derece varsayılacak ve oda sıcaklığının her 15 saniyede bir yarım derece arttığı düşünülecektir ayarlanan saat ile oda sıcaklığı 15' er saniye aralıklarla dijital ekranda sıra ile gösterilecektir. kullanıcı tarafından odanın kontrol kontrol edileceği sıcaklığın 25 ile 30 derece arası girilmesi sağlanacaktır. oda sıcaklığı kullanıcı tarafından belirlenen sıcaklığa geldiği anda soğutucu fan devreye girecektir(step motor).fanın çalışmasıyla oda sıcaklığının düşmeye başladığı varsayılacaktır ve her 15 saniyede sıcaklık bir yarım derece düşecektir. kullanıcı tarafından belirlenen sıcaklık değerinin 2 derece altına gelindiğinde fan kapanacaktır. Fan kapandıktan sonra odanın sıcaklığının tekrar artmaya başladığı varsayılacaktır. sistem çalışması bu şekilde sürekli devam edecektir. kullanıcı tarafından istenildiği zaman  odanın kontrol edileceği sıcaklık değeri değiştirilebilecek ve sistem bu yeni değere göre çalışmaya devam edecektir. :-\  :'( çok karışık değil mi ya bu ne :(

Aslında o kadar da zor değil. Gözünüz korkmasın. Siz hele bir başlayın devamı gelir. Tam olarak nerede takıldınız?
İsminizde biyomedikal yazdığından soruyorum. Temel elektronik, mikroişlemciler ve programlama bilginiz var mı?

vitruvius

Alıntı yapılan: arzu biyomedikal - 25 Mayıs 2015, 11:32:09

Karışık gözüküyor çünkü istenilenler fazla. Ancak karışık olması zor olduğu anlamına gelmiyor. Sistemi basite indirgeyip düşünmek lazım.

Dijital saat için kullanabileceğiniz entegreler var DS1302 gibi. Öncelikle saati direkt olarak ekranda göstermeye çalışın. Ekranda gösterdikten sonra butonlarla saat ayarı yaptırmaya çalışırsınız.

Sıcaklık için de kullanabileceğiniz çeşitli sensörler mevcut, lm35 gibi. Burada da ilk olarak sıcaklığı okumaya çalışın. Sonra da sıcaklık belli bir derecenin üzerine çıktığında bir led yakın mesela. Bunu simüle etmek için ,şu an benim yaptığım gibi, saç kurutma makinesini sensörün üstüne tutabilirsiniz.

Bunları yapabildikten sonra sizin projenizde istenilenleri uygulamak birçok "if" kontrolüne bakar.

Adım adım ilerlerseniz daha kolay gider işler.

tekosis

açık şemanı da paylaşırsan bir adım daha ileri gidersin. bu arada işlemcine ait pinler çok küçük onları büyütmelisin. yoksa delik açtığında bacaklar yok olacaktır.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

ErtAsL

Son şekli doğru olduğunu umuyorum.

tekosis

ISIS şemanı da paylaşırmısın?
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

vitruvius

100nF kapasiteyi işlemciye mümkün olduğunca yakın koy. Motorun beslemesini işlemciden hala ayırmamışsın bu soruna yol açabilir. Tekosis'in dediği gibi pin deliklerini büyütmemişsin sanırım.

Şimdi devreye harici olarak 9V ve 5V veriyorsun. 9V'u 7805'ten geçirip elde ettiğin 5V'u dışarı veriyorsun. Harici olarak verdiğin 5V ile de fanı, işlemciyi vs. besliyorsun. Doğru anlamış mıyım?

Bu arada LCD'nin arka aydınlatması için 100 ohm gibi bir direnç koymanda fayda var.

ErtAsL

tekosis ISIS şemam:

Pin delikleri sıkıntı olmuyor çalışmayan baskı devrede tam oldu. 9V kısmı regülator, ister pille ister dc kaynakla çalıştırmak için de ayrı 5V giriş koydum. Besleme ayırmak derken ayrı bir klemensle mi besliyim yoksa paralel kol mu çıkayım?

arzu biyomedikal

Alıntı yapılan: kim - 25 Mayıs 2015, 12:41:49
Aslında o kadar da zor değil. Gözünüz korkmasın. Siz hele bir başlayın devamı gelir. Tam olarak nerede takıldınız?
İsminizde biyomedikal yazdığından soruyorum. Temel elektronik, mikroişlemciler ve programlama bilginiz var mı?
Biyomedikal Mühendisliği öğrencisiyim evet. Temel olarak elektronik ve işlemci dersi aldım ama çok işime yaramadı o yüzden bu projede zorlandım. sınavlarım olduğu için toparlayamadım kodları. toparlayınca atsam doğru mu diye bakar mısınız ?

ErtAsL

Dediklerinizi uygulayarak devreyi tekrar bastım ve sıkıntı olmadı çalıştı. Fakat 2 fanı aynı çalıştıramıyorum yada bir fan çalışcağı zaman biraz elimle döndürmem gerekiyor. Bunun nedeni ne olabilir?

mehmet

Alıntı yapılan: ErtAsL - 18 Haziran 2015, 13:57:28
Dediklerinizi uygulayarak devreyi tekrar bastım ve sıkıntı olmadı çalıştı. Fakat 2 fanı aynı çalıştıramıyorum yada bir fan çalışcağı zaman biraz elimle döndürmem gerekiyor. Bunun nedeni ne olabilir?
R7 ve R8'i 1K ile değiştirebilirsiniz.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr