hc-06 bluetooth'da AT komutları nasıl kullanılır.

Başlatan Recep METE, 18 Mayıs 2015, 11:03:41

mdargut

Baran'ın dediği gibi dönüştürücünün driverını yükledikten sonra herhangi bir seri port programını kullanabilirsin. Ben hterm isminde bir program kullanıyorum genelde.

Recep METE

printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

Recep METE

Elimdeki hc-06 modülü At komutları ile adını şifresini değiştirmek istiyorum ancak bir türlü başaramadım.Yardımlarınızı bekliyorum.

Yaptığım çalışmalar;  @ogy nin aşağıdaki linkte verdiği gibi http://g01.a.alicdn.com/kf/UT8IqaCXn0bXXagOFbXf/201140489/UT8IqaCXn0bXXagOFbXf.jpg modülün 26 nolu bacağına (header olmadığı için) tel ekledim ve 10k direnç ile grand a bağladım.Ayrıca aynı bacağa buton takıp 3.3. volta taktım.Usb-to-rs232 dönüştürücüyü bilgisayara bağladım.driverini yükledim.modülün rx-tx bacaklarını dönüştürücünün bacaklarına çaprazlama taktım.Modüle taktığım butona 1 sn basılı tutuyorum ama pc deki realterm de bir bağlantı veya benzeri birşey gözükmüyor.Neler yapmalıyım.

26 nolu key bacağına tel lehimledim.

Aldığım dac13 usb-to-rs232 dönüştütücünün driver ve programını kurdum doğru portu seçtim bağlı gözüküyor

Realterm programını pc de açıyorum ama hiçbir tepki yok. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.Hatayı nerede yapıyorum nerede???

printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

mdargut

Modülün HC-06 olduğundan emin misin? Yapman gerekenler şöyle:

1) HC-06 modülün Tx,Rx,Vcc,GND bağlantılarını yap. HC-06 modülde key pini gerekli değil.
2) Bluetooth bağlantısı yapma. Terminal programını aç 9600 baud ayarla.
3) AT yaz gönder.(sonunda LF CR karakterleri olmasın.)
Cevap gelmediyse modülün HC-06 değildir.

Terminal programı olarak şunu tavsiye ederim. Oldukça yetenekli bir program.
http://www.der-hammer.info/terminal/

Bak bu blogta herşeyi ayrıntılı anlatmış. Hatta bu elemanın yazısında anlattığı yöntem ile HC-06 modüle HC-05 firmware i yüklemiştim zamanında.
http://byron76.blogspot.com.tr/2011/09/one-board-several-firmwares.html

magnetron

hocam merhaba

ben de HC-06 modül aldım
STM32 ' ye bağladım kırmızı LED yanıp sönüyor

WinXP de aşağıdaki VB6.0 kodu çalıştırınca kırmızı LED devamlı yanıyor yani bağlanıyor

ama Win7 de aşağıdaki hatayı veriyor
port açık durumu false iken port zaten açık diyor

http://postimg.cc/image/fqvkw6e3t/

PC nin kendi hardware portunda ( COM1 ) hata vermiyor portu açıyor

sebep ne olabilir ?

teşekkür

newpronik

Merhaba hocam

http://phillipecantin.blogspot.ca/2014/08/hc-05-bluetooth-link-with-zero-code.html

burada çok güzel anlatılmış ben bitirmemde kullanmıştım. Bi bak istersen başaramazsan yardımcı olabilirim.

Recep METE

Arkadaşlar bluetooth modülü At komutları kullanarak bir adını bile değiştiremedim.Yardımlarınızı bekliyorum.Delirecem yoksa.

1-HC-06 modülü breadboarda taktım.
2-vcc 3.3 verdim ve gnd takılı.
3-Bluetooth modülün rx ve tx bacaklarını usb-rs232 converterin rx-tx bacaklarına çaprazlama bağladım.
4-USB-to-rs232 dönüştürücüyü bilgisayarıma bağladım.
5-Daha önce (dac13 usb-to-rs232 dönüştürücünün driverini kurmuştum.Sorun yok.)
6-realterm'i açtım.
7-realterm'in port ayarını yaptım.Baud 9600 yaptım.
8-Realterm den 'AT' yazını "send" ledim.
9-sonuç :ortada bir şey yok.Bluetoothun ışığı yanıp sönmeye devam ediyor.  Lütfen yardım  arkadaşlar.

Gökhan BEKEN

EN pinini HIGH'a çekin düzelir, butonlu modüllerde butona basmadan komut moduna girmiyor.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

Kabil ATICI

Birisi şu resimlerin boyutunu küçültsün. Bilgisayar yükleyene kadar canı çıkıyor.
Alt tarafı monitörde göreceğiz, ofset baskıya vermeyeceğiz.
Hani fotograf makineleri fazla pikseli desteklemiyor, yoksa ellerinden gelse 1 terapiksellik görüntü yükleyecekler.
ambar7

newpronik

bluetooth ışığı yavaş mı yanıp sönüyor yoksa hızlı mı ?

Recep METE

Alıntı yapılan: newpronik - 29 Mayıs 2015, 22:44:29
bluetooth ışığı yavaş mı yanıp sönüyor yoksa hızlı mı ?

Hocam, hızlı hızlı yanıyor.Kısa bir süre sonra tamamen sönüyor.

Recep METE

Biraz daha ilerledim.Realterm de AT komutu gönderiyorum.Ama şimdi OK diye cevap gelmiyor. Sormak istediğim şudur.PCnin usb sine takılan "USB-to-RS232 dönüştürücünün sadece tx ve rx   bacaklarını kullanmaktayım.Dönüştürücünün(vcc-gnd-cs-set) bacakları boşta kalıyor.Burada bir hata olmuş olabilir mi?

Ayrıca hc-06 mdülün 26. bacağına lehimlediğim parçayı söküp attım.Butonu kaldırdım.

EN bacağına 3.3v bağladım(high yaptım) olmadı. state bacağına 3.3v bağladım yine AT komutu gönderiyorum.OK yanıtını alamadım.

Recep METE

Arduino ile de yaptım. AT komutları orada da çalışmadı.Acaba modülde bir sıkıntı olabilir mi? Bluetooth modül cep telefonundan bağlanıyor ve led yak söndür yapabiliyorum.Ancak "AT" komutları ile işlem yapamıyorum.Nedir bu yaa!

Gökhan BEKEN

AT komutunu nasıl gönderiyorsunuz, "\r\n" ekliyormusunuz? Şu resimde işaretlediğim şekilde yapmanız lazım:

En pinini HIGH yaptığınız zaman, telefondan veya bilgisayardan bluetooth ile bağlanamazsınız, eğer bağlanabiliyorsanız komut moduna geçmemiş demektir.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

Recep METE

Arduino ile yaptığım çalışmada da AT komutu gitmiyor. Acaba hc-06 bozulmuş olabilir mi.  Normal de led yak söndürme yapabiliyorum