hc-06 bluetooth'da AT komutları nasıl kullanılır.

Başlatan Recep METE, 18 Mayıs 2015, 11:03:41

baran123

Hocam modül ile herhangi bir eşleşme yapmadan komut gönderiyorsunuz değil mi ?

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: Recep METE - 05 Haziran 2015, 20:58:05
Arduino ile yaptığım çalışmada da AT komutu gitmiyor. Acaba hc-06 bozulmuş olabilir mi.  Normal de led yak söndürme yapabiliyorum
Bir önceki mesajımdaki dediklerime dikkat ediyor musunuz? Modülün rx'ine kaç volt veriyorsunuz? Eğer arduino pinlerini direkt bağlıyorsanız bozulmuştur.
Arduinonun tx pinini direnç ile gerilim bölücü yaparak bağlayın olur.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

baran123

Hocam direnç ile gerilim bölücü yerine 3.3V'u anahtarlayan bir transistör eklesek olur mu ?

Gökhan BEKEN

Evet transistörle de olabilir.
Örnek bir çeviriciyi inceleyebilirsin(transistörlü değil): https://learn.sparkfun.com/tutorials/using-the-logic-level-converter
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

MÜHENDİS ADAM

arkadaşlar ozaman telden nasıl bağlanacaz bluetootha bağlanınca at modu çalışmıyo diyorsunuz

Recep METE

Alıntı yapılan: MÜHENDİS ADAM - 23 Eylül 2015, 00:31:04
arkadaşlar ozaman telden nasıl bağlanacaz bluetootha bağlanınca at modu çalışmıyo diyorsunuz
Bluetootha telden bağlanıyor.Led yak söndürü cep telefonu kullanarak yapıyorsun ancak At komutlarını kullanamıyorum.Yeni bluetooth sipariş verdim gelince deneyeceğim.Muhtemelen sorun çözülecek.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

baran123

"ancak At komutlarını kullanamıyorum" AT komutlarını telefondan mı göndermeye çalışıyorsunuz ?

Recep METE

Alıntı yapılan: Baran Ekrem - 24 Eylül 2015, 23:47:04
"ancak At komutlarını kullanamıyorum" AT komutlarını telefondan mı göndermeye çalışıyorsunuz ?

Hayır bilgisayar üzerinden göndermeye çalışıyoruz. Bluetooth,Arduino nano ya takılı.Ama kodları görmüyor,tık yok.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

wtrk

Aynı sorun bende de var ve henüz çözemedim..

Sorun şuki Bluetooth modülün user-pass ve baudrate'sini basitçe değiştirmek istediğim için ucuzundan  bir Arduino Uno aldım..
Burada Bluetooth modülden Arduino Uno'ya aşağıdaki şekilde bağlantı yaptım.

Modülün RX ucundan Arduinonun RX ucuna
Modülün TX ucundan Arduinonun TX ucuna
Modülün GND ucundan Arduinonun GND ucuna
Modülün 3.3v ucundan Arduinonun 3.3v ucuna

atlama yaptım..
Sonrasında real term Programını çalıştırdım ve  " AT " komutunu sonuna " CR+LF ekleyerek " gönderdim ancak OK yanıtını alamadım.. Yaptığım bağlantı şekli ve Realterm ekranı ekteki gibidir..
Bir yerlerde direnç vs mi eklemem gerekiyor, Arduinoyu ben direkt kodları yapabilirim düşüncesiyle almıştım..
Desteğiniz ricasıyla..

NoBody Can Stop Me!!!!!

quarko

AT komutunun sonuna CR LF eklemeden göndereceksin. HC-06 da hiçbir komutunun sonunda CR LF yok zaten.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

wtrk

Fotoğraftaki şekilde bir bağlantı var, acaba bağlantıdamı yanlıs yapıyorum yoksa real termi mi kullnamıyorum..

Bağlantıdan sonra yaptığım işlem ;
Realtermde ayarlardan half dublex seciyorum, sonrasında com port olarak arduino modülün takıl olduğu portu secip, Send sekmesinden AT yazıp send Ascii diyorum..
Bunun dısında yapmam gereken birsey varmı yardımcı olabilirmisiniz ?

Bağlantı şekli aşağıdaki gibidir..

Alıntı yapılan: mur@t - 26 Kasım 2015, 11:49:57
RX/TX uçları yanlış.

Arduino RX <- BT TX
Arduino TX -> BT RX

sayfa 8
http://www.tec.reutlingen-university.de/uploads/media/DatenblattHC-05_BT-Modul.pdf

Hocam uçları değiştirdim ancak yinede AT komutuna yanıt alamadım malesef.

Alıntı yapılan: quarko - 26 Kasım 2015, 12:21:48
AT komutunun sonuna CR LF eklemeden göndereceksin. HC-06 da hiçbir komutunun sonunda CR LF yok zaten.

Benim modül HC05 hocam , onun için eklemiştim, sonuna o eklentileri eklmediğim halde yinede göndermiyor..
NoBody Can Stop Me!!!!!

MrDarK

Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

wtrk

Alıntı yapılan: MrDarK - 27 Kasım 2015, 11:38:03
Tekrar tekrar söylemek gerekirse;

https://www.picproje.org/index.php/topic,62078.msg481068.html#msg481068

Söyledim ya hocam o kadar anlayamıyorum malesef, basitçe , şema ile yardımcı olunursa sevinirim..
Yada ek olarak şunu alıp bağlayacaksın şu şekilde vs..
Yabancı forumda aşağıdaki gibi bir şema buldum.

NoBody Can Stop Me!!!!!

zipzip

Resimlerden gördüğüm kadarı ile elinizdeki modül 3.6 V üzerinde çalışıyor ve seviye çeviricileri üstünde barındırıyor. Ek dirençlere gerek olmadan doğrudan 5 V ile beslenebilir (Recep Mete'nin resimlerine göre). Tle lehimlenen modül (wtrk) seviye çeviriciler gerektirir.

Sorun "AT Command Mode" a geçmeden AT komutları göndermeniz.  KEY ucunun power-up esnasında "logic high" olması gerekiyor.