Ezdiğim bir dosyayı kurtarmak istiyorum.

Başlatan z, 19 Mayıs 2015, 00:35:55

z

Ezdiğim bir dosyayı kurtarmak istiyorum. Free virüssüz bir program arıyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

engerex

Sildiğin bir dosya mı?
Öylseyse öncelikle sildiğin dosyanın bulunduğu diske hiç bir veri yazmamaya çalış. Windows kurulu olan disk ise bu zorlaşacak.
Uygulamalara şuradan ulaşabilirsin: http://www.programlar.com/makale/en-iyi-5-ucretsiz-veri-kurtarma-programi/

z

Şansımı deneyeceğim. 2 saat uğraşıp güzel bir program yazdım. Fıstık gibi de olduydu.

Sonra yeni bir proje aklıma geldi. Bir önceki projeyi kopyalayıp üstünde çalışmaya başladım bu da fıstık gibi oldu. Ama kopyalama yaparken sadece proje dosyasını kopyalamışım. Projenin kullandığı bir dosyayı ezmişim. Haliyle ilk yazdığım program artık yok.

ziyaretci

Benim bilgidiğim recuva https://www.piriform.com/recuva var, zaten @engerex verdiği bağlantıda da  yer alıyor.

Ben bir ara fotoğraf kurtarmak için kullandım. Eğer bilgisayar silinmeden sonra kullanılmamışsa @BİLİRSHOP 'un dediği gibi %99 olasılıkla kurtarabiliyorsunuz.

Eğer ezmekten kastınız, var olan bir projeyi tekrar derlemek ise ki öyle muhtemelen, bu durumda durum çok kötü. Bilmiyorum bilgisayarın işletim sisteminde üzerine yazılmak istenen bir dosyayı eğer var olan dosyanın veri adresini baz alacak şekilde sistem yer alıyorsa dosya uçtu demektir.

Ama sistemi oluşturanlar pişmanlığı hesaba katıp da var olan dosyanın veri adresine dokumuyor da bir başka boş adrese yazacak şekilde bir sistem varsa dosyayı yine %99 kurtarabilirsiniz. Eğer https://www.youtube.com/watch?v=mXFlbKjTkFY bu bağlantıda komutanın bahsettiği kanun gerçekten varsa muhtemelen işletim sistemini yazanlar bu paragraftaki düşüncemi dikkate almış olabilirler. Bu durumda yine eğer dosya işletim sisteminin kurulu olduğu diskte değilse yine %99 kurtarılabilir.

z

Yok kurtaramıyorum. 2 saatlik çalışma gitti.

Elimde exe'si kaldı sadece.

ziyaretci

Alıntı yapılan: z - 19 Mayıs 2015, 03:38:21

Geçmiş olsun hocam, bu da bir tecrübedir sonuçta. 2 saatte çok büyük tecrübe edindiniz, bence sevinmelisiniz. ;) Bundan sonra bu hatanın size çok faydası olacaktır. Giden projeyi ise 2 saat uğraşırsınız yine yazarsınız.

fatih6761

Alıntı yapılan: z - 19 Mayıs 2015, 03:38:21

Hocam hangi dilde yazmıştınız? Belki decompiler vs. vardır? En olmadı dissassemble edip algoritması  çıkartabilirsiniz.

t2

Sadece 2 saatlik çalışma gittiyse, yeniden 2 saat harcanabilir.

Kurtarmaya çalışmaktan  daha kısa sürer.

z

Evet daha iyisine zaman harcadım ama bu kez sabahlamam gerekti.

Yalnız şunu gördüm. Yazılım projesini bitirip çalıştığını görünce silip sıfırdan bir daha yazacaksın.

trgtylcnky

Bir söz vardır: "Yazacaksın, sonra okuyup düzelteceksin, sonra kapatıp unutana kadar bakmayacaksın, sonra bir daha okuyup göreceksin iyi mi olmuş kötü mü."

Belki kullandığınız yazılımın otomatik yedekleme gibi şeyleri vardır. Bazı metin düzenleyicileri yedekleme dosyası üretiyor.

xoom

Farklı kaydet değilde sanki üzerine yeni proje Kodlarını yazarak kaydettim diyorsunuz sanırım.  Eğer iki kodlamayıda aynı dosya üzerine yaptıysanız geri alma şansınız Sıfır. Eğer ortada 2 farklı isimde iki farklı dosyadan bahsediyorsanız kurtarılabilir.

engerex

Alıntı yapılan: z - 19 Mayıs 2015, 14:33:47
Evet daha iyisine zaman harcadım ama bu kez sabahlamam gerekti.

Yalnız şunu gördüm. Yazılım projesini bitirip çalıştığını görünce silip sıfırdan bir daha yazacaksın.

Evet aynen öyle. Bazende takılınca ara verip bir süre sonra tekrar devam etmek yararlı oluyor.