Endüstriyel Ray Tipi Otomasyon Kartları Uyumluluk Projesi

Başlatan Farukc, 19 Mayıs 2015, 17:45:55

Farukc

Çoğumuz kart tasarlarken bir kutuya göre tasarlıyoruz. Genellikle tasarladığımız kartlar bir görevi yerine getirmek için dizayn ediliyor. Ve farklı işler , projeler için farklı kartlar tasarlıyoruz. Bazıları ise genel bir kart tasarlıyor (Role çıkışlı, adc birimleri olan modüler) ve işlerinde karta modüller ekleyerek yazılımla projeyi teslim ediyor. Ama bazen yaptığımız işleri sorguluyorum. Ve aklımdan şunlar geçiyor:

Neden sürekli farklı kartlar tasarlıyoruz ki. Küçük modüller halinde tasarlasak ve bu modülleri yapboz toplar gibi birleştirerek bir sistem oluştursak.  Mesela CPU modülü , role modülü, sürücü modülü gibi parçalar tasarlasak. Projeye göre de bu modülleri birleştirsek. Bunları yapan şirketler yok değil. Ama o şirketlerin modüllerini kullanmak istemiyorum. Kimi zaman fiyat kimi zaman stabil çalışmama kimi zaman ise projenin teslim edileceği şirketin bazı şeyleri zorunlu tutması. Bazı elektronikçiler bu sistemi kullanıyor (Her ne kadar tam modüler olmasada). İşte problem burada başlıyor. Bir örnek vermek gerekirse;

Ben kendi tasarladığım bir cpu modülü ile x elektronikçinin tasarladığı genleşme modülünü fiziksel olarak eşleştiremiyorum. Burası yanlış anlaşılmasın çalıştırabiliyorum fakat projede adam panonun ray üzerine kurulmasını istiyor. Benim hazırladığım modül ray üzerine otururken genleşme modülü oturamıyor. Daha sonra yine kartın tamamını  tasarlamak zorunda kalıyorum. Tabi bu çok basit bir örnek.

Forumda bir topluluk oluştursak. Tasarladığımız  kartlara bir standart koysak. Ve toplulukta bulunan herkesin tasarladığı kartlar montajda birbiri ile yapboz gibi birleşse. Haberleşme standartı belirlesek. Protokol belirlesek. Bilmiyorum saçma mı? Aslında ben bile kararsızım sadece bir fikir. Oturup üzerinde bol bol tartışabileceğimiz bir fikir bence. Tartışarak güzel şeylerin ortaya çıkabileceğine inandığım bir fikir...

memo333

ben varım.. önerim canopen yapısını kullanalım..
Gömülü Linux Notları --> http://linuxedu.xyz/

ayhani

Ben bunları yazıyorum ama şimdi biri çıkıp bana diyecek ki; " baykuşluk yapma! "
Ama kısa öz söyleyeyim bu iş olmaz.
Bu iş böyle olsayda aurdino modüllerini alıp alıp piyasa işlerinde ürün geliştirilirdi.

Bence bu iş böyle yapmak yerine olması gereken altınkayaya alternatif bir firma çıkması. Bu işe hevesli bir firma aliexpressten çeşit çeşit kutu ithal edebilir.

En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

magnetron

@z hocanın Pic proje bus  diye bir çalışması vardı

birbiriyle uyumlu kartlar için bir standart koymak istiyordu

RaMu

Ucuz olmadığı için yapılmıyor bence.
Ancak münferit projeler için uygun olur gibi.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Farukc

Alıntı yapılan: ayhani - 19 Mayıs 2015, 22:57:08
Ben bunları yazıyorum ama şimdi biri çıkıp bana diyecek ki; " baykuşluk yapma! "
Ama kısa öz söyleyeyim bu iş olmaz.
Bu iş böyle olsayda aurdino modüllerini alıp alıp piyasa işlerinde ürün geliştirilirdi.

Bence bu iş böyle yapmak yerine olması gereken altınkayaya alternatif bir firma çıkması. Bu işe hevesli bir firma aliexpressten çeşit çeşit kutu ithal edebilir.

Başta söylediğim gibi belkide çok doğru söylüyorsunuz. Ama şuana kadar edindiğim bir tecrübe var. Hep uçuk fikirler ile bir şeylere başladım. Mesela C derleyicisi yazmak, İşletim sistemi çekirdeği yazmak gibi..
Derleyici yazacağımı düşündüğümde çoğu kişinin alay konusu olmuştum. Ne kaybettim? Sadece biraz zaman Ne kazandım? Bir yığın tecrübe ve derleyicilerin nasıl yazıldığı, ayrıca küçük bir yorumlayıcı programı..
Bu fikirin uçuk olmadığı kanaatindeyim. Tekrar söyliyim tamamen başarıya ulaşmayı beklemiyorum. Ama güzel şeylerin ortaya çıkacağına inanıyorum.

Alıntı yapılan: magnetron - 19 Mayıs 2015, 23:23:46
@z hocanın Pic proje bus  diye bir çalışması vardı

birbiriyle uyumlu kartlar için bir standart koymak istiyordu

Açıkçası daha bilindik protokoller kullanmak bana mantıklı geliyor. Canbus, modbus vs..

Alıntı yapılan: RaMu - 19 Mayıs 2015, 23:36:37
Ucuz olmadığı için yapılmıyor bence.
Ancak münferit projeler için uygun olur gibi.

Evet aslında fiyat buradaki en önemli unsurlardan birisi.. Eğer fiyat dengesini koruyamazsak hiç bir anlamı kalmaz.

mesaj birleştirme:: 19 Mayıs 2015, 23:56:29

Alıntı yapılan: ayhani - 19 Mayıs 2015, 22:57:08

Altınkaya' nın alternatifinin çıkmasına tamamen katılıyorum. Fakat ithalat yapmasını istemem. Piyasada başka türk mallarını görmeyi her zaman isterim.

Karamel

ayhani

Sayın @Farkukc aliexpresste altınkayanın kutularının aynısını gördükçe, altınkayanın kutuların % kaçını kendi ürettiğini merak eder oldum.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

Farukc

Alıntı yapılan: Karamel - 20 Mayıs 2015, 00:22:32
Hocam ben neden yapilmadigini biliyorum.

https://www.picproje.org/index.php/topic,55509.0.html
Kimseye kendinizi anlatmak için uğraşmayın, çünkü onlar sizi işine geldiği gibi görür.

Sözünün kanıtı olabilecek bir konu...

Çok merak ettim neresi mantıksız geldi?
Kaç defa pano hazırladınızda böyle bir problemden muzdarip olmadınız?(Durun tahmin ediyim bir profesyonel olarak hiç karşılaşmadınız değilmi?)

Farukc

Bu arada merak edenler o konuyu çözdük.. Yazılımda sıkıntı varmış. Farketmemiz zaman aldı.

f15eagle

İşin içinde maddiyat ticaret olmasa arduino gibi eğlence amaçlı bir platform yapalım denilse çok da güzel sonuçlanacak bir proje olurdu. Fakat işin içinde bahsettiğim gibi para girince işler değişiyor, sonu istenilen gibi gelmiyor.

Ama projeye gine de katılmak isterim, kendi çapımda hazır ürünler yerine fabrikada kullanmak için devre tasarlamaya çalışıyorum. Bana çok büyük tecrübeler katacağından eminim.

Öncelikle endüstride ne gibi ihtiyaçlar var bunlar konuşup hangi çeşit kartlar tasarlanmalı önce onu belirlemek lazım sonra da bu projeye katılan kişilerin kod geliştirebileceği ortak bir haberleşme protokolüyle genişleme kartlarını haberleştirebiliriz

Farukc

Alıntı yapılan: f15eagle - 20 Mayıs 2015, 09:19:56
İşin içinde maddiyat ticaret olmasa arduino gibi eğlence amaçlı bir platform yapalım denilse çok da güzel sonuçlanacak bir proje olurdu. Fakat işin içinde bahsettiğim gibi para girince işler değişiyor, sonu istenilen gibi gelmiyor.

Ama projeye gine de katılmak isterim, kendi çapımda hazır ürünler yerine fabrikada kullanmak için devre tasarlamaya çalışıyorum. Bana çok büyük tecrübeler katacağından eminim.

Öncelikle endüstride ne gibi ihtiyaçlar var bunlar konuşup hangi çeşit kartlar tasarlanmalı önce onu belirlemek lazım sonra da bu projeye katılan kişilerin kod geliştirebileceği ortak bir haberleşme protokolüyle genişleme kartlarını haberleştirebiliriz

Öncelikle herkese şimdeden belirteyimki ticari bir amaç kesinlikle gütmeyeceğiz ama seri üretime gircekmiş gibi hassas çalışma yapacağız. Bence bu şekilde güzel şeyler ortaya çıkar. Eğer yazılım geliştireceksek mutlaka github kullanmalıyız. Proje dosyalarının ortak depolandığı bir yere ihtiyacımız var. Hem mekanik tasarımlar hem pcbler hemde yazılım için. Şahsi kanaatim git sistemi kullanmaktan yanadır. Herkesin kafasına göre bir linke upload etmesi projenin toparlanması açısından zor olacaktır.

Tekrardan belirtmekte fayda var eğer burada birşeyler ortaya konulursa bunu proje belli yerlere gelene kadar ticari amaçta kullanmak yasaktır. Oluşabilecek büyük hatalardan sorumlu olmayız.

Ayrıca tüm projeyi açık kaynak yapmak taraftarıyım.

Bence tartışmaya kutulardan ve hangi kartları tasarlamamız gerektiğinden başlayabiliriz?

f15eagle

Ozaman projeye şöyle başlamak da fayda var.

Bu çalışma; Hiçbir ticari amaç olmayan, açık kaynak, picprojenin ortak ürünü olan, endüstri çalışma ortamına uygun, kontrol sistemi tasarlama projesidir.

Şimdi amaç belli olduğuna göre ihtiyaçlar tartışmaya başlanabilir ve gelen katılımlara göre iş bölümü ile proje başlatılabilir.

Şunu belirtmek isterim, kutu konusu şimdilik bekleyebilir belli bir ürün olmadığı için kutudan önce, ihtiyaç nedir yapılmak istenen akıllı röle mi, plc tarzı daha gelişmiş sistem mi yoksa daha alt seviye ray tipi proses kontrol cihazımı (sadece sıcaklık,zaman,yada iosu olan cihazlar gibi) bunu belirlemek lazım.

Benim önerim kendi kullandığım crouzet m3 serisi akıllı röle sistemi tasarımı yapalım.
http://www.crouzet.com/english/products/crouzet-automation/millenium-3-logic-controller/millenium-3-logic-controller.htm
Linkte ürün çeşitleri var, Genişlemede sadece ek analog dijital IO ve haberleşme modulleri var bunlara ek olarak motor sürücü,termocouple kartı,yüksek hızlı sayıcı kartı gibi çeşitli kartlar tasarlanarak çeşit arttırılabilir

yldzelektronik

Temel fikir açısından düşününce önce bir cpu board, onun etrafında genişleme boardları şeklinde olabilir gibi.Ama o zaman da plcden ne farkı olacak diye düşünüyor insan.

Ama benim bu çalışmadan anladığım donanım açısından ortak bir yapı belirlemek.Ayrıca haberleşme konusunda da bilinen bir protokol kullanmak.

Sanki önce bir proje tanımı yapmak gerekli.?  Bu proje tam olarak nedir?
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

Farukc

Alıntı yapılan: yldzelektronik - 20 Mayıs 2015, 11:34:23
Temel fikir açısından düşününce önce bir cpu board, onun etrafında genişleme boardları şeklinde olabilir gibi.Ama o zaman da plcden ne farkı olacak diye düşünüyor insan.

Ama benim bu çalışmadan anladığım donanım açısından ortak bir yapı belirlemek.Ayrıca haberleşme konusunda da bilinen bir protokol kullanmak.

Amaç:

• Toplulukta bulunan kişilerin geliştirdikleri sistemlerin birbiri ile hem donanımsal hemde yazılımsal uyumlu olması.

• Her türlü amaca uygun farklı moduller geliştirerek daha profesyönel ürünler ortaya koymak.

• Opensource olarak geliştirmek. Ve araç takımlarını elimizden geldiğince açık kaynak kullanmak.

• Genellikle büyük sistemlerde kullanılan Gelişmiş plc mödülleri yerine küçük sistemlerde kullanılabilecek yüksek performanslı mödüller elde etmek.

Plc ile çok benzer bir sistem fakat hem açık kaynak olması hemde buradaki topluluğun geliştirmesi bizim açımızdan çok faydalı olacağı kanaatindeyim. Ayrıca bence en önemli yanı şu:

Bir plc kullanacaksanız o frimanın yazılımlarına bağlı kalırsınız. Ve o yazılımı öğrenirsiniz. Ama burada mcu ya direk eriştiğiniz için ister ladder diagram ister C ister Basic kullanın kısıtlama yok.

Bu anlattıklarım genel bir kısmı şuan mobilde olduğum için onları açıklayamadım..