Endüstriyel Ray Tipi Otomasyon Kartları Uyumluluk Projesi

Başlatan Farukc, 19 Mayıs 2015, 17:45:55

Farukc

Şuanda topluluğa katılan kişiler özel mesaj atabilirmi?
Kimlerin toplulukta olduğunu bir görelim, liste çıkartalım. Böylece yavaş yavaş başlamış oluruz.

f15eagle

Ben donanın tasarıma katılmak isterim. Fakat çok tecrübeli değilim ve malum iş güç de var ama vakit buldukça ilgilenmek isterim.

Farukc

Toplukta şuan bulunanlar:

@Farukc
@memo333
@f15eagle

Diğer arkadaşlardan destek bekliyoruz.. En azindan eleştiri..

serdararikan

bence haberleşme birimi SPI olmalı.bu yolla kartların hepsi master ile haberleşebilirler.

Farukc

Spi yerine i2c daha mantıklı çünkü spi kullanırsak her module ayri ss pini kullanmamız gerekecek. 256 modullu bir sistemde iş çığrından çıkar. Fakat i2c dede bir problem var. Parazitlerden etkilenme ve mesafe problemi..

Farukc

Yüksek hızlı rs485 daha mantıklı. 1 mbps ile 10 mbps arasi bir hız seçebiliriz.

Erol YILMAZ

Endustriyel haberlesmede canbus ideal olabilir,
ByTe byte haberlesmeye gore cok daha duzgun paket
Yapisi ile temizlenmis data ve id bilgisini verebilecek bir,
Altyapiya sahip.

Otomasyon ve makine icin Canopen gibi bir standardi da var

Farukc

Bende aynı düşüncedeyim. Peki modbus hakkında ne düşünüyorsunuz?

f15eagle

Bu haberleşme standartı cpu ile ek kartlar arasında olacak ise mesafeyi dikkate almamak lazım, çünkü tasarımı kutunun yanında bulunan soketlerden birbirlerine bağlanacak şekilde yapılabilir. Bu sayede de kısa mesafeli haberleşme hattı kurulur.

Daha sonra cpu modulune ek kart olarak endüstriyel standart haline gelmiş rs485li modbus,ethernetip,can gibi protokoller için ek kart tasarımı yapılabilir. Bunlar üzerinde diğer cihazlarla standartlar üzerinden konuşulur.

Merak ettiğim bir konu var;
Bir haberleşme protokolü olsun master cpu kartımız yanına 5tane ek kart koyduk. Bu ek kartlara yazılımsal müdahalede bulunamıyoruz(protokolu öle bir şekilde yazdık ki programlamaya ihtiyaç duymayacak) donanım olarak da adres seçeneği koymadık diyelim.
Cpuya sırayla bu ek kartları ne olduklarını tanımladık.
Aynı modulden de mesela 2 adet koyduk. Protokol bu ek kartlara bir şekilde adres verip haberleşiyor ve istediğimiz ek karta karıştırmadan ulaşabiliyor.

Bu şekil ya da benzer hazır protokol var mıdır ? yada spi, i2c ile yapılabilir mi ?

Soruyu sormaktaki amacım kullandığım plclerde sistem hep bu şekilde dizdiğim ekkartları plc programımda sıralıyor tanımlıyorum donanımsal olarak işlem yapmadan plcde kullanıyorum. Acaba bu işlem nasıl oluyor ?

Farukc

Modbus rtu tam olarak bu işi yapıyor. Canbus ve profibus da var. Burada mesafeyi önemsemedik peki sinyallarin parazitlerden etkilenmesini ne yapacagız. Rs485 bunun için biçilmiş kaftan. Spi zaten kullanamayız. İ2c ise bu iş için tasarlanmamış. İleride veri kayıpları ortaya çıkarabilir. Buda çok büyük bir risk..

Farukc

Spi neden kullanamayız?

Çünkü spi haberleşmede ss pini kulannılır. Chip select pini olarakda geçer. Buda şu anlama gelir veri göndereceğiniz cihazın ss pini 1 yaparsanız o cihaz veriyi almaya başlar. Peki 100 modul bulunan bir sistemde 104 pin ile mi haberleşme yapacağız?

memo333

tam daisy-chain spi yazıyordum. yazmışsınız..

delta plclerin ek modül haberleşmesi nasıl oluyor bilen varmı?

Gömülü Linux Notları --> http://linuxedu.xyz/

f15eagle

memo333 hocam bende benzer şeyi anatmaya çalışıyordum bu raya dizili ek kartlar plcde nasıl bir haberleşme ile bağlılar ?

Basit bir çizim yaptım, bana göre birleşme konnektörünün pin sayısını fazla tutup ihtiyaca göre haberleşme hatları kurabilir.
Çizimde belirttiğim gibi bir sistem yapabilsek ( yazılımda çizimde simülasyonda olsa bile) ne mutlu bize.

Faruk hocam, Spi protokolunun olmama sebebini açıklamışsınız I2C yi de neden olmayacağını anlatabilir misiniz ? Bildiğim kadarı ile (umarım yanlış değildir) i2c 2 kablolu ve slave şeçme pini yok, adreslemeyi de yazılımsal yapılabiliyor. Buradaki ihtiyacı neden karşılamıyor ? Parazit konusundan dolayı mı ?

Farukc

i2c de yavaş hızlı kavramına gerek yok. Zaten i2c üzerinde bir clock pini bulunuyor. Cpu modul clock pini uzerinden tüm hattaki cihazların hızını belirler.