Endüstriyel Ray Tipi Otomasyon Kartları Uyumluluk Projesi

Başlatan Farukc, 19 Mayıs 2015, 17:45:55

Farukc

Dünkü canlı yayın yarım saat sürmüş. Biz toplantıya 10:35 gibi başlamıştık. Ve gece 1:00 da bitti. Canlı yayın ise toplantının sadece 30dk sini kapsıyor. Bazı arkadaşların canlı yayını izleyince yanlış yargılara kapıldığını gördüm. Bu canlı yayın projenin anlatıldığı bir yayın değildi. Tartışma yayınıydı. Yani fikirler ortaya atıldı. Fikirlerin direk uygulanacağını düşünen arkadaşlar ciddi bir çelişki içine girdiler. Bundan dolayı canlı yayın kaydını sildim. Belki bundan sonra çoğu toplantı canlı olmaz. Orası belli değil. Ama forumdaki arkadaşlar hiç meraklanmasın proje ile ilgili bilgilendirmeleri gerek github üzerinde gerek buradan fazlasıyla yapacağız. Canlı yayında çelişkiye düşmüş arkadaşımızın soprularını cevaplandıralım.

Alıntı yapılan: Karamel - 22 Mayıs 2015, 23:44:49
hocam projeye open source design projesi olarak baslanildi. (oyle lanse edildi) videonun basindada oyle gibiydi. sonra kutular ile bir urune donustu. daha sonra seri uretime gecildi. 300-400 mhz ile cilginlastirildi  8) daha sonrada yayin hocalarim tarafindan kesildi.

suan bende urun yapmak istegi ile bu ise girildigi kanisi olustu. yani open source olabilir. cizimleri yazilimlari yaynlanabilir vs vs ama bir ogrenci olarak bu yapilacak olan seyin bana katkisinin cok az olacagini ama bu tarz urunler ile ugrasan elektronik pazarinin icindeki kisilerinse maddi olarak islerine cok yarayacagini dusunmekteyim.

İlk olarak opensorce nedir bunu bilmek lazım. Kutuların proje dahil olması ürün olacağı anlamına gelmez. Ama şunu söylebilirimki bu projenin ilerde ürün olmasında hiç bir mahsur yoktur. Bir projenin ürün olması onu kapalı kaynak yapmaz. Yani opensorce olmaktan çıkaramaz. Buna en basit örnek ise Arduinodur. Arduino bir üründür. VE OPENSORCE BİR ÜRÜNDÜR. Bu kadar açıklamanın burada yeterli olacağını düşünüyorum. Arkadaşıız araştırırsa opensorce ürünlerden binlerce bulacaktır. Şunu söylemekte fayda var şuanda ürün çıkarma gibi bir amacımız yok. Eğer kartler tasarlayıp bunları basmaktan kastınız ürün ortaya koymaksa tabikide tasarlanan kartları geliştiriciler test için basacaktır . Şuan seri üretim meselesi konumuz dışındadır. Ama ürünü tasarlarken fiyat önemli bir unsurdur.

Gelelim 300-400 mhz işlemciler meselesine.. Ben onu bir örnek olarak verdim. Yani proje gelişirse böyle mcularda var diye bilgilendirmek amaçlıydı. Anlaşılan burada fikir ortaya atmak ile yapılmak arasındaki fark karıştırılmış.

Projenin size katkısı olup olmayacağı size bağlıdır.

Alıntı yapılan: Karamel - 23 Mayıs 2015, 14:22:32
hocam kotu yorum yaziyor gibi oluyorum ama proje bana hic samimi gelmiyor. sanki donanimi beceremeyen birisi. forumda hocalarima donanim yaptirip isi bedavaya getirmek istiyor gibi bir goruntu var ortada. bu kaygimi birinci sayfadaki mesajimda dile getirdim. ilginc bir yanit geldi. o yanit uzerine dahada yazmak istemedim. bu proje egitimden daha cok maddi cikarlara hizmet edecek gibi bir algi olusturuyor insanda. eger boyle değilse bunun acilen duzeltilmesi gerekli.

Bu arada MrDark hocam cok dunku sohbette cok karizmatik duruyordu. mehmet hocamda cok espirili ::)

Benim hakımda bir kaç konu üzerinden giderek önyargıya sahip olup bunu bir doğru olarak kabul ettiğiniz açıkça belli olmaktadır. Ki ben forumu çok az kullanan birisiyimdir. Geçen bir konuda kitap okumayı sevmeyenlerin forum kullandığı söyleniyordu. Ben kitap okuyarak daha iyi anladığımı düşündüğüm için foruma çok az başvuruyorum. Buda mesaj sayımdan rahatça belli olmaktadır.

Gelelim işi beleşe getirme meselesine buradan ise konu başlığını ve hatta github başlığını ( Picproje Automation Hardware Standarts ) bile tam olarak anlamamış olduğunuz ortaya çıkıyor.Buradaki Standart kelimesi fazlası ile önemli. Benim buradan maddi bir çıkarım yapmam kadar saçma bir yorum olamaz. Bu yorum projeyi anlamış bir kişi tarafından yazılabilecek bir yorumdur. Bu yüzden projenin yanlış anlaşılan kısımlarını düzeltelim. Ve lütfen Projenin yanlış anlaşılmasından dolayı ortaya çıkabilecek yorumlardan kaçınalımki diğer arkadaşlarımızın yanlış anlamalarına sebebiyet vermeyelim.

Proje şu şekilde ortaya çıktı:

Endüstriyel otomasyon sistemlerinde farklı elektronikçilerin  tasarladığı farklı kartları gördüm. Yapılan bazı projelerde ise bir kart bir özelliği karşılarken başka bir özelliği karşılamıyordu.  Diğer bir kart ise tam tersi şeklindeydi ve bu durum otomasyoncuları zora sokuyordu. Bende tasarlanan kartlar arasında bir standart olmasına ve bu standarta uyan kartların birbiri ile sorunsuz bir şekilde sistem oluşturmasını istiyordum. Sadece standart belirlenecek ve x kişisi kartını buna göre tasarlayacak. Y kişiside buna göre tasarlayacak. Z kişisi ise X ve Y kişilerinin  bu standart ile tasarladığı kartları birleştirerek  bir sistem oluşturacak. Dolayısı ile benim  başkalarının tasarımlarından kar elde etmek gibi bir amacım kalkıyor. Tek derdim arada bir uyumluluk olması. Bir örnek ile açıklyalım:

Şu anda projenin temelleri atılıyor. Project base oluşturuluyor. Project base tamamen açık kaynak kodlu olacak bunuda burada zaten açıkladık. Fakat sizde kendi katınızı tasarlayıp bu standartlara uygun hale getirdiğinizde size opensource olma zorunluluğu koymuyoruz. Project base ise opensource özelliği ile picproje ve bu sektöre bir armağan niteliğini taşıyor.

Buradan yola çıkarsak denildiği gibi bir çıkar peşinde olsam herkese opensource olma zorunluluğu kurarım. Başka bir noktada ben bu proje kendim CAHS (cebecifaruk's automation hardware standarts) adı ilede çıkartabilir daha sonra burada yayınlardım. Fakat o zaman projenin bir amacı kalmayacak ve bir topluluk oluşmadığı için plc şirketinden bir farkım kalmayacaktı. Sonuçta her şirketin kendi içinde bir standartı var. Fakat tekrar söylüyorum. AMAÇ Otomasyon frimalarının veya otomasyoncu kişilerin kendi içinde standart oluşturması değil tam tersine hepsi rasında bir bütünlük sağlamaktır.

Sorunun cevıbını 2 madde ile açıkladım. Yanlış anlaşılmanın ortadan kalkacağı kanaatindeyim.

Alıntı yapılan: huseyin67 - 23 Mayıs 2015, 14:29:03
CPU Modül için işlemci belirlenmişken ve yazılımın büyük kısmı da bu modülde döneceğinden ben de ufak bir soru sorayım. Projeyle paralel olarak ilerleyip ARM dünyasına ufaktan bir adım atmak istiyorum. Bu yüzden çok ilgiliyim projeye ve devam etmesini de isterim.

Sorum şu, bu işlemci üzerine kurulu bir I/O kart satın alarak (üzerinde st-link de var sanıyorum)  kenarından köşesinden ben de başlayabilir miyim bu işe?
Bahsettiğim dev.board ise budur; http://www.dx.com/p/stm32f103c8t6-stm32-core-board-development-board-module-black-blue-337043
Fiyat benim için önemli olmasa discovery kart gibi birşey de almak isterdim ancak..

http://www.direnc.net/ST-GELISTIRME-KARTLARI,LA_1743-2.html Buraya bir göz atın..

mesaj birleştirme:: 24 Mayıs 2015, 11:22:40

Alıntı yapılan: ayhani - 23 Mayıs 2015, 13:57:08
Bence mesele bunlarda değil!

Mesele böyle bir şeye gerçekten ihtiyaç varmı? Mevcut PLC ve akıllı rölelerden ne farkı olacak? Programlamada ne sağlayacak. Mevcut piyasaya iş yapanlar evet ben kendi prototipimi yapmaktansa bu sistemi kullanırım diyen kaç kişi? Bence bu forumda veya kontrol kaleminde bir anket yapılmalı.

Düzenin olmadığı bir otamda düzeni getirmeye çalışmanın gereksiz olduğunu söylemek en gereksiz yorumdur.

Cevaplarımda belirttiğim gibi bu bir STANDART ve standart ile amacımız şirketler arasında oluşan düzensizliği ortadan kaldırmak. Eğer bu mantık ile gidersek IEEE nin yaptığı standartlara ne gerek varkı?

Mesela atıyorum 9600,115200 gibi uart haberleşme hızlarında belli değerler vardır. Peki ben 9608 kullanamazmıyım. Kullanırım ama düzensizlik artar. 

Plc ile farkı artık anlaşılmıştır. Ama benzer yorumlar gelmemesi için tekrar söylüyorum:

PLC bir ürün iken bu proje bir standartdır. Tabi standartı kaç kişi kullanır kabul edilirmi orası çok ayrı bir kon. Ozamanda:

Standartları belirledinizde kaç kişinin kullanacağınıı mı hesaplamak kaldı demek de en gerekli yorum olacaktır herhalde

Yorumları iyice açıklamaya çalışıyorumki daha sonra başka bir konuda;
Ben neden şöyle olmadığını biliyorum işte sebebi diyip altına bu konunun linkini atan arkadaşların mesajlarına maruz kalmayayım.

Eğer sert konuşuyduysam kusura bakmayın. Ama gerekli olduğu kanaatindeyim. Yine aradan arasındaki fark ne olacak gi
bi bir soru çıkacaksa yine aynı tepkileri vereceğimi belirteyim. Diğer eleştiri ve sorularınızı mutlaka bekliyoruz.

Farukc

Proje ile ilgili küçük denemeler yapmaya başladık. Github üzerinden ileride yayınlamayı düşünüyorum.

Farukc

Projeyi özetleyen küçük bir video:

https://youtu.be/evuJPFpWYZI

Projemiz zaten bir mouller tarafından yapılmış. SmartWire olarak.

ahmet2017