3.5mm sound jack sorusu

Başlatan Karamel, 27 Mayıs 2015, 12:15:50

Karamel

merhaba. yaza az kaldi. bende projem icin arastirmalarimi tamamladim gibi. yalniz surada takildim. su ses jacklarindan http://www.cui.com/product/resource/sj1-352xng-series.pdf turkiyede bukabilirmiyim? aliexpresste bunlardan var. cokta ucuzlar ama min. 10 arli olarak satiliyorlar. bana 1 tane lazim.

ikinci sorum asagida jack in pinout u var. 1. 2. ve 3. pinler ile alakam olmasi lazim? sanirim 1. pin ortak olan? eger boyle ise 2 ve 3 arasinda hangisinin left hangisinin right oldugunu anlayamadim?

DaRt

Kardeşim bununla aynı değil mi? http://www.direnc.net/35MM-STEREO-JACK-DISI-SASE-TIP-,PR-13001.html Düz 3,5 mm stereo pcb tipi dişi jack. Her yerde var. 1 ground, 2 left, 3 right http://doswa.com/2010/01/01/diy-aux-input-on-alpine-car-stereo-m-bus.html

Karamel

hocam buda olurmus aslinda. ben bi arastirayim.

MrDarK

Bence ses jack'i için aliexpress kullanman çok saçma olur :) Çokça fazla standart ürün bulursun türkiyede. Projeni biliyorum fakat keşke daha dişe dokunur bişe yapsaydın :)
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

Karamel

hocam soyle ki.

projem renkli ekran. sd card. esp8266 modul. enc ethernet modul. arm microcontroller :) gibi seyler icerecek. yani adi wav player ama. ben bu projede bu saydigim seyleri ogrenecegim. ::)

mesaj birleştirme:: 27 Mayıs 2015, 13:55:09

birde hocam bana 1 tane gerekli. o yuzden sizlere danismak istemistim. en mantiklisi yazin disari cikip. herhangi bir 3.5mm jack satin alip. pcb mi buna gore yapmam ::)

MrDarK

Öyle tabi :) Fakat saydığın donanımları içeren çok daha deli projeler yapılabilecekken neden Wav player :) Neyse karışmak gibi oluyor böyle yoluna devam et kardeşim hevesini kırmayayım :)

DaRt

Birkaç başlıkta gördüm kardeşim wav player yapacağım deyip duruyorsun. Madem arm kullanacaksın mp3 player yap. Helix decoderin hazır fonksiyonları ile wav çalmak kadar kolay emin ol. Fazladan yapacağın pek bir şey yok. Bir kaç güne kadar bir başlık açıp adım adım yazmayı düşünüyorum ben discovery + cs43l22 +touch tft  ile mp3 player yapmayı. O başlıktan yararlanırsın.

MrDarK

Alıntı yapılan: DaRt - 27 Mayıs 2015, 14:00:13
Birkaç başlıkta gördüm kardeşim wav player yapacağım deyip duruyorsun. Madem arm kullanacaksın mp3 player yap. Helix decoderin hazır fonksiyonları ile wav çalmak kadar kolay emin ol. Fazladan yapacağın pek bir şey yok. Bir kaç güne kadar bir başlık açıp adım adım yazmayı düşünüyorum ben discovery + cs43l22 +touch tft  ile mp3 player yapmayı. O başlıktan yararlanırsın.

Bak bu süper olur, benimde birkaç düşündüğüm şey var. DaRt takibindeyim :) Banada lazım böyle birşey. Konu açtığında orada da yorumlarız :)

Karamel

Alıntı yapılan: DaRt - 27 Mayıs 2015, 14:00:13

hocam amacim microcontroller yardimi ile bir hoparlorden ses cikarabilmeyi ogrenmekti. mp3 u inceledigimde cok karmasik geldi. wav daha kolay vede anlasilir oldugundan wav i ogreneyim dedim ama mp3 ile ilgili calisama yapacaksaniz bende mp3 u ogrenir. caldiririm  :P

mesaj birleştirme:: 27 Mayıs 2015, 14:10:10

Alıntı yapılan: MrDarK - 27 Mayıs 2015, 13:58:35
Öyle tabi :) Fakat saydığın donanımları içeren çok daha deli projeler yapılabilecekken neden Wav player :) Neyse karışmak gibi oluyor böyle yoluna devam et kardeşim hevesini kırmayayım :)

hocam sadece adini wav player koydum projemin ::) mesela. wifi ile internete giren devre. cok oturgacli goturgec gibi  :P wav player birazdaha havali oluyor sanki :)

mesaj birleştirme:: 27 Mayıs 2015, 14:22:43

hocam sizin kutuphaneniz sanirim su degilmi? http://www.st.com/st-web-ui/static/active/cn/resource/technical/document/data_brief/DM00024441.pdf

yazin bu saydiklarimi ogreneyim. yaz sonuna dogru bir aksilik olmazsa keil ogrenmek istiyorum. suan icin keil ve onun birsuru .c .h uzantili kutuphanelerini gorunce cok korkuyorum. daha once birkac denemeler yapmistim keil ile. compile etmesini bir turlu basaramamistim.

DaRt

Yok bu stnin kendi decoderi sanırım, haberim yoktu bundan. Ben helix decoder kullanıyorum. 8~10 kadar c dosyasını keile aktarıyorum daha sonra 4~5 kblık paketler halinde fonksiyona gönderiyorum. Fonksiyon bana 1152 samplelık pcm datası gönderiyor. Geriye kalan Dma kullanarak bu datayı I2S ile cs43l22ye göndermek. Bu kadar. Decoder arka planda neler yapıyor bilmeye gerek kalmadan software mp3 decoderi çalıştırmış oluyoruz.