Bakır veya gümüş iletken boya hakkında

Başlatan overlok, 29 Mayıs 2015, 12:04:35

overlok

Selamlar arkadaşlar;

Bakır veya gümüş iletken boya lehimlenebilir mi acaba? Mesela normal bir yazıcıyı modifiye ettik diyelim. Bu boyayla çıktı alsak, bakırlı plaketin yerine kullanılabilir mi? Ütüye, bakırı çözdürmeye gerek kalmadan bakır yolları yazıcıyla yazdırma yapılabilir mi?
Tabi boyanın yüzeye yapışmaması, kalkması durumları olabilir.
Hanımların dikkatine, overlok makinesi ayağınıza geldi!

overlok

Oo bu çok iyimiş. Aklımda böyle cihaz falan tasarlamak yok, sadece merakım, bahsettiğim boya çeşidini mürekkep yerine kartuşa doldurmak ve belirli bir yüzeye yazdırmak. Düşündüğüm sonucu verir mi?

Denizccan

Aynı merak bende de vardı biraz araştırma yaptım bu videoyu buldum adamlar yapmış dedim :). Bahsettiğin boya çeşidinden kullandığımızı varsayarsak tam olarak iletkenlik sağlar mı acaba bize homojen olarak yayılıyor mu bakır veya gümüş, birde yazıcılar çok ince bir tabaka bırakıyorlar yeterli olurmu çekilen gücü karşılamaya ?

overlok

Alıntı yapılan: Denizccan - 29 Mayıs 2015, 14:20:41
Aynı merak bende de vardı biraz araştırma yaptım bu videoyu buldum adamlar yapmış dedim :). Bahsettiğin boya çeşidinden kullandığımızı varsayarsak tam olarak iletkenlik sağlar mı acaba bize homojen olarak yayılıyor mu bakır veya gümüş, birde yazıcılar çok ince bir tabaka bırakıyorlar yeterli olurmu çekilen gücü karşılamaya ?
Evet bunlar güzel sorular. Hafta sonu basit denemeler yapmaya çalışayım.

Denizccan

Sonuçlarını merakla bekliyor olcam. Birde bu şekilde bir video var bunda hem 3d yazıcı hemde düşündüğümüz iletken basma işinin birleşmiş hali sonuç bence mükemmel .

https://www.facebook.com/295485327285428/videos/vb.295485327285428/455940567906569/?type=1&theater

Denizccan

Aldığın plastiğin kalitesine ve birde kaç mm ile baskı yapacağına bağlı. Bizim okulda birkaç öğrenci almışlardı inceleme fırsatım oldu yoğunluğunu max tutup, kaliteli kartuş kullandığında dışarıdan aldığın dişliden hiçbir farkı yok istediğin yerde kullanabilirsin ki benim incelediğim çok adi bir markaydı.

overlok

Öncelikli hedefim boyaların yanıcı olup olmadığına bakmak olacak.

Farukc

Alıntı yapılan: BİLİRSHOP - 29 Mayıs 2015, 14:29:03
Nereye gidiyor kardeşim bu teknoloji !!!! Keşke bu sene doğmuş olsaydım 10-15 yıl sonra çizimini verip delinmiş delip içi kaplaması yapılmış ve elektronik parçaları lehimlenmiş çıktı veren yazıcıları 500 tlye alır Kafama göre devre çıkarttırırdım :)

Hocam bir an kendimden geçtim.. Hayallerimi süsleyen cihaz

Direk pcb üzerine yazıcı modifiye edip kartuş ile kaliteli baskı alan bir arkadaş varmı?

Denizccan

Belki biri yapar bizde nasipleniriz diye beklemekteyiz :)

engerex

Kickstarter projelerinin bir videosunda istenilen her yüzeyi pcb olarak kullanabiliyorlardı.. Sanıyorum giyilebilir projeler içindi.