oda içinde kablosuz telefon şarj

Başlatan bulut_01, 31 Mayıs 2015, 18:14:03

bulut_01

İyi günler picproje ailesi bir konuda fikir almak istiyorum odanın içinde (8 metrekare) içinde vericiye bagımlı kalmadan odanın her hangi bir yerinde şarj işlemi yapılabilir mi ne kadar uygulanabilir bir proje olur sizce? Yaklaşık 5 watt güç aktarımı söz konusu.
YENİLMEZ..

mehmet

Peki oda içerisinde siz olacak mısınız?
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

bulut_01

Yüksek manyetik alanın insan sağlıgını bozar gibi bir durum söz konusu aktarım yapılacak küçük bir güç ama yüksek bir manyetik alandan söz ediyoruz böyle bir ünite için nsl hesap yapılır ne kadar manyatik alan vs gibi bununla ilgili.
YENİLMEZ..

muhittin_kaplan

aslında mantıklı, pasif rfid ler nasıl çalışıyor bir araştırmak lazım ;)

bulut_01

Bunun teknik olarak hesap kitap nasıl yapılır devre tasarımınıda konuşabiliriz.
YENİLMEZ..

Kabil ATICI

Mümkün ama ölçülerini belirttiğiniz o alada herhangi bir noktada 5W güç elde edebilmek için kaç kw güç vermek gerekecek?

Bu geliştirilmekte olan bir yapı, şu an için bir yere kadar deneysel bazı yaklaşımlar ve örnekler var, ama bunlardan yola çıkılarak oluşturulacak sistemlerin olası sorunlarını da düşünmek gerekir, örneğin cebindeki metal paraların veya kemer tokan seni rahatsız edebileceğini, metal gözlük çerçevenin senin için elektroşok cihazına dönüşebileceğini, binanın metal iskeleti üzerinde oluşabilecek olumsuzlukları, küpe, bilezik ve piersing gibi aksesuarların sorun oluşturabileceğini, metal eşyaların bile sorun oluşturabileceğini göz önüne almak gerekir.

rfid sistemlerde µW hatta nW mertebesindeki güç tüketimi kısa süreli karşılabilir, ama W düzeyinde uzun süreli güç tüketimi sorun olabilir.
ambar7

bulut_01

Verici kısmı kw civarında olursa oda microdalga gibi olur bi kaç watt için bu kadar güçlü bir verici olmaması gerekir diye düşünüyorum dediğim gibi hesabını kitabı teknik olarak nasıl yapılır onu konuşabiliriz öncelikle.
YENİLMEZ..

RaMu

En temelinde transformatör var,
oradan hesap hakkında fikir edinebilirsin diye düşünüyorum.
Elektromanyetik alan teorisi
adlı ders veya kitaplar faydalı olabilir.

Birde lazer benzeri sistemle yapmayı düşünüyorlar diye biliyorum,
bir belgeselde ayda güneş enerjisi toplayan ve bunu
bilmemne frekansında lazer ışığına dönüştürüp dünyaya yollayan
bir sistem üzerindeki fikirlerden bahsediyorlardı.

Başka bir yöntemle yapılıyor mu bilmiyorum.
Şöyle 20-30 sene önce yapılmış
verimi yanlış hatırlamıyorsam %80 civarında
kilowatt lar mertebesinde bir amerikan deneyi vardı,
bulamadım linkini.

Birde bu konuda asıl adam Tesla zaten.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Kabil ATICI

@bulut_01
Elektromanyetik ışıma veya dalgalar ışık kurallarına tabidir.
Yani;
şiddeti uzaklığın karesi ile ters orantılı değişir;
kullanacağın sistem en azından (köşeye koyduğunda ) en az 90 derecelik veya ortada 360 derecelik bir yayılım söz konusudur. Bu durumda herhangi bir noktada 5W alabilmek için ne kadar güç gerekir dersin?

Buradaki enerji laser gibi yayılmıyor, dağılıyor...
Manyetik alan teorisi ile ilgili belgeleri inceleyebilirsin. Aynı durum elektromanyetik dalgalar için de geçerlidir.
ambar7

bulut_01

Bu işin formülü nedir şu kadar mesafede şu kadar güç ve frekansla manyatik alanı yaratılmalı bunun formülü bilen varmı ve anlat. Mı diye düşünmüştüm
YENİLMEZ..

muhendisbey

Ben başka bir boyutuna değinmek istiyorum=sağlık.
Bu tip sistemler elektromanyetik dalga kullanacak, ve muhtemelen yüksek güçlü olacak. Peki bu maruziyet masum kalacak mı? Sanmıyorum. Telefon şarj olurken siz de şarj olacaksınız.
Baz istasyonu diye feryat figan ediyoruz ya işte orada makrocell'in (en yüksek kapsama alanına sahip baz istasyonu) anten çıkışı bile yaklaşık 10W.
Telefonun batarya müdahalesiz 5V ile şarj olduğunu düşünelim. 2A akım gereksin 10W, anten 10W'tan yüksek çıkışa sahip olmalı. Hadi 1A olsun ağır şarj olsun, 5W, icadım olsa Yunanistan'a itelerim.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

mufitsozen

Alıntı yapılan: bulut_01 - 01 Haziran 2015, 23:29:13
Bu işin formülü nedir şu kadar mesafede şu kadar güç ve frekansla manyatik alanı yaratılmalı bunun formülü bilen varmı ve anlat. Mı diye düşünmüştüm

Istediginiz formulun tam kesin olmayan (quantum etkilerini hesaba almayan bir kaba yaklasimi) 1830 larda bulunan Maxwell-Faraday kanunlari ile bulunabilir  :

Kabaca kapali bir devrede biriken voltaj cevreledigi manyetik flux'in degisimi ile orantilidir. Formulden basitce bulabilirsiniz.

akim icinde ampere'in maxwellin eklentileri ile formule edilen ile bulabilirsiniz. Buda size elektrik alan ve akimlardaki degisikliklerin, cevreledikleri alan daki manyetik alanin degisimi ile orantisini verir.

Daha kesin sonuclar icin biraz daha derin fizik ogrenmek lazim.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

elektronik

tavana lamba taktığınızı düşünün telefonada güneş pili lambanın ışığının nekadarı güneş piline ulaşır ? ışık hertarafa yayılacağından hiç verimli olmaz.

lambanın ışığını mercekler yardımıyla ışık demeti haline getirip güneş piline yansıtırsak o zaman daha az kayıpla enerjiyi iletebiliriz.

RaMu

Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html