PWM ile fan sürerken ne kullanılmalı ?

Başlatan baran123, 31 Mayıs 2015, 22:42:04

baran123

Normal 2 kablolu 12V yada 24V luk bir fanı PIC,PWM  ile sürerken ne kullanmalıyım ?  Mesela IRF640 olur mu ? Fanın gerilimi harici olacak 2 gerilimi opto ile yalıtmalımıyım ?

skara1214

bence izole et iyi olur tlp250 kullan  mosu sürmek için
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

baran123

Bende şimdi ona bakıyordum :)
Şöyle bir devre buldum.

skara1214

Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

z

8 ve 5 pinleri arasına en azından 100n daha iyisi 100n + 1uf ister.

Bir de TLP nin 8 nolu pini VCC imiş. Güç katının da beslemesi Vcc görünüyor.

Güç katının voltajı TLPnin max  voltajına yaklaşmamalı bu durumda.

Yaklaşmasa bile TLP beslemesini motor besleme voltajından direk değil de RC üzeinden alsa iyi olur. Mesela 100Ohm 10uF yada 100uF gibi.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

baran123

Hocam sema hazırladım bir kontrol ederseniz çok sevinirim :)

z

C6 yı ordan sokup C5 yerine takarsan olmuştur. Besleme böylece 100 ohm üzerinden gelir.

Bu durumda motor beslemeye müdahale edip voltajda darbeler oluştursa bile bu 100 ohm ve 100uF ile filitre edilir gate sürücü bunlardan etkilenmez.

Bu senin fanlar kaç amper çekiyor? En 1 amper civari ise bu devre lüks olur.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

baran123

Evet hocam biraz lüks.Normal bilgisayar fanı çok bir şey olmasa da bu tarz ayrıntıları öğrenmek için yapıyorum.Zaten kendim kullanacağım sıcaklığa göre fan hızını arttıracak bir şey yapmaya çalışıyorum.Teşekkür ederim.

berkay_91

mrb, bende benzer bir devreyi röleyle yaptım on-off kontrol ediyorum, sorum şu benim devremde de dijital hatta avr, optocoupler falan var işlemcinin hemen yanında 100 nF kapasitör koydum bir tanede GND-VCC (5 V) hattına 100 uF koydum ama böyle bir devrede en iyi değer kaç uF olmalı bilmiyorum  yardımcı olur musunuz?