CH340G Kullanımı Hakkında

Başlatan Tagli, 01 Haziran 2015, 15:59:25

Tagli

Bu Çin'in bağrından çıkmış USB - Seri dönüştürücü entegresi ucuzluğu ile dikkat çekiyor ve özellikle ebay'de satılan çakma Arduino'larda sıkça kullanılmasıyla gündeme geldi. Ancak maalesef dokümantasyon yok denecek kadar az, sanki bu entegre hiç var olmamış gibi adeta. İnternette dolaşan bir kaç şema ve zaten orijinali de pek ayrıntılı gözükmeyen garip bir datasheet'in iyi kötü İngilizce'ye çevrilmiş hali var sadece.

Kafama takılan birkaç soruya yanıt bulamadım ve burada sorayım dedim, belki daha önce kullanmış olanınız vardır.

1) R232 bacağı ne işe yarıyor? Bazı şemalarda hiç bahsedilmemiş, bazılarında ise Vcc'ye bağlanmış.

2) Devrenin kendi beslemesi olduğu durumda (USB portundan güç çekmeyecek) CH340G'nin bağlantısı ne şekilde olmalı? USB konnetöründeki VBUS'u hiç bağlamadan CH340G'yi devrenin 5V hattından beslesem sorun çıkar mı? Yoksa CH340G'nin Vcc girişini VBUS'a mı bağlamalıyım? Bazı genel kaynaklarda USB cihazın VBUS'ı algılayabilmesi gerektiği yazılmış. FT232RL dokümanlarında ise bu durumda VBUS bir gerilim bölücü ile reset bacağına bağlanmış ama anladığım kadarıyla CH340G'de böyle bir bacak yok.
Gökçe Tağlıoğlu

Tagli

"... zaten orijinali de pek ayrıntılı gözükmeyen garip bir datasheet'in iyi kötü İngilizce'ye çevrilmiş hali" dediğim doküman oydu zaten. Ancak sorularıma cevap bulamadım onun içinde. Mesela R232 bacağı için "assistant RS232 enable" yazmış. Ne anlama geliyor bu? Dokümanda "self powered" durumu için örnek şema yok, mevcut şemalar VUSB üzerinden besleme durumunu gösteriyor.
Gökçe Tağlıoğlu

z

Eğer RS232 converter çip (max232 vs) kullanmayıp bir iki malzeme ile bu dönüştürüyü doğrudan RS232 hattına bağlayacaksan RS232 pinini H yapacaksın diyor.

Bu bu pin RXD hattına inverter koyuyor yada koymuyor. Yani bizi ilave inverter yada transistör kullanmaktan kurtarıyor.

Usart modunda çlışacaksan inverter olmayacak, RS232 modunda inverter olacak. Bu seçimi sağlıyor.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Tagli

Konuyla doğrudan ilgili değil ama, Türkiye'de bu CH340G'yi satan bir yer biliyor musunuz? ebay'den sipariş etmiştim ama neredeyse 2 ay oldu hala elime ulaşmadı.
Gökçe Tağlıoğlu

RaMu

Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

OG

Ezberleri iyice bozdular.

Bu kitde hangi pinleri çıkmış olabilirler, göremedim.

mesaj birleştirme:: 15 Temmuz 2015, 00:29:11

Edit,
Muhtemelen şu şema
Sayfa 6
http://www.e-voron.dp.ua/files/pdf/USB/CH340DS1.PDF 

çoklu resim upload
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.