Transformator

Başlatan muhittin_kaplan, 01 Haziran 2015, 19:53:52

muhittin_kaplan

tamam hocam sağolun yarın bağlayayım bir 220 (2ohm hala kafamı kurcalıyor)

HeCToR

Ancak ups`te sürülme frekansı neydi acaba hocam orası önemli bir durum direk şebeke ile besleyince kıvılcımlar çakışabilir ayrıca primer kısmını 12VDC aküden sürüyor muhittin hocam
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

elektronik

Alıntı yapılan: CORTEX - 01 Haziran 2015, 23:30:54
Ancak ups`te sürülme frekansı neydi acaba hocam orası önemli bir durum direk şebeke ile besleyince kıvılcımlar çakışabilir ayrıca primer kısmını 12VDC aküden sürüyor muhittin hocam

50hz  sorun olmaz. trafodan 50hz alabilmek için 50hz ile sürmek gerekiyor.

muhittin_kaplan

bağlayayım mı bağlamayayım mı ? :D

mesaj birleştirme:: 02 Haziran 2015, 00:19:37

şunu yanlış mı anlıyorum, bu trafo bildiğimi zkonvansiyonel 220 to 12 (atıyorum) trafo değil mi
Aküden gelen DC yi AC ye çevirdikten sonra 220ac ye yükseltmek için kullanılan taraftaki mi ?

elektronik

hocam doğru ucu bulduktan sonra hiç düşünmeden bağlayabilirsiniz :).
ben bu tip ups lerden çok yaptım normal  şebeke trafosu kullandım.
bu trafoların normal trafolarla hiçbir farkı yok.

muhittin_kaplan

ozaman mavi ve siyah yani 2 ohmluk olanı bağlamalıyım 220 ye

elektronik

uçlardan emin olmak lazım en yüksek ohm hangisi ise o uçlardır.

bu tip ups ler push pull sürülür trafoda 3 kalın kablo olması gerekiyorki resimdede görülüyor mavi siyah kırmızı kalın uçlar.
trafoyu denerken bu kalın uçlara ölçü aletini takıp trafoyu kontrollü  olarak kısa süreli şebekeye bağlayıp deneyin.

muhittin_kaplan

ince olan siyah mavi 3,7ohm

elektronik

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 02 Haziran 2015, 00:44:37
ince olan siyah mavi 3,7ohm

tamam hocam bu uçları kontrollü olarak şebekeye bağlayın
bağlarken kalın uçlarıda ölçün
bu mübarek gecede patlama felan olmaz inşallah :)

mesaj birleştirme:: 02 Haziran 2015, 01:00:35

hocam 110 aklınızda bulunsun :)

certy

Seri lamba kullanın trafoyu bağlarken. Yazık olmasın trafoya.
TA1USS

Logan

Merhaba.

UPS'den çıkma demişsiniz. Eğer elinizde muadil bir ürün varsa ya da çıkartılan makine mevcut ise devreyi takip ederek bulunabilir.
İmza.

muhittin_kaplan

Üstad Hoşgeldiniz Bu arada,

Kart elimde, bakayım fotograflayayım.

dhan000

muhittin hocam bende bir trafo var yaklaşık 700watt gücünde oda ups den sökülme  102x9,5x5 cm  200volt girişini ölçtüğümde yaklaşık 8-9 ohm gibi bir degerde sizin trafo buna dört katı büyüklükle 2-3 ohmlar nrmal gibi geldi bana...
selametle.

z

Omaj ürkütmesin.

Şebekeye doğrudan bağlamaya korkuyorsan basit bir deneyle uçları bulabilirsin.

220/12v 20..30w bir trafonun 12v çıkışını omaj ölçtüğün uçlardan herhangi ikisine bağla. AC voltmetreyi diğer uçlara bağla.

12v transformatörünü enerjile ve voltajı ölç. (Bu işlemi çok uzatma)

12 girdiğin sargı 220 sargısı ise voltmetreden okyacağın değer 1 voltdan daha düşük olacaktır.

Yok eğer 12v girdiğiin sargı 12v gibi düşük voltaj sargısı ise voltmetreden 100 dan büyük voltaj elde edersin.

Omaj endüktans yanında çok sönük kalabilir. O yüzden omaja takılma.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Abdullahtekin

Selamlar,
ölçü aleti, içerisinde bulunan pil ile ölçüm yaptığından trafonun omik direncini ölçmektesiniz. Bu yüzdendir ki direnci düşük okuyorsunuz. Bakır kayıplarının en aza indirmek, dolayısıyla verimi yüksek tutmak açısından omik direncin düşük olması elzemdir(sadece bakır kaybı için degil). Diğer yandan alternatif akımda bobinler indüktif reaktanslarına göre akım çekeceklerdir. Z hocamın dediği şekilde uçlar kolayca bulunabilir.