USB mouse vs yapmam lazım. (PC yazılımcılarına uyuz oluyorum)

Başlatan z, 04 Haziran 2015, 00:54:46

muhittin_kaplan

sendkey klavye tuşları için,
cursor position mouse için kullanılabilir

(.net çıkmadan önce windows api ile yapardık)

baran123

"Mouse benim formumun x,y koordinatına değil ekranı kaplamış olan uygulamanın x,y koordinatına gidecek"

O zaman form da değil ekranda hareket etmeniz gerek.Yada dediğiniz yazılıma ekleme yapmanız gerekiyor.Oda mümkün değil galiba.

muhittin_kaplan

eğer donanım yapmak isterseniz basit hızlı bir şekilde swordfish in örneği mevcut 18f4550 yada 2550 ile

baran123

muhittin_kaplan

Karamel

Alıntı yapılan: Baran Ekrem - 04 Haziran 2015, 01:53:07
"Mouse benim formumun x,y koordinatına değil ekranı kaplamış olan uygulamanın x,y koordinatına gidecek"

O zaman form da değil ekranda hareket etmeniz gerek.Yada dediğiniz yazılıma ekleme yapmanız gerekiyor.Oda mümkün değil galiba.

hocam bilgisayar programlarinda yapilabileceklerin neredeyse ucu yok gibi birsey. millet dehset seyler ortaya cikartiyor. mouse u kendi forum umuzun disinda hareket ettirmek cokta sorun olmasa gerek?

mesaj birleştirme:: 04 Haziran 2015, 01:57:14

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 04 Haziran 2015, 01:53:39
eğer donanım yapmak isterseniz basit hızlı bir şekilde swordfish in örneği mevcut 18f4550 yada 2550 ile

hocam bence donanima gerek yok. yazilim yapar bunu?  :-\

CAHİT_E

Hocam buyrun istediğiniz işlem:
http://www.sefaaras.com/c-4/fare-kullanmadan-tiklama/

Ama uygulama dışı tıklama yapar mı bilmiyorum.Malesef şu anda visual yüklü değil deneyemeyeceğim .

muhittin_kaplan

deneyeyim birşeyler bakalım ne çıkacak ortaya :) her nikadar bu masaüstücülere sinir oluyorsada :p

baran123

2 uygulama gereksiz olur bence.Çünkü diğer uygulamada böyle bir şey yapılmalı ise aynı app de daha yakışıklı olur o manada :).Yada ana uygulamada timer kurup bir butana click de yapılabilir aslında

mesaj birleştirme:: 04 Haziran 2015, 01:58:38

Siz en iyisi ana uygulamaya girin hocam :D

mesaj birleştirme:: 04 Haziran 2015, 02:00:58

Buton clikinede gerek yok timer ile yenileme işlemi yaparsanız nokta atışı.
neyse fırça yicem kaçtım ben

muhittin_kaplan

veliusta

Yazılım ilede yapabilirsin , donanım ilede.
Donanım ile yapmak istersen Arduino Pro Micro ile yapabilirsin.

engerex

Ufak bir programcık. Uygulama aktifken pozisyonu kaydetmek için F5 tuşuna basarsın. Tıklanacak pozisyonun üzerine gelip F6 tuşuna basar ve pozisyonu kaydedersin ve tıklama döngüsünü saniye cinsinden girersin. Timer'ı bu döngüye kurarsın ve Timer içeriği sadece:  SetCursorPos(X, Y); Böylece ekran çözünürlüğü versiyon farklı nedenlerle buton konumu farklı olsa da önüne geçmiş olursun. Kısmi ekran görüntüsü alıp karşılaştırma yaparsan daha sağlıklı olabilir. Sağ alt köşede saatin dakikası değişse alarm verecektir.
Android tablet veya telefondan takibini de yapabilirsin.

peko

Toparlayacak olursak;

Yapmak istediğim:
Mouse ile cursoru elimle iteleyerek butonun üstüne konumlayacağım.
Mouse her 1 dakikada bir butonu tıklamış gibi yapacak.

1 - Yazılımı birileri yapmış ona müdahale etmeyi aklımızdan bile geçiremeyiz.
2 - Mouse benim formumun x,y koordinatına değil ekranı kaplamış olan uygulamanın x,y koordinatına gidecek.
3 - Benim uygulama ya minimize edilmiş olup ekranda hiç görünmeyecek ya da ekranın bir köşesinde minicik bir form olarak duracak
4 - ekranda belirli bir kordinat ta button var. tiklayinca sistem refresh oluyor. (Ekranda tıklanacak tek bir nokta var. Orayı arada bir tıklayacak.)
5 - sistemde sorun varsa ekranda degisimler oluyor.
6 - son foto ile sondan bir oncekini karsilastiracak.
7 - mouse u button un kordinatlarina goturecek. 1 dk da bir tiklayacak.
8 - n inci photo ile n - 1 inci photoyu compare edecek.
9 - degisim varsa uyari verecek.

z@ Hocam,
Bir şekilde mouse koordinata gitti, butonu tıkladı ekranı yeniledi. (Mekanikle de çözülebilecek bir konu..)
peki ya foto konusunu nasıl halletmeyi düşündünüz ? Sonuçta yazılımsal bir müdahalede bulunup çıktıyı alamıyoruz.
Ekranın karşısına bir web cam koyup, görüntü alıp karşılaştırmak mı ?

Konuya sadece mouse tıklaması açısından değil de, geniş açıdan bakabilirsek ilerideki çözüm geriyi de besler diye düşündüğüm için soruyorum.

Neler var elimizde? Usb giriş, Usb Mouse, Webcam, Vga out vs..

" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

ercan_t

merhaba,

uzaktan eğitim okuduğum zamanlarda  pc başında olmadanda ders kitabı okuma kısmı için mouse tıklama programı yapmıştım
mouse u istenilen yere getirip kendisi tıklıyordu.

Delphi kodu:
procedure TForm1.Timer1Timer(Sender: TObject);
var
     point:TPoint; // kursor'un bulundugu yer
begin
getcursorpos(point); // kursor'un bulundugu yerin kordinatlarini oku
 // setcursorpos(350,500); // kursor'u yeni yerine yonlendir.
  mouse_event(MOUSEEVENTF_LEFTDOWN,0,0,0,0);// tikla
  mouse_event(MOUSEEVENTF_LEFTUP,0,0,0,0); //
  setcursorpos(point.x,point.y); // kursor'u eski yerine
end;