pick and place

Başlatan cann, 13 Haziran 2015, 20:39:20

cann

krem lehim bırakma aparatı için çalışıyorum. 17 nema step kullanıyorum. motora hafif bir güç uyguladığımda duruyor, çok güçsüz. sürücü ULN2003. bu zayıflık neden kaynaklanıyor olabilir. nema 11 le bu işi yapmışlar. 17 fazla bile gelmeli.

cann

Y eksen tamam 600 TL gitti
sırada X

OG

Alıntı yapılan: z - 20 Haziran 2015, 18:59:15
Bu projede benim başarısız olmamın iki sebebi var.

Yapacağım makine;

1) Son derece sessiz
2) Son derece ucuz

olsun sevdası.
Prof makineler hiç de sessiz değil ama. Onların imalatçılarıda sesi olabildiğince minimize etmek için uğraşmıştır fakat daha öncelikli durumlar sebebiyle orta bir yol tutmuştur.

Lehim tükürme de zor iş olsa gerek. Dizgiciler hep serigraf ile lehim cekerler.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

Lehim tükürme zor değil. Ancak tek tek lehim sürmek yerine elekle bir çırpıda lehim çekmek işi çok hızlandırıyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

cann

böyle küçük makineler amotörler yada çok sınırlı üretim yapanlar için olmalı.
bunların elek yapması yaptırması zor. lehim bırakma başarılı olursa, bir nevi özgürlük sağlar.
mekaniğini yapacağıma inanıyorum.

daha erken ama şimdiden tasarlamam gerek Z eksenini:
iğne pcb ye değdiğinde lehim basma devreye nasıl girecek
ikincisi de benzer şekilde vakumun devreye girip çıkması.
Z değeri ile devreye girecek role mi olacak yoksa mekanik bir swich mi?

bu konuda önerilerinizi bekliyorum.

odemiriz

geçen yaz ben de yaptım amatör bir sistem. c++ veya c# biliyorsanız opencv veya emgucv ile kamera geribeslemeli bir sistem yapabilirsiniz. Step motor kullanmama rağmen hassaslıkta sorun çıkmamıştı bu sayede. vakum pompası olarak aliexpresste satılan smd için vacuum pumpları kullanabilirsiniz maksimumda büyük icleri bile sorunsuz kaldırıyor.
Karşılaştığım en önemli sorun feeder meselesi sistemin kararlılığını belirleyen o. yoksa 0805 resistorler havada uçuşuyor.

frederic

@z

z hocam bu makina konusunda tek umudumuz sendin, sıkıldınmı projeden? Bu kadar ucuza mal etmene gerek yok bence hocam, sonuçta iyi kötü bu işlerden para kazanıyoruz. Çin malı cihaza 3000USD vereceğimize size verirdik bu parayı

z

Her şey bitip ürün olarak ortaya çıktığında dediğin gibi olmuyor hocam.
Bir 5 sene beklemek gerekiyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

frederic

Sizi çok iyi anlıyorum hocam, fakat kendimde bir şeyler üretmeye çalışan biri olarak artık ne alacaksam ilk öce yerli malını bulmaya çalışıyoum. Çünkü bir yerden sonra zoruma gidiyor artık bu durum. Örneğin çalıştığım şirket sıcaklık analizi yapan cihazları elin hindistanından ithal ediyor, bakıyorum  durum bu kadar vahim mi diyorum sonra kendime.

Sizin gibi değerli insanlara destek vermeyen, yada verse de yıllarca süründüren kosgeb ve tubitak zenginin parasını ikiye katlamak için can başla çalışıyor.

Her neyse, uzar gider şimdi bu laflar...

cann

z ekseni elemanları önemli, onların tasarımı olmadan cnc ye devam edilemiyor. z eksendeki elemanlar bu hafta tamamlanıyor. ona göre cnc kısmı biter. 4 eksenli step sürücü siparişinide verdim. bunlarla işin cnc kısmı biter. otomosyon ve yazılım kısımları için Z hocam yardım edecekti, henüz o aşamaya gelemedim.

ana yazılımdan önce, lemim bırakma ve smd elemamı alma ve bırakma anında devreye girip çıkacak rolelerin kontrolü konusunda fikre ihtiyacım var.

frederic

nasıl bir kart aldınız hocam step sürücü olarak?

cann

4 lü tb6600 aldım. motorlar y ve x 2nm nema23 Z deki 2 motor nema 17

mach3 için usb kart kullanacağım. bu kartın eksenleri için aynı zamanda role çıkışları var, ama istenilen yerde devreye alıp çıkarma olayı ile tecrübem yok.

cann

önümüzdeki 5 yıl içinde bitecek inşallah