brenner8 yeni firmware nasıl update edilir.

Başlatan safaka123, 18 Haziran 2015, 22:49:24

safaka123

elimde yıllardır kullandığım brenner8 var. gittigidiyordan bir zamanlar almıştım. şu ana kadar 16f628 ve 877 entegreleri ile uğraştığımdan sorun yaratmadı. 12f1822 programlamak istediğimde güncellemem gerekti. usburn13a3 programı kullanılırsa database de programlıyor diyor. entegreyi aldım denedim olmadı. Bendeki firmware V 0.11  sonrasında 13a3 dosyasıyla gelen firmware dizinine baktım firmware v 17 olmuş. ben çok gerilerde kaldım fakat başka programlama cihazım olmadığından  bir sorun yaşarsam diye danışmak istedim.
Firmware update yapan varmı bu konuda ne ile karşılaşabileceğimi bilen var mı. Yeni brenner devresi yapan arkadaşların yorumlarında bir jumper dan bahsediliyor. içini açıp bu jumper'i değiştirmek gerekirmi. yada sw. yoksa sadece options menüsünden firmware update yapsak oluyormu.
İyisi mi adımları anlatabilecek bir arkadaş var mı.
Teşekkürler.

LukeSkywalker

Options menüsünden doğrudan firmware update yapabilirsiniz.

Muyat

Usb brenner kullanıyorum.Usb brenner 12f1822yi görmüyor.Napıcaz bu durumda?Aşagıdaki gibi hata veriyor

mehmet

Taklit PicKit3 ile devam ediyorum
ben. Brenner rafa kalktı.
nothing

yas

Programlayıcıda kalibrasyon datasının olmadığını söylüyor. Programlayıcıya bir şey bağlı değilken "Option" altında otomatik kalibrasyon yaptıracaksın.

12F1822 sorusuna gelince, "Option>Reanimate" menü tabı altında açılır listeden PIC12F1822 seçeceksin o kadar.

Muyat

Dediklerinizi yaptım yine olmadı.calibration bölümünden
auto adjust offset and gain seçtim sonrasında reanimate 12f1822 seçtim.Fakat aşagıdaki 2.resimdeki gibi hata verdi.
12f675 programlayabiliyorum ama 12f1822 hala olmadı

Sonrasında

yas

Programlayıcının firmware versiyonu güncel olmayabilir. Usburn ü ilk açtığınızda hardware version kaç çıkıyor. Bildiğim kadarıyla branner8 için en son b8_fw17 olması lazım.

Muyat

-- Uz_ee= 3,3
-- Ukor= 0,969
-- Vdd = 4,845
-- Brenner8, Firmware V. 0.10
-- Uz_me= 3,509
-- Uz_ee= 3,3
-- Ukor= 0,9404
-- Vdd = 4,702

Brenneri indirip kurdugumda bu yazıları çıkıyor ve indirdigim dosyada b8 fw 17 var.Sanırım b8fw 17 dosyasını yüklemem için kutusunu açıp içindeki işlemciye yüklemem gerekiyor değilmi?Usb kablosuyla optionsdan bootlader yaptıgımda olmuyor çünkü

yas

Programlayıcın da boot loader yüklü olmaya bilir v0.10 çok eski. Başka bir tane 18f2550 varsa elinde "bootloader_0_2550" klasörü içerisinde donanımına uygun olan boot firmware dosyasını yükle. Daha sonra bu pici donanımına tak. Usburn ü çalıştırınca direk firmware upgrade için ilgili menüye gidecek burada güncel olan hex dosyayı yükle (fw 17 olan). Daha sonra tekrar kalibrasyonunu yap muhtemelen sorun kalmayacak.

Muyat

bootloader_0_2550" nin içinde 3 tane hex dosyası var.Donanım derken neyi kasteddiniz?Belirtir misiniz?Bunlardan hangisi yüklenecek?Çok teşekkür ederim

yas

kristalin kaç mhz ise onu kast etmiştim.

Muyat

Çok teşekkkür ederim.12f1822yi artık görüyor.Yazılımı kartta denemedim ama 12f675i son yükledigim programla yazılım yükledigimde çalıştı mutlaka 12f1822de çalışacaktır.

Alfa

Merhaba us-burn programına ihtiyacım olduğunda üretici firmanın sitesinden yazılıma ulaşamadım.arşivimi tarayarak anca bulabildim,belki ihtiyacı olan arkadaşlar olabilir saygılarımla

https://www.dosyaupload.com/6lxs