ters güç ölçme ?

Başlatan F.T, 21 Haziran 2015, 00:55:12

necati

iki voltajı toplayacagız
alternans + iken
cihazı bende uretiyorum
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

F.T

Ben hazır bir ürün aramıyorum.Zaten nette bol bol ürün var o yönden sıkınıtı yok.Sagol.İşin mantığını kavramaya çalışıyorum.Aynı zamanda örnek bir çalışma yapmak istiyorum.Fakat bu tür problemlerde devlet sırrı gibi hiç bir örnek çalışma bulunamıyor ve bilgisi olanlarda sessiz kalıyor.Bunuda ticari kaygılara bağlıyorum.Geçmişte bu konu ile ilgili yine bir sorum olmuştu.Fakat ondada pek tatmin olamadım.(Necati hocam o zamanlarda yardımcı olmuştu kendisine teşekkür ediyorum)

Necati hocam voltajların genliklerimi toplanacak yoksa zamanlarımı?

Şimdi anlamak istediğim elde ettiğimiz gerilim ve akım kare dalgalarının karşılaştırılması işi nasıl olacak.Burda genlik değil zamanla alakalı bir karşılaştırmamı olacak?
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

irdal

Alıntı yapılan: F.T - 21 Haziran 2015, 13:57:53
Ben hazır bir ürün aramıyorum.Zaten nette bol bol ürün var o yönden sıkınıtı yok.Sagol.İşin mantığını kavramaya çalışıyorum.Aynı zamanda örnek bir çalışma yapmak istiyorum.Fakat bu tür problemlerde devlet sırrı gibi hiç bir örnek çalışma bulunamıyor ve bilgisi olanlarda sessiz kalıyor.Bunuda ticari kaygılara bağlıyorum.Geçmişte bu konu ile ilgili yine bir sorum olmuştu.Fakat ondada pek tatmin olamadım.(Necati hocam o zamanlarda yardımcı olmuştu kendisine teşekkür ediyorum)

Necati hocam voltajların genliklerimi toplanacak yoksa zamanlarımı?

Şimdi anlamak istediğim elde ettiğimiz gerilim ve akım kare dalgalarının karşılaştırılması işi nasıl olacak.Burda genlik değil zamanla alakalı bir karşılaştırmamı olacak?
Tamamdır hocam, hazır ürün arıyorsunuz zannettim. Güzel çalışma olur, ilgiyle takip ederim.

F.T

Peki Necati hocam burda sizin dediğiniz gerilim ile akım arasında oluşan süreyi ,gerilimin sıfır noktasında saydırdık, akımın sıfır noktasında durdurduk timer ile değeri bulduk.Burda bulduğumuz değer hangi aralıkta ters güç olarak oluşacak.Şebeke peryodu 20 ms olsun.ölçtüğümüz değer gerilim ve akım arasında 9 ms olsun bu değer ne ifade ediyor.hangi bölgede olduğunu nasıl hesaplarız.yada 18 ms olursa ne oluyor.Bunu neye göre yorumlucaz.

Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

necati

F.T

Necati hocam işaretlediğiniz bölge voltajın eksi alternansına denk geliyor.gerilimin 90 ve 270 derecesi.Burasımı ters güç bölgesi.
Ayrıca faz nötr çalışan ters güç koruma rölesi  ile faz faz çalışanlar arasında ne gibi bir fark var.Örneğin faz nötr 220vac gerilim ile çalışan röle faz faz 220vac ile çalışırmı?

necati

voltajın + alternansı resim de olmadıgı için
- alternansı isaretledim
akım ın polaritesine gore karenin sekli ve voltajı degisiyor
voltaj azalısa % 10 ila 20 arası ters akım oluyor
sekildekinde akım ters polaritede ise ters akım olur

F.T

İşletme gerilimi faz nötr çalışan ters güç koruma rölesi  ile faz faz çalışanlar arasında ne gibi bir fark var.ikisi aynı yerde kullanılırmı?

Arkadaşlar çok zor sorular soruyorum heralde :)).

Neyse ben faz nötr ve faz faz olayını deneme fırsatı buldum.Denediğim cihaz sıkıntısız olarak çalıştı.Tabi akım trafosu besleme fazının birinde bağlı olmalı.

Z hocam denediğim cihazın içini açtım.Girişte akım ve gerilim için birer adet 741 kullanmış.Bunları bir adet lm 324 ten geçirmiş.Bu şekilde olayı çözmüş.
Şimdi bu işi opampla yapmanın mantığı nedir?Ne gibi bir metod kullanılmıştır?

necati

Besleme nin fazların dan biride akım trafosu olması gerekir

F.T

Necati hocam zaten belirtmiştim.
Siz opampla çalışma yapmışmıydınız?Opampla çalışma mantığı nasıl acaba.

necati

F.T

Necati hocam bu tip devrelerde 50 hz olan jeneratör frekansının  herhangi bir sorundan dolayı 57 hz olduğunu düşünün bu esnada bir ters güç sorunu  oluştu sistem bunu algılayıp ölçermi?Frekans ölçüm üzerinde ne kadar etkili?

necati

F.T

Necati hocam bugün elimdeki ürünü gemtaş 1110 cihazını  deneme fırsatım oldu frekansla ilgili bir sıkıntı olmadı.Sanırım opamplı olmasının avantajı.Fakat yolladığınız şemanın çözünürlüğü pek iyi değil ne olduğu anlaşılmıyor.
İyi çalışmalar.