250W Hi-Fi Anfi Devresi

Başlatan Mucit23, 22 Haziran 2015, 15:42:06

Mucit23

Daha önce belkide defalarca yapılmıştır. Yaptığım Anfi devresinin aslı Buradadır Ben sadece PCB yi kendime göre yeniden düzenledim. Belki yapmak isteyen olur. Paylaşalım.

Resimler

Bu yaptığım ilk Anfi devresiydi. Bazı acemiliklerim var. Devrenin orjinalinde ortadaki BD243 ana soğutucuya bağlanmıştı. Ben kendi projemde PC soğutucusu kullandım. Boyut olarak Ana transistörlere ancak yetti. Bende ortadaki transistörü PCB ye yatırdım. Fakat sağolsun forumdaki arkadaşlar uyardı. Ortadaki BD243 bir nevi ısı koruması görevi görüyormuş. Bu yüzden ana soğutucuya bağlanması gerekiyormuş. Bilmiyordum bunu. Bende sonradan Ana transistörlerden bir tanesinin üzerine vidaladım. Aynı işlevi göreceğini düşünüyorum.

Tam olarak böyle birşey oldu.

Çekilecek güce göre soğutucuyu büyütmek gerekebilir. Ben fanla birlikte çalıştırıyorum. Fan açıkken ısınma olmuyor. Hatta fanı kapatıp bir iki dakika çalıştırdıktan sonra soğutucu ciddi anlamda ısınıyor. Ama fanı açınca 30-40 saniye içerisinde soğutucuda ısıdan eser kalmıyor. Soğutma işlevinin iyi çalıştığını söyleyebilirim.

Yaptığım testlerde henüz %30 dan fazla ses açamadım. 2 Tane (üzerinde 200W yazan 4 ohm'luk) hoperlor paralel bağladım. Hoperlorler dibe vuruyor patlacak gibi oluyor.  Üstelik 2x32V ile besliyorum. 2X45V trafo sardırmam lazım aslında.

Anfiyi sınırlarında nasıl çalıştıracağımı bilmiyorum. Elimde fazla güçlü hoperlor yok.
Proteus PCB Çizimini : https://yadi.sk/d/XvrO6aeKhQ9zR

Yalnız birde güzel bir ton kontrol devresine ihtiyacım var. En azından Line Girişi, Mikrofon girişi, Bass, Tizz ve volume gibi standart ayarlar olmalı. Önerebileceğiniz bir devre varmı?

İyi çalışmalar.

Mucit23

Arkadaşlar bu anfi ile ilgili bir sorunum var.

Devrede herhangi bir ses girişi yok iken hiç bir şekilde hışırtı vs yok. Pcb de input yazan yerde ikili jak var. O jaka ses kablosu takınca hafiften hışırtı olmaya başlıyor.  Ama çok az. Normalde giriş jakına kablo takmayınca kesinlikle hiç istenmeyen ses duymuyorum.  Ama dedigim gibi kablo takınca hışırtı olmaya başlıyor.

Bunu aynı şekilde çalan muzigede yansıtıyor.  Yani çalan müzik berrak bir şekilde çıkmıyor.  Çok azda olsa sesteki hışırtı farkedilebiliyor. Fakat işin ilginç tarafı her muzikte yapmıyor bunu. Bazı müziklerde hiç hışırtı hissetmiyorum. Son derecede berrak bir şekilde ses çıkıyor.  Bazılarında çok rahatsız edici oluyor. Benim düşündüğüm birkaç olasılık var.

1. Bazı müziklerin ses kalitesi kötü olabilir diye düşündüm.  Bilgisayar hoperlorunde ses az çıktığı için farkedilmeyebilir belki ama çoğu muzikte hışırtılı olduğu için beni düşündürüyor.
2. Kablolar parazit alıyor.  Ben bu olasılık üzerinde duruyorum.  Nasıl onleyecegimi bilmiyorum.  Ses ve  Gndleri birleştirme dışında ekstra birşey yapmadim.  Kullandığım kabloda kaliteli ekranlı bir kablo.
3. Hoperlorler den kaynaklanıyor olabilir.  Gerçi böyle olsa yüksek şeslerde vs hışırtı çıkar. Ama hrr ses düzeyinde yapıyor. Bazı müziklerde ise ses berrak.

Daha önce dediğim gibi yaptığım ilk anfi devresi.
Pcb ye de gerçekten çok özen gosterdim.  Alt tarafı iyice tinerle yıkadım. Tertemiz oldu. Hiç lehim kalıntısı yok.

Nasıl çözebilirim bilmiyorum. Fikri olan varmı?

Icarus

Şema'yı görmek lazım.
Ama atmak gerekirse, 250W'lık bir anfinin en az 500W'lık güç kaynağına ihtiyacı var. Güç kaynağını topraklamak 50Hz'lık şebeke gürültüsünü azaltır. Ama tam differensiyel amp daha güzel olur.
Anfi'nin tepkisi düz değildir. Bazı frekansları diğerine göre daha çok yükseltiyor vb... olabilir...

Genelde tekrar dizayn gibi gözüküyor...

CLR

@Mucit23

Ses olayı biraz sıkıntılıdır. Power'dan, pcb'den, kablolardan, iyi olmayan ground'dan, az verilen ses giriş voltajından, çok verilen sen giriş voltajından, yakında çalışan yüksek frekanslı cihazlardan veya şebekeden gelen ve trafodan geçen sinyallerden ve ses kaynağından, kullandığın pottan vs. çok etkilenenir.

Benim gördüğüm kadarıyla,

1) Amfinin ses giriş voltajı belirsiz, giriş voltajından yüksek girdiğin zamanlarda ses kırpılabilir dolayısıyla ses bozulur, anfi veya ses kaynağı kısık sesler de daha fazla gürültü yapıyor olabilir. 
2) Pcb'de ground poligonu yok, ses sinyali ile geri dönüş ground arasında çok mesafe olan yerler anten gibi davranabilir. Sonuçta harmoniklerde düşünürse dip sesler üretebilir. 
3) Sesi aldığın pc ise onun amfili hoparlörlerinde distorsiyon çok fazla oluyor, ses şiddetine göre onunda etkisi olabilir. Pilli hi-fi mp3 çaların kulaklık çıkışı ile test et sonra pc ile test etmeni tavsiye ederim.   
4) Aldığın şema orjinalinden değiştirilmiş ihtimali yüksek, farklı transistör bile kullanmak sesi çok etkiler (çok incelemedim ama o eklendi bu eklendi falan diyor yazıda)

Bende çok ses uygulamaları yaptım, amfi, ton kontrol, equ, mixer gibi. Ton kontrol için TDA4292 diye bir chip kullandım, üzerinde ton, ses kontrolden başka loadness ve baz genişliği özelliğide var. Ayrıca pot kirlenmesinden etkilenmiyor. Oldukça başarılı bir chip. (LM1040'lı ve opamplı vs ton kontrol devreleri de var ama tda4292 kadar iyi bulmadım)

Ayrıca yüksek watt merakını anlamıyorum. Evde kullanacaksan parti versen 30W seste kullanırsın. Ses logaritmiktir mesela benim kullandığım 50W amfi ile senin 250W amfi arasında 5 kat ses farkı bekleme. (gerçekte 1,5 kat bile değil)

Equ'da yapacaksan audio opamp olan LM833 ile yapabilirsin. Şematik uygulama notlarında var.         

Knowledge and Experience are Power

Mucit23

Hocam selamlar.

Devreyi yine bir anfiden soktüğüm 2x30v troid trafo ile besliyorum. Açıkçası kaç w olduğunu bilmiyorum uzerinde yazmıyor ama bayagi irice birşey.  Trafo hemen anfinin yanında trafodan etkilenirmi bilmiyorum.  Bana göre etkilenmiyor
Ne oluyosa ses kablosunu taktıktan sonra oluyor.  Ozaman sabit bir hışıltı  gelmeye başlıyor.  Ses kablosu takili değilken hiç hışıltı gelmiyor.

Ama devre elimden felan çok etkileniyor.  Ses jakının ucu boşta iken elimi felan degdirdirdigimde kiyamrt koparircasina gürültü ses geliyor.  Ayrica elimi anfi uzerine yaklaştirsam kondansatorlere degdirsem yine hışıltı geliyor.

@CLR Hocam ses giriş voltajı nasıl tespit edebilirimki? Egerki ses giriş voltajıyla ilgili problem olsa yuksek seslerde daha çok bozulmalar yaşanmazmi? Emin olamiyorum bende.

Ben birde dediğiniz gibi telefonla deneyeyim.  Aslında bulunduğum ortamında cok gürültülü olduğunu düşünüyorum. Birde başka odada anfiyi Calıştırayım. Bakalım nasıl olacak.

hocam güç konusundada haklısınız bukadar güce gercekten ihtiyaç olmuyor. Ama el altında bulunsun. Ton kontrol işine bakmam lazım.  Bu acilen lazım.

CLR

Alıntı yapılan: Mucit23 - 23 Haziran 2015, 17:10:26
Ne oluyosa ses kablosunu taktıktan sonra oluyor.  Ozaman sabit bir hışıltı  gelmeye başlıyor.  Ses kablosu takili değilken hiç hışıltı gelmiyor.

Ama devre elimden felan çok etkileniyor.  Ses jakının ucu boşta iken elimi felan degdirdirdigimde kiyamrt koparircasina gürültü ses geliyor.  Ayrica elimi anfi uzerine yaklaştirsam kondansatorlere degdirsem yine hışıltı geliyor.

@CLR Hocam ses giriş voltajı nasıl tespit edebilirimki? Egerki ses giriş voltajıyla ilgili problem olsa yuksek seslerde daha çok bozulmalar yaşanmazmi? Emin olamiyorum bende.

Ses jack'ını takmadan ses sorunu olmaması normal çünkü ses girişi direnç üzerinden ground'a çekilmiş.

Elini yaklaştırınca etkileniyorsa büyük ihtimalle ground sorunun var. (ses girişine dokunduğunda ani yüksek ses gelmesi normal) Sisteminde alıcı anten gibi davranan bir yapı olduğu anlamına geliyor.  Bu kablolardan, pcb'den, boşta(havada) kalan bağlanmamış veya devresini tamamlayamayan elektronik kısımlardan gelir. 
Knowledge and Experience are Power

asma

Eline sağlık güzel görünüyor.
Sorun giriş kablosundan ise, kablonun blendajı ses kaynağının şasesine bağlanmalı , amfi girişindeki GND ile irtibatı varsa ayırın ve tekrar deneyin.
Ses girişine dokununca yüksek ses çıkması normal. Kazanç ve giriş empedansı bu etkiyi değiştirir.
Amfinin orjinalinde giriş ve geri besleme dirençleri 22k kullanılmış. Normal bir değer. Ton kontrol seçiminden sonra girişi 10k ya kadar indirebiliriz.
100uF kondansatörün iki yanında 560 ohm ve 47k (4k7 yazıyor) direnç var. Bunlar geri besleme elemanları. 4k7 yazan yerde gerçekten 4k7 varsa kazanç düşüktür , havadan , sudan ve dokunuştan fazla etkilenmemesi gerekir. 47k ise kazanç biraz yüksektir.
Kazanç ne olmalı ve giriş hassasiyeti ne olmalı dersen , yediyüz bilmem kaç mVeff  değerinde tam güç vermesi gerekir. Bu amp. için trafo voltajı ölçü olabilir. 30/0,775=38 = Gerilim kazancı . Bu değerin biraz üstü kullanılabilir. 22k ile kazanç (22/0,56)+1= 40 olur ve uygundur.

Kolay gelsin.

elektronik

sorun şu.
amfide potans yok galiba yani amfi sürekli son seste, pc den sesi kıstığınızda amfiden gürültü duymanız normal. kablodan (kalitesiz ise) ayrıca bilgisayar ses kartından gelen dip gürültüleride alır çünkü amfi son seste.
çözümü, amfiye 50k--100k potans takıp ses kontrolünü bu potans ile yapın sorun kalmayacaktır. pc den sesi yüksek açıp amfiye taktığınız potans ile sesi kontrol edin.
ayrıca pcb de bi sorun gözüme çarptı birazdan düzeltip eklerim.

mesaj birleştirme:: 24 Haziran 2015, 12:34:59

serkan

benim gözüme çarpan ilk hata ses giriş transistörünün beyzine ses bir filtre ile girilmemiş
ikicisi sürücü transistörlerin ses yokken çalışma noktası normalmi aşırı sürülürse boşta iken çıkışlar fazladan ısınır
bunlara bakmak lazım

Mucit23

Selamlar.  Kusura bakmayin arkadaşlar bu aralar internetle ilgili problemlerim var. Pek giremiyorum internete. 

@CLR Hocam Haklıymışsınız. Evet bilgisayarla müzik çalıyorken gelen gürültünün büyük bir kısmı bilgisayardan geliyormuş.  Bilgisayara bağlayınca harddisk in seslerini duyuyorum.  Dediğiniz gibi kulaklık jakını telefonuma takıp telefonumla mp3 çaldım.  Bilgisayarda aldığım gürültünün hiçbirini almadım.  Sadece çıkışa bağlı 3 hoperlörün birinden çok hafif hışırtı geliyordu.  Ama çok az. Ancak kulağın dibine yaklastırınca duyabiliyordum. O hoparlörü devre dışı bıraktım şimdi istediğim ses berraklığını aldım.

Ama PCB ile ilgili problemler var kesinlikle.  Daha önce demiştim yaptığım ilk anfi devresi. Çizimlerde yaptığım hatalar var. Acemiliğime veriyorum.

Devre dış gürültülerden çok etkileniyor.  Ses kablosunun ucu telefona veya pcye takılı degilken her türlü gürültüyü alıyor.  Çok aşırı değil ama devre biraz hassaslaşıyor. Ama kulaklık jakını telefonuma takınca gürültüler kayboluyor.

@asma

ses kablosunun gnd si ile blendajini birleştirip anfinin gnd sine bağladım.  Kulaklik kablosundan 2 tane sag ve sol olmak uzere plastik izolasyonlu ses kablosu 1 adet çıplak tel halinde gns ve bütün bu kabloları saran blendaj var. Gnd kablosu çıplak olduğu için direk blendaj ile temas halinde oluyor zaten. Bende bunları birleştirip anfinin gnd sine bağladım.  Ses hattı olarakta sağ sinyali kullandım.

Kazanç direncini 4k7 takmışım. Şuanda iyi gibi ama iyi olacaksa eğer 4k3 veya 3k9 gibi daha düşük bir değer olabilir. Birde 100uF lik kondansatorü 100v luk olanından bulamadım.  63V ve 250v olanı vardı.  250V olanı sığmadı yerine bende 63v taktım.  Problem 2x30v besleme gerilimi için problem yaratmaz herhalde. 

@elektronik
Verdiğin resimde çizdiğini anlamadım.  Çarpı koyduğun yeri kesip doğrudan kondansatorün eksisinemi bağlamak gerekiyor. Nedenini anlayamadım.

Çıkışta ise ses yok iken ısınma felan kesinlikle yok. Aslında %20 sese kadar ısınma olmuyor. Isınma problemi yok

Bu arada telefonuma frekans jeneratörü yükledim.  100hz ile 20khz arasi sinüs sinyal uyguladım.  16-18khz arasi sesi biraz açınca hoperlorlerden birinin twiterı yandı. 

Son olarak dış gürültülerden daha az etkilenmesi için ne yapabilirim? Özellikle telefon sinyallerinsen cok etkileniyor.  Telefon ile baz istasyonu arasında geçen bütün sinyalleri güçlü bir ses sinyali olarak hoperlorden alıyorum.  RF dedektör gibi çalışıyor.  Bunu önlemenin bir yolu var. En çok da bu rahatsız ediyor adamı. 

Bunların dışında bir problem yok gibi.  Düzgün bir hoparlör sistemi ile çok temiz ses alabilirim. En kısa zamanda ton kontrol devresini halletmem lazım.  Elimde bu devreden bir tane daha yapabilecek malzeme var. (Soğutucu ve fan dahil) Vakit bukunca bir tane daha yapmayı düşünüyorum.  Toplayıp cami anfisi tarzında bir anfi yapacam.

Konuya dahil olan arkadaslara ayrı ayrı teşekkür ederim

elektronik

@Mucit23
potans deneyin sorun çözülecektir.

kucukkara2

Konuyu hortlatmış olmuyorum heralde. Selamınaleykum ben bu devreyi yapmak istiyorum. Tam regüle güç kaynağım var. oyüzden 4 kon. ve köprüyü devreden sildim. TAMİRCİHASAN'ın yaptığı bu devreyi önerir misiniz ?

Taydn2001

MERHABA ABİ BU DEVREYİ SEN TRAFO İLE Mİ ÇALIŞTIR DIN YOKSA SMPS İLE Mİ?
BİR ŞEY DAHA SORUCAGIM BU DEVREYİ 2X30 VOLT İLE ÇALIŞTIRSAK ÇALIŞIR MI KOLAY GELSİN.

mehmet

@Taydn2001;
Lütfen "Türkçe Yazım Kuralları" na uygun
şekilde mesajınızı yeniden düzenleyiniz.

"Forum Kuralları" nı da yeniden okuyunuz...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

St.Current

Arkadaşlar bu devreyi önerir misiniz yapmalı mıyım ? Sağlıklı sonuç alındı mı ?