Yüksek Hacimli Data Log ve bu logların raporlanması için yöntem tavsiyesi

Başlatan tunayk, 22 Haziran 2015, 17:34:49

tunayk

Merhabalar,

Konuda da belirttiğim gibi, PC tabanlı bir SCADA uygulamasında, yaklaşık 400 cihazdan işlem bazlı periyodik olarak sensör bilgileri toplanacak ve bu bilgiler de bir veritabanında depolanacak.  Her bir cihazdan yaklaşık 40Byte veri geliyor.  Cihazlar PC'de çalışan bir proses kontrol uygulaması tarafından yönetiliyor.  Bir cihaz yaklaşık 24saat süren bir görev ifa ediyor ve bu görev devam ederken, cihazda yer alan çeşitli sensörlerin aktüel değerleri, bu görev ile ilişkili olarak veritabanında tutuluyor.  Örnekleme sıklığı değişken (10sn ve üstü).  Sistem 7/24/365 kesintisiz çalıştığı için tahmin edebileceğiniz üzere ciddi bir veri oluşumu sözkonusu.
Benzer bir iş için yaptığım uygulamada, işlem temel verilerini (başlama-bitiş saat, operatör adı  vb. temel veriler) MS-SQL DB de tutmuştum. Alınan data loglarını da, işlem ID'si ile isimlendirdiğim bağımsız Access dosyalarında tuttum.  SQL tablosunda, işlem kaydında sadece dosya yolu yer alıyor.  Raporlama yapıldığında bu yoldan datalara ulaşılıyor ve rapor çıkıyordu.  Logları da SQL de tutmak kolay ancak kaynak ve performans açısından sıkıntılı bir yöntem olduğundan bunu seçmiştim. 

Bu işlem için daha iyi bir alternatif yol önerisi olan varmıdır?