Kendi scopumunuzu kendimiz kalibre edelim.

Başlatan z, 24 Haziran 2015, 09:09:56

z

Bugüne kadar hiç scop kalibre ettirmedim. Ucuz bir işlemse kalibre ettirmek isterim. Aselsan'ın piyasadan gelen taleplere cevap verdiğini duymuştum ancak detayları bilmiyorum.

Eğer scopun şemaları varsa daha doğrusu scop içindeki trimpot ve trimerlerin her birinin ne işe yaradığını biliyorsak scopumuzu kendimiz de kalibre edebiliriz. Tabiki bu çok güveniir bi kalibrasyon olmayacaktır fakat hiç kalibresiz cihaz kullanmaktansa kendimizin kalibre etmesi daha iyidir.

Normalde oda sıcaklığının 20 derecede sabit tutulması ve kalibre edilecek cihazın uzunca süre çalışır şekilde bekletilmesi vs gerekecektir.

Kendi scopumu kalibre edebilmek için sinyal jenaratörüne ihtiyacım olduğunu biliyorum.

Ancak bu iş için kullanılacak sinyal jenaratörünün de çok iyi kalibre edilmiş olması gerekir.

Teknik tabirleri bilmiyorum ama cihaz kalitesini K ile gösterirsek; K kalite bir scopu kalibre edeceğimiz zaman kullanmamız gereken sinyal jenaratörünün 10K hatta 100K kalitesinde olması gerekir.

Sinyal jenaratörünün genliğine ve frekansına o kadar güvenebilmeliyiz ki scopumuzun genlik ve zaman kalibrasyonunu yapabilelim.

STM32F407 gibi kit ile frekansına güvenebileceğimiz sinyal jenaratörü yapabiliriz. Hatta kit üzerindeki xtali kullanmak yerine fırınlanmış bir osc ile frekans kararlılığını artırmak da mümkün.
Fakat benim kafamı karıştıran kısımsinyal genliğinin çok kararlı ve güvenilir olması.

İşte bu anda elim kolum bağlı kalıyor.

Scopun v/div komutatörünğn en düşük değeri 2mV/div olduğuna göre, scopun da 8 dikey karesi olduğuna göre tamı tamına 8mv genlikli bir sinyale ihtiyacım var. (sinüsel olması tercih edilir)

Diğer v/div konumları için sırayla

8mV
20mV
40mV
80mV
200mV
400mV
800mV
4V
8v
20v
40v
200v

Gene aynı şekilde zamanlama devrelerini kalibre etmek için referans zamanlamalı sinyallere ihtiyacımız var.

Zamanlama konusunu en basit haliyle STM32F407 kiti ile halledebiliriz.

Fakat genliği nasıl kontrol altında tutarız bilemiyorum.

Örneğin 10 khz lik 200v genlikte kare dalga verebilen bir inverter devresi yapsak ve bunun çıkış gerilimini geribesleme ile sabitlesek daha sonra trimpotlarla

8mV, 20mV, 40mV, 80mV, 200mV, 400mV, 800mV, 4V, 8v un her birisi için ayrı trimpot ile referans gerilimler elde edip bunları opamplı bir bufferdan geçirip kalibre etsek
sorun kısmen çözülüyor.

Fakat bu cihazı kalibre edebilmek için gene labaratuvar ortamında güvenilir cihazlara ihtiyaç var.

Bu amaçla kalibrasyon cihazı almayı düşünmem fakat bir devre yapmak isterim.

Bu amaçlarla kullanabilecek hazır çipler biliyorsanız yada aklınıza farklı yöntemler geliyorsa bilmek isterim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

Başka güvenilir, kalibrasyonu tam skobun veya sinyal jeneratörünün yanına gitsek... orada kalibre etsek?

Tse onaylı yeterlilik belgesi olan servis istasyonu gibi yerler...

z

Kalibrasyonuna çok güvenilir ikinci bir scop olursa o zaman sorun olmaz. Sıradan bir sinyal jenaratörü kullanılabilir.

İyide kimde var böyle bir scop?

Aynı sorun tüm ölçüm cihazları için geçerli.

Vakti zamanında Petaş AŞ'de çalışırken EKG cihazlarını kalibre edebilmek için çekmecede duran ve hiç kullanılmayan pahalı bir cihazımız vardı. Fakat patronumuz galiba daha farklı bir yöntem kullanıyordu. O zamanlar kalibrasyon kısmı hiç ilgimi çekmediğinden nasıl yapılıyor diye merak etmemiştim.

Scopun bir karesi 5'e bölünmüş. 2mv sinyal girdiğimizde 2/5 yani  her bir çizik 400 mikrovolt demektir.

6mv genlikte sinyal girsek çok sıradan bir göz 400mikrovoltu da 4'e bölebilir. Bu da 100mikrovolt demektir.

Hatta göz ile bunun daha da altını ayırt edebiliriz.

Sorun biraz gıcık sorun.

Opamplı buffer vs yapmak istediğimizde opamp ofseti de işin içine girecek.

Çok güvenilir voltmetre ile de scop kalibre edilebilir. Sonuçta dönüp dolaşıp referansa geliyoruz.

MAX6126 gibi bir referans çip olsa. Sıradan bir avemetre ile bile yola çıkılabilir görünüyo.

Aslında neden scopların içine uyduruk 0.5v 1Khz kare dalga sinyal jenaratörü eklerler anlamıyorum.

Koy oraya 0.5v +/- en fazla 100mikrovolt hatalı sinyal kaynağı. Frekansı da fırınlı xtalli. Çakı gibi olsun. Scop üreticisine bunun maliyeti ne olacak. Scop maliyetini ne kadar artıracak?

Her ne kadar analog scoplar voltaj ve frekans ölçümü için üretilmese de kalibreli olmasında fayda var.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Icarus

Abi linear technology'nin dediğin özelliklerde voltaj referansları olması lazım.
Netes istanbulda osiloskoplara kalibrasyon hizmeti veriyor. Bi sor belki uygun bir fiyata direkt yapabilirler.
Normalde digital/modern scope'ların kalibrasyonu kolay sadece Fluke'un DC referansı bile yeterli.
Fakat sendeki gibi herşeyin trimer'ler ile ayarladığı sistemlerde işler biraz problemli olabilir şöyle ki: Genelde scope'un bir kanalında 2-3 tane sinyal yolu olur. Bunların hepsi toplanır "yavaş + orta + hızlı" ve giriş sinyali tekrar elde edilmiş olur.
Bunların hem ayrı ayrı hemde beraber doğru çalışmaları trimerlerle ayarlamak biraz zor olabilir.