AMS1117-5 65mA çıkış akımında 82ºC sıcaklığa ulaştı

Başlatan tekosis, 03 Temmuz 2015, 16:03:09

tekosis

Selamün aleyküm arkadaşlar. şu an yaptığım bir devrede besleme olarak ams1117-5.0 kullanıyorum. AMS'nin girişine switching adaptör ile 12V uyguluyorum. devrede 5 ledi yakan 18f46k22 ile toplam 64mA akım çekiliyor ve başka bir şey çalışmıyor.(akım ölçümünü ams'nin çıkışından yaptım) ve şu anda sıcaklık(başlığı yazmamadan bu yana) 89ºC ye ulaştı. aklıma sahte üründen başka olasılık gelmiyor. ne dersiniz?

ürünün kodu tam olarak şu:
AMS1117 5.0 H342TE

uygulama şemam:

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Cemre.

Hocam bir öğrenci olarak yanıt bulmaya çalışıyorum. Hatam olabilir o yüzden şimdiden kusuruma bakmayın.

Lineer bir regülatör, üzerinde düşen gerilim ~7V ve üzerinden akan akım 64mA.
Üzerinde harcanan güç 4,48W.

Sanırım buraya kadar hata yapmadım, eğer doğruysa,

Datasheet'ten
The thermal resistance from the junction to the tab for the
AMS1117 is 15°C/W. Thermal resistance from tab to ambient can
be as low as 30°C/W.

Jonksiyondan havaya 45C/W olduğunu görüyoruz. Bu konuda haklı mıyım?
Çünkü eğer haklıysam sizin regülatörün 200C'yi görmemesi için hiç bir neden yok.

LukeSkywalker

Hesap yanlış.

7 V x 0.064 A= 0.448W.

Sot-223 paket kullandığını düşünürsek  Tj= 90 C/W

40 C civarı sıcaklık ortaya çıkar. 30 C'de ortam sıcaklığı olsa 70 C.

Uzay montaj çalışıyorsa o değerleri görmesi çok normal.

Erol YILMAZ

Picproje Dergi1 de "Lineer sistemlerde Isınma" başlığı altında birkaç hesap paylaşmıştım.

tekosis

cevaplar için çok teşekkür ederim. benim için çok aydınlatıcı oldu. bu arada aklıma bir soru takıldı.

@LukeSkywalker hocam sizin verdiğiniz değer datasheetin başında belirtilen Tj= 90 C/W den hesaplanınca o şekilde çıkıyor. bir de aşağıdaki resimde belirttiğim bilgiyi vermişler. acaba hangi bilgiyi nerede kullanacağız? soru lm1117 den çok datasheet okumaya döndü ama eminim çok kişinin işine yarayacaktır.

mesaj birleştirme:: 03 Temmuz 2015, 16:57:29

Alıntı yapılan: Allegro - 03 Temmuz 2015, 16:53:13
Picproje Dergi1 de "Lineer sistemlerde Isınma" başlığı altında birkaç hesap paylaşmıştım.

hemen inceliyorum hocam. teşekkürler.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Cemre.

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 03 Temmuz 2015, 16:37:34
Hesap yanlış.

7 V x 0.064 A= 0.448W.

Sot-223 paket kullandığını düşünürsek  Tj= 90 C/W

40 C civarı sıcaklık ortaya çıkar. 30 C'de ortam sıcaklığı olsa 70 C.

Uzay montaj çalışıyorsa o değerleri görmesi çok normal.

Ağlanacak halime gülüyorum hocam :) Ben en iyisi biraz birim çalışayım :P

LukeSkywalker

Junction to case: Yarıiletken jonksiyonun kılıfa vermiş olduğu sıcaklığı ifade ediyor.  Biz burada kılıf sıcaklığını tartışıyoruz. Kılıf sıcaklığı ise bizim ölçebildiğimiz yani kılıftan havaya yayılan sıcaklık değeridir.

tekosis