stm32f030k6t6 gpioa 7 sorusu

Başlatan Karamel, 03 Temmuz 2015, 18:06:26

Karamel

merhaba. hocalarima bu gun bu soruyu sormak istiyorum. smd yi dip e donusturen pcblerden satin aldim. stm32f030k6t6 yi buna duzgunce lehimledim(hersey normal gozukuyor)

mikroc for arm ile prgramlamayi denedim. hersey ok. taki gpioa nin 7 inci citini digital output yapana kadar. bu bacagi cikis yapinca programmer microcontroller i gormuyor. reset buttonuna basip. flash i erase edip. yeniden code yuklemek zorunda kaliyorum. bunun sebebi ne olabilir? bu pinin programlama uclari ile bir alakasi yok gibi duruyor?7

not: GpioA7  hicbiryere bagli değil. nrst ucuda stm32f407 deney pcb sinin uzerindeki programlayicinin nrst ucuna bagli.

bu code ta microcontroller i diledigim kadar programlayabiliyorum(cunku pa7 ye dokunmuyor)
GPIO_Digital_Output(&GPIOA_BASE, _GPIO_PINMASK_12 | _GPIO_PINMASK_4  |  _GPIO_PINMASK_11 |  _GPIO_PINMASK_5   ); //|  _GPIO_PINMASK_7);

bu code microcontroller i programlanamaz hale getiriyor
GPIO_Digital_Output(&GPIOA_BASE, _GPIO_PINMASK_12 | _GPIO_PINMASK_4  |  _GPIO_PINMASK_11 |  _GPIO_PINMASK_5  |  _GPIO_PINMASK_7);

Karamel

bu konuyu halen cozebilmis degilim.  :-\

LukeSkywalker

Şu kodu yazıp  PA7 pinini manuel olarak çıkış yapıp dene bir de.
RCC_AHBENR.IOPAEN=1;
GPIOA_MODER=2<<14;

Mucit23

Boot pinini gnd ye bağladın degilmi?

Karamel

Alıntı yapılan: Mucit23 - 04 Temmuz 2015, 14:01:14
Boot pinini gnd ye bağladın değilmi?

evet hocam.

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 04 Temmuz 2015, 13:21:03
Şu kodu yazıp  PA7 pinini manuel olarak çıkış yapıp dene bir de.
RCC_AHBENR.IOPAEN=1;
GPIOA_MODER=2<<14;

hocam bunu dun gece denemistim. yani library ile degilde register lar ile digital io yapmayi. ise yaramamisti. bu pin i digital io yapinca sistem bozuluyor. yani mikroc librarysinde herhangi bir sorun yok gibi.  :-\

mesaj birleştirme:: 04 Temmuz 2015, 14:04:58

datasheeti talan ettim bu pin in programlayici ile ilgili bir function i yok gibi gozukuyor ama digital io yapiverince sanki swd pinlerini digital io yapimis gibi programlanamaz hale geliyor.

mesaj birleştirme:: 04 Temmuz 2015, 14:06:02

board a tactile button ekledim reset icin. buna basip. mikroc den comple and program butonuna basip. programlama window u gozukunce reset ten elimi cekince programliyor.

LukeSkywalker

ST link üzerinden programlamayı denedin mi?
Bir de şunu yap istersen; MikroProg'daki options butonuna tıkla, oradan Connection under reset seçeneğini seç. 

Karamel

hocam microprog um yok  :-\

stm32f407 discovery deney pcb si uzerinden deney yapiyorum. programlama yapiyor. pa6 daki ledi yakip sondurebiliyorum. alet saglam yani. pa7 yi acinca programmer in sistem cokuyor.

st link v2 nin nRST ucuda microcontroller a bagli.

LukeSkywalker

STlink Utility programı üzerinden program atmaya çalıştın mı diye soruyorum aslında.

MikroProg dediğim MikroC'nin içerisindeki programlama arayüzü. Onu kullanmıyor musun?

Karamel

hocam sorunu cozdum.

oncelikle sorunuza evap vermek istiyorum. utilty programinda under rest secmistim. mikroc programmer settings tende ayni secenegi secmistim.

software da gpio configuration in uzerine yani su conde un GPIO_Digital_Output(&GPIOA_BASE, _GPIO_PINMASK_12 | _GPIO_PINMASK_4  |  _GPIO_PINMASK_11 |  _GPIO_PINMASK_5  |  _GPIO_PINMASK_7); uzerine delay_ms(3000); ekledim. yani microcontroller reset oldugunda jet hizi ile kendini configure etmesin. programlama olana kadar birazcicik beklesin dedim. simdi istedigim zaman sak diye program yapabiliyorum.

simdi yukarida nRST ile ilgili birsey ogrendim ama pa7 nin neden boyle bir probleme sebep oldugunu ogrenemedim. neden boyle oluyor?

LukeSkywalker

Sadece PA7'yi çıkış yapınca da olmuyordur herhalde.
Bir de şöyle dener misin?
RCC_AHBENR.IOPAEN=1;
GPIOA_MODER|=(2<<14);

Karamel

hocam denedim bu sekil. cikis yapica sorun oluyor. giris yapmayi denemedim ama. durun birde giris yapmayi deneyim. cok ilginc.

LukeSkywalker

RCC_AHBENR.IOPAEN=1;
GPIOA_MODER=0x28004000;

Bu şekilde de çalışmazsa başka bir şey göremiyorum.

Karamel

hocam suan deney yapma sansim yok. yarin deneyip. sizi bilgilendirecegim ::)