HC 06 - HC 05 Bluetooth Modül Haberleşmesi

Başlatan elektronikDelisi, 06 Temmuz 2015, 00:44:18

elektronikDelisi

Merhabalar,

İki farklı işlemci üzerinde bulunun HC-06 ve HC-05 Bluetooth modülü nasıl haberleştirebilirim?

Bilgisayarla ile bağlantı sağladığım zaman bağlı olduğu COM u seçip iletişimi sağlayabiliyorum ama işlemciler üzerinden haberleştirme için nasıl bir ayar yapmam gerekiyor?

Teşekkür Ederim

aramızda bir elektrik var..

MrDarK

HC-05 master modunda kuracaksın. Sonra HC-06'nın MAC adresini ve adını istediğin şekilde değiştireceksin. Sonra Ağ içerisinde HC-06'nın mac adresini arayıp kendisine bağlanacaksın.

Bu şekilde bir konfigürasyonda iki modül birbiri ile eşleşmiş olur.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

elektronikDelisi

Teşekkürler hocam,

Bu eşleştirmeyi nasıl yapacağımızı anlatabilir misiniz acaba?

MrDarK

AT Komutlarını inceleyebilirsin. HC-05 ile ağ taraması komutu kullanabilirsin. Ağ taraması yaptığında açık olan bluetoothların MAC adresleri dökülecektir. Sonrasında LINK diye bir AT kodu vardı sanırım onunla istediğin mac adresine bağlabilirsin. Datasheetini incelersen oldukça kolay :) Burayada yaz ki senden sonraki arkadaşlar da faydalansın.

elektronikDelisi

Hocam AT komutu ile Baud ayarı ve isim değişikliği yaptım ama geri kalan AT komutlarına cevap vermiyor.

Mac adresini okuyabilmek için AT+ADDR,  AT+ADDR?  komutunu gönderiyorum. ama cevap gelmiyor.

Bunun için ne yapmam gerekiyor?

MrDarK

mekzum;

AT komutlarını HC-05'e yazacaksın. HC06'nın MAC adresini öğrenmek çok kolay, HC06 enerjilenmişken bilgisayarının bluetooth'unda tarama yap. Sonra çıkan hc-06'nın özellikler kısmında MAC adresini görebilirsin. HC06 ile HC05'in yazılımları aynı değil o yüzden HC06 çok az AT komutu çalıştırır. Sen HC05'e göndereceksin komutları.