Tristor veya tiryak ile yük kontrolü;

Başlatan ttronik, 06 Temmuz 2015, 14:29:10

ttronik

Merhaba,

Tiryak ile bir rezistans kontrol ediyorum. 0 ile 90 derece aralığında %0 - %100 olarak yükün gücünü belirleyip, tetikleme açısını hesaplamak istiyorum.

Yani sıfır geçişi yakalayıp, tiryak'ı tetikliyorum. Hedeflediğim gücü yakalayacağım noktada(max 5000us @50Hz) kapatıyorum. Ancak 0-5000 us aralığında bu kontrolü lineer yapamıyorum.

Örnek olarak, sıfır geçişten sonra 5000us iletime izin verince 500W'lık bir güç ölçüyorum. 1500us iletime izin versem geçecek gücü nasıl hesaplarım?

OG

Enerji DC olsa idi açma kapama sürelerine göre güç de aynı orantıda olurdu.
Enerji sinus formda. Voltaj her noktada farklı. İstenen orana göre sürmek için sinusun konumuna göre hesap yapmanız gerek.

Yuk rezistans olup ısıl güç ile oynanmak isteniyorsa ve ısıdaki değişim istek doğrultusunda yeterince yavaş ise daha basit metod,
Birim zamanı 1sn secilir. 1sn içinde 100 yarım alternans var.

1sn içinde 1 yarım alternans aktif edilip 99'u pasif edilirse %1 enerji
1sn içinde 10 yarım alternans aktif edilip 90'u pasif edilirse %10 enerji
1sn içinde 70 yarım alternans aktif edilip 30'u pasif edilirse %70 enerji
1sn içinde 100 yarım alternans aktif edilip 0'u pasif edilirse %100 enerji

uygulanmış olur. Zamana yayılan tüketim de, ısı enerjisi de bu oranda olur.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ttronik

Teşekkür ederim OG,
Mantığı anladım. Ancak benim için verimli bir yöntem değil.
Sistemimde bir slave enerji analizörüm var.  Analizör saniyede 1 periyot ölçüyor. Ben de master olarak modbus ile ölçüm verilerini alıyorum. Hedef yükü direk seçilen yüzdede devreye almak istiyorum. Gerilimi Vm*sin(wt) formülü ile yaklaşık hesaplayabiliyorum. Ancak akımı hesaplayamadım. Bunun bir yöntemini arıyorum.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

mehmet

Direnciniz sabit. "t" anındaki gerilimi de biliyorsunuz....
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr