Yeni PC için işletim sistemi seçimi

Başlatan z, 16 Temmuz 2015, 16:17:33

z

Bugünlerde yeni PC'im geliyor ve işletim sistemi yüklemem gerekecek.

Yıllardır XP kullanıyordum. Gene XP ile devam etmek isterim.

Fakat sizlerin görüşlerini almak istiyorum.

Kullanacağım programlar.

Delphi XE8, Keil, AutoCad R14

Ne önerirsiniz neden?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mistek

Win8.1 şimdi win10 olacak. Güncel kalmak gerektiğini düşünüyorum. İlk başta yeni arayüz garip geliyor ama kısa sürede alışırsınız.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

bybik

Windows 7 iyice oturdu.Oluşabilicek sorunlar içinde internette bolca döküman oluştu.Fazla düşünmeye gerek yok.

एक होना

2 işletim sistemi olabilir hocam.
xp ve win7 beraber kurulur. açılış da istediğini seçersin.

t2

Yeni bilgisayar için xp sürücüler bulunmayabilir. Bu yuzden mesela ekran kartı xpde temel çözünürlükte çalışır can sıkar. Eski bilgisayar gibi olur. Bilgisayar yeniyse windows7 64bit kurmak yakışır. Deneme amaçlı başka bir bölüme xp yuklenebilir.

engerex

Artık Windows 10 çıkmaz üzere ve bu sürümle birlikte eskisi gibi uyumsuzluk kargaşa giib problemleri en aza inecek gibi duruyor. Apple'ın OS X te yaptığı gibi tek ana sürüm üzerine güncellemeler olacak. (En azından beklenti bu yönde) Görünen o ki Windows 10 standart olacak.
Eğer şüphen varsa sisteme kolay kolay format atmayacağını düşünerek önce (şimdiki veya yeni sistemin farketmez) sanal makinada (wmware öneririm) Windows 10 üzerine kendi uygulamalarını kurup çalıştıklarından emin olabilirsin.)
Donanım hariç 40 yılda bir kullanılan uyumsuz uygulama olsa dahi sanal makinaya XP kurulup çözülebilir.
Bir de Windows 10 deneme sürümüne katılanlara ücretsiz lisans söylentileri var.

AutoCAD R14 güncel alternatif istersen ZWCAD denemelisin. Hem Türkçe destekli hem de AutoCAD sürümlerindeki hantallık yok.

Cemre.

Alıntı yapılan: engerex - 16 Temmuz 2015, 17:04:53
Artık Windows 10 çıkmaz üzere ve bu sürümle birlikte eskisi gibi uyumsuzluk kargaşa giib problemleri en aza inecek gibi duruyor. Apple'ın OS X te yaptığı gibi tek ana sürüm üzerine güncellemeler olacak. (En azından beklenti bu yönde) Görünen o ki Windows 10 standart olacak.
Eğer şüphen varsa sisteme kolay kolay format atmayacağını düşünerek önce (şimdiki veya yeni sistemin farketmez) sanal makinada (wmware öneririm) Windows 10 üzerine kendi uygulamalarını kurup çalıştıklarından emin olabilirsin.)
Donanım hariç 40 yılda bir kullanılan uyumsuz uygulama olsa dahi sanal makinaya XP kurulup çözülebilir.
Bir de Windows 10 deneme sürümüne katılanlara ücretsiz lisans söylentileri var.

AutoCAD R14 güncel alternatif istersen ZWCAD denemelisin. Hem Türkçe destekli hem de AutoCAD sürümlerindeki hantallık yok.

Win7 ve sonrası lisans anahtarına sahip kullanıcıların bu anahtarla 1 yıl ücretsiz ya da bir yıl içinde kayıt olursa hep ücretsiz kullanabileceği gibi bir yazı vardı microsoft'un sitesinde.

kayatech

Şuana kadar çökertmeyi beceremediğim tek işletim sistemi windows 8.1 oldu.

Yapmadığım kalmadı ama yinede açılıyor :D

Windows 10 'a ücretsiz güncellenecek. Bakalım o nasıl.

Karamel

Benim bilgisayarimda suan orjinal win7 isletim sistemi kurulu. Gecen gun bu rezervasyon meselesini bende yaptim. Win10 u kullandiktan  1 sene sonra parami odemem gerekecek?

z

Win10'a geçmek istersem sanırım Win7 işletim sistemini satın almam gerekecek.

Aşağıdaki linkteki tabloya istinaden Win7 Home Basic ya da 16GM Ram kullanmaya karar verirsem Win7 Home Premium almam gerekeceğini anlıyorum.

https://en.wikipedia.org/wiki/Windows_7_editions

Vatan Bilgisayarda işletim sistemi fiyatları aşağıdaki gibi.

OEM Windows 7 Home Basic 64-bit Türkçe - DVD 274 TL
OEM Windows 7 Home Premium 64-bit Türkçe - DVD 340TL

http://www.eksenbilgisayar.com/ da fiyatlar aşağıdaki gibi

Windows 7 Home Basic Türkçe 64 Bit OEM DVD F2C-01529 $99.00 $79.00 + KDV
Windows 7 Home Premium 32 Bit Türkçe OEM DVD GFC-02080 / GFC-02745  $114.74 + KDV

Daha ucuza bulabilirmiyim?

engerex

Eğer lisanssız uygulama ile yakalanırsanız sizden satın almanızı isteyecekdir. Tamı hangi sürümle yakalanırsanız onu almak zorundasınız. Arada 5-10 kat fark olabilir!

t2

Mahallenizin bilgisayarcisina uğrayiniz. 5-10 TLdir. Veya orijinal windows7 li  2.el bilgisayar alınabilir. Windows ile aynı paradır.

engerex

2. eldeki lisans OEM ise taşınamaz tek PC'lik. Oda korsana giriyor.

t2

Lisans tasinmayacak. Aynı pcde kullanılacak. Laptopu,sifirlayarak  fabrika çıkışı temiz windowsa dönülecek.

z