Yeni PC için işletim sistemi seçimi

Başlatan z, 16 Temmuz 2015, 16:17:33

Salih

Alıntı yapılan: bybik - 16 Temmuz 2015, 16:44:54
Windows 7 iyice oturdu.Oluşabilicek sorunlar içinde internette bolca döküman oluştu.Fazla düşünmeye gerek yok.
+1

engerex

Profesyonel sürümlere öncelik vermende fayda var.

Recep METE

Ben windows 8'i tek geçerim. En gelişmişi.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

t2

Z hocam, Amacınız mutlaka lisanslı, yasal windows kullanmak mıdır? Değilse, bilgisayarcidan ya da internet kafeden dvd yaptırabilirsiniz. 10TL. imajı indirip dvdye çekmekle ugrasmayiniz. Hazır var orada. Sonra 20 dakikada yeni Pcye kurarsiniz. Bekleme yapmayin.

z

Ben anlamam o işlerden enter enter kurmayı biliyorum sadece.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

Tamam işte, windows dvdyi tak. Enter enter... Kur.  En kolayı bu.

Bir de dvdsiz usbden kurulum var. Veya bir partitiona dvd içeriğini yükleyip oradan kurmak mümkün.
Burada  ihtiyaç, ilacli windows DVD.
işte onu bilgisayarcidan 10TLye alabilirsiniz. 5de olur.

Lisanslı windows da benzer şekilde kurulur. Sonra internet üzerinden etkinlestirilir.

OG

DOS altyapıdaki veya benzeri 16 bit eski programlar kullanma ihtiyacı çıkabilir benim başıma geldi. Bazen çok ihtiyaç olabiliyor. 64 bit sistemlerde çakılıyorsunuz.

O sebeple driver sorunu falan olsa da önce 32 bit Win7 (veya XP) öneririm. Sonra istediğiniz daha yuksek OS'lar diğer partitiona.

Win7 gayet stabl, belki tek başına 32 bit W7 bile yetecektir
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Melih1802

@engerex in önerdiği gibi bende wmvare kullanarak eski yazilimlarimi onun üzerinden kullanabiliyorum.
Denemediyseniz tavsiye ederim.
wmvare üzerine birkaç işletim sistemi kurabiliyorsunuz.
Ana işletim sistemi olarak win7 tavsiye ederim zamanı gelince win10 a geçersiniz.

t2

64bit windowsta çalışmayan 16bit eski programlara örnek verebilir misiniz?

Firzen

Alıntı yapılan: t2 - 17 Temmuz 2015, 08:46:02
EasyPlot
Kararsız...

OG

Alıntı yapılan: t2 - 17 Temmuz 2015, 08:46:02
Benim tonla telsiz ve rf üzerine programım var, eskilerde kullandığım, hemen hepsi 16 bit. Hiç birisi çalışmıyor.
Bir tanesini örnek olarak yukleyeyim. Çözümü varsa ben de çok sevinirim.

http://s2.dosya.tc/server2/sjbojz/P4000.rar.html

Başka bir tane daha

http://s2.dosya.tc/server2/15evti/WINSMITH.zip.html

Bir tane daha

http://s2.dosya.tc/server2/ue8b4h/ham.dmz.ro.gp300_select5.zip.html

z

Alıntı YapYou must understand the following concepts before you begin:

64-bit versions of Windows will not run any software written for MS-DOS or ancient versions of Windows such as Windows 3.1; such programs are called "16-bit" programs, and 64-bit Windows does not include the complex software that would be needed to translate 16-bit program code into its own 64-bit operations. (64-bit versions of Windows will, however, run programs written for 32-bit versions of Windows, such as any software specifically written for Windows 95 or any later Windows version.) 32-bit versions of Windows include the software needed to run 16-bit programs; 64-bit versions do not.

In order to run WPDOS under 64-bit Windows, you will need to use "virtualization" or "emulation" software. These are two different approaches to the same solution: in both cases, the software creates a "virtual machine" or "emulated computer" inside your actual computer. A virtual machine or emulated computer is, in effect, a computer that does not exist as a physical box, only as a window in the physical computer on your desk. A virtual machine or emulated computer is made entirely from software. It runs a copy of Windows, Linux, DOS, or other operating system as if it were a physical machine, completely separate from your actual, physical computer. Your physical computer can be running Windows, and the virtual computer inside it can be running Linux; or the reverse.

The virtual or emulated computer typically has its own simulated hard disk, CPU, network card, video card, etc., but it can typically use the CD-ROM drive and diskette drive on your physical computer as if they were drives on the virtual or emulated computer. What you see in a virtual or emulated computer window (or in full-screen if you switch the virtual PC to full-screen mode) is what you would see on a physical monitor if the virtual PC were an actual, physical PC.

Your actual physical computer is called the "host computer"; the virtual or emulated computer is called the "guest computer". You must understand these terms before you proceed!

http://www.columbia.edu/~em36/wpdos/64bitwindows.html

OG

t2

Geçmişe yönelik  16bit uygulamalar için uyum sağlanmıştır diye düşünüyordum. demek doğru değilmiş. burada bazı emülatörler var
http://alternativeto.net/software/dosbox/

z

Çözümü yok deniyor.

Fakat bitirme tezi bir proje yapılabilir.

Bir uygulama yazılır. MSDOS programınızı okur ve simule eder.

exe yerine com programlar için çok zor değil ama vakit ve uğraş ister.