Yeni PC için işletim sistemi seçimi

Başlatan z, 16 Temmuz 2015, 16:17:33

ByTEK

Sanırım @t600 hocam msdos sistemin sıkı hayranı..

yeni sisteme ms dos kurulursa kaynaklari çok cok kısıtlı olacaktır.bilmem kac sene önce bugünkü teknolojiler yoktu.

z

Küçük bir PC kartı ve MSDOS ile sıkı işler çıkartılır.

Program yazması da bayağı zevklidir. PC nin tüm portları sizin kimse ses çıkartmaz. Haa PIC işlemciye kod yazmışsın haa Intel işlemciye.
Derle çalıştır derle çalıştır. Flasha program atacağım derdi falan da yok.

USB donanımını kullanamamak dert edilmemeli.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

Usbyi kullanamadiktan sonra o pcyi ne yapacağız? At onu.

z

Kullanamazsın demedimki. Dert etme dedim. Üstelik PC olarak kullanmayacaksın. Kontrol kartı olarak kullanacaksın.

magnetron

Alıntı yapılan: z - 18 Temmuz 2015, 20:08:38
Küçük bir PC kartı ve MSDOS ile sıkı işler çıkartılır.

Program yazması da bayağı zevklidir. PC nin tüm portları sizin kimse ses çıkartmaz. Haa PIC işlemciye kod yazmışsın haa Intel işlemciye.
Derle çalıştır derle çalıştır. Flasha program atacağım derdi falan da yok.

USB donanımını kullanamamak dert edilmemeli.

http://www.oem-plc.com/index9.htm

plastik enjeksiyon makinası kontrolü - DOS'ta çalışıyor
pentium 4 ile 2010 'da yapmıştım - hala çalışıyor

t600

evet , aslında 60 usd lik onbord  bir karta yazılımı yaz , hatta bordları eski lerden alırsın 5 usd . işlemci desen 1mgz ,    ram bolll  , , hangi pic veya atmel veya  arm bu hıza erişebilir ,    çok zor . bu konu ile ilgili 1980 li yıllarda yazılmış yığınla Türkce kitap var , eski kitapcılara bakın , bende yığınla qbasic kitabı var .
hatta pc nin ısa slotunun pin yapısına bakın , onu direkt kullanın .
Bu sebepten bir deneme  yapmıştım .
80186  aldım , adres yolu  ve data yolunu pdf teki gibi bağladım ,  static ram kullandım 1 mb. adres yolunu  doğrudan tft ye bağladım , ekran ve  klavye için bios yazılımını yaptım , ms dos u hex olarak ekstarnel sd ye  gömdüm fakat datayı  okumak için   ram gibi davranan bir sistem yaptım , ve ms dos çalıştı  , bunu pentium 75  de çalışır  yenilerde de  . Ama bu yeni işlemcilerin slotları  can sıkıçı oldu , sadece bakmakla yetiniyoruz .   dolayısı ile  onbor  en ucuz ve en güçlü  ve en güvenli tasarım .
Ama yeni nesil  qbasic gibi bir dile eski diyor küçümsüyor  ve zaten unutmuş , nekadar kolay ve mükemmel olduğundan haberi yok .  qbasic in boyutu 80 kbayte :)   1 saniyede iniyor  , ve doğrudan exe dosya üretiyor ,ve proton basic kullanıcıları 1 saatte süper yazılımlar yapabilir duruma gelir , istersen monütörün önüde dokunmatik ekran koy ,  bir adc  ile doğrudan  adres yoluna gir ,   , istersen adres yoluna  glcd bağla  , sınırsız . Sadece birkere deneyin  çok seveceksiniz.

engerex

Yerli bir firma sattığı 1000 makinada 1ghz pentium işlemci kullanıyor. Dos üzerinde mouse + Usb + ethernet çalışıyor. Stok yaptı heral.

Oda bir yere kadar. Fanı kadar Arm ghz + gb nand + gb ram kart daha mantıklı. Birde elektrik tüketimi var.

z

QBasic'e kafayı neden taktın. TC var. Assembly var.

magnetron

Alıntı yapılan: engerex - 19 Temmuz 2015, 21:53:14
Yerli bir firma sattığı 1000 makinada 1ghz pentium işlemci kullanıyor. Dos üzerinde mouse + Usb + ethernet çalışıyor. Stok yaptı heral.

hocam dos üstünde ethernet nasıl oluyor ? herhangi bir motherboard için driver bulunur mu ?
ayrıca dos'tan ethernet'e hangi compiler ile program yazabiliriz ?

işte bana lazım olan şey bu

bende ethernet'li PLC  ( I / O ) var,  dos ve ethernet bana ilaç gibi gelir

1000 giriş / çıkışlı PLC yapabilirim

t600

ethernet tan olarak anlaşılamadığı için kullanmak sorundur .
Bunu şöyle düşünün . 18f4620 de donanımsal seri port  vardır . yani bu iş için bir donanım var , pc bordunu düşünün , zaten üzerinde donanımsal olarak helen paketi alan ve interup u ( sanal interp veya duruma göre donanımsal ) gönderen bir yapı var , enj serisi galiba mikrocipin ürettiği çipi kullanın veya bord üzerindeki ilgili denetliyicinin pdf ini açın , itarupt ayağına  bakın , komut kümesini inceleyin , adres yolu çıkışlımı , ısp gibi mi , sonuçda adres aralığı bellidir , aygıt yöneticisinden aralığa bakın ,  zaten donamımsal interup ve bordun bios yazılımı işi halleder , büyük bir ihtimal ile ilgili adres aralığından datayı  8 bit olarak al .
Yani burda sorun tcp / ıp paketinin  ne olduğu dur ki bununla ilgili  Türkçe kaynaklar var  nette

mesaj birleştirme:: 20 Temmuz 2015, 12:28:47

http://yildiz.edu.tr/~kunal/datacomdsy/tcpip.pdf   

mesaj birleştirme:: 19 Temmuz 2015, 22:29:41

Bu paketi  tam anlamak için bu yasıyı  haftada 1 here okuyun , 1 ay sonra tcp / ıp nin canına okuyun

engerex

işletim sistemine hemen para vermene gerek yok. Bir süre kullanabiliyorsun. Windows 7 pro x64 1 seneye yakın kullandım. Sadece sağ altta aktif et yazısı kalıcı. Şimdi sıra win10da. Aynı olay bunda da varsa korsana girmemiş oluruz.

z

Eski makinemde IDE tipi CD rom okuyucu vardı ve XP yi kolayca kuruyordum. Yeni makinemde IDE bağlantısı yok. Ortada kaldım.

Engerex'in önerisi ile USB flash ile yükleme yapmaya karar verdim. USB installer programını hangi siteden indirdiysem hepsinde trojan çıktı. (virustotal.com ile tarattım)

Nihayetinde microsoft'un kendi programını aşağıdaki sitede buldum ve virustotal.com temiz dedi.

http://wudt.codeplex.com/downloads/get/96313

Şimdi windows 7 ISO dosyalarını arıyorum.

mesaj birleştirme:: 20 Temmuz 2015, 16:00:45

Bir dakika bu indirdiğim tool Iso dosyasını microsoft sitesiden kendi mi indirecek?

t2

mahalledeki bilgisayarcıya bellekle gidin  CDsiz isoyu belleğinize  hemen yükleuyecektir. 5TL.

Alıntı YapŞimdi windows 7 ISO dosyalarını arıyorum.

smartcard

Sizin için Windows 7/8 isolarını temin edebilirim. Oem - VLK -MSDN sürümleri x86/x64 Starter den Enterprise kadar hangi sürüm isterseniz Usb Bellek ile gelirseniz Usb belleğinizi Windows kurulabilir hale getirebilirim.

engerex

Alıntı yapılan: t2 - 20 Temmuz 2015, 16:22:15
mahalledeki bilgisayarcıya bellekle gidin  CDsiz isoyu belleğinize  hemen yükleuyecektir. 5TL.

Bilgisayarcıların bazıları hele hele internet kafeciler modifiye edilmiş Windows sürümlerini çok severler.  ISO'yu yükleyen arkadaşta farkında olmayabilir. Bazılarında görsel olarak çok abartılı tema ve kurulmuş bir sürü uygulama doludur, bazılarında ise modlandığını fark edemezsiniz bile. Eğer içerisinde doğuştan trojan barındırıyorsa film izler gibi sizi izleyebilirler. Güvenlik açısından hash değerini kendiniz kontrol ettiğiniz sürümleri yüklemenizde fayda var.