Ultrasonic Pet Repeller

Başlatan TA7R, 16 Temmuz 2015, 20:16:08

TA7R

Sayın hocalarım , yanıtlar için teşekkür ederim . @z hocam devre beslemesi 12v ama BD 131/132 çıkışlarındaki voltaja dikkat etmedim , skoptan frekansa bakıyordum . Bir başka şema daha var , Ziraat müh. ve radyo Amatörü Fazlı Çelen beye ait , bu durumda onu da yapıp sonucu görmek istiyorum . Selam ve saygılarla ...,
@Melih1802 hocam , yeni piezolarla deney yapmadım , 20khz i geçemeyen piezolarla devreyi benim zağarlar ( kangal)  üzerinde  denemiştim , hiç tepki göstermemiştiler .

z

Yıllar önce işe yarayan bir cihazın içini açmıştım.

Cihaz 9v pil ile çalışıyordu fakat piezoya 100v belki de daha yüksek voltaj veriyordu.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

Bir milyoncuda satılan kapı pencere alarminin hoparlörü, trafoludur. Duyulabilir tiz ses yaymak için yeterli. Belli ki piezoyu yuksek gerilimle sürüyor.

Ben pwm çıkıştan mosfetle trafoyu sürerek kullandim.

Bunun trafosu sökülerek, ultrasonik hoparlör sürmek için kullanılabilir.

Melih1802

Trafo kullanılıyor. http://circuit-diagram.hqew.net/Ultrasonic$2dpulsed$2dpest$2dcontroller_14915.html
elinde varsa 12V - 110V trafo ile bir deneme yapabilirsin.

KaraDayı

Arkadaşlar merhaba  ben Ktü elektrik elektronik müh öğrencisiyim. Yaptığım bi proje ile alakalı fikir danışmak istiyorum. Bi sinyal üreten osilatörden(kare dalga) 35 khz civarında frekans elde ediyorum bunu genlik olarak yükselteçle yükseltip hoparlör ile ortama yaycam daha sonra tekerlekli bir araçta bulunan mikrofon bu sesi algılayıp oraya yönelecek. kısaca proje bu şekilde, sinyalin gücünü artırmam lazım ki araç daha uzak mesafeden ultrasonik sesi duyabilsin ,fakat bir türlü ultrasonik dalgayı aynı sinyal şekilde yükseltemiyorum  bu konuda ne önerirsiniz ? birde bu sesi ortama yaymak için herhangi bi hoparlör olur mu ? aynı şekilde kapasitif mikrofon da olur mu ?