Lojik seviyeli Mosfet sürmek

Başlatan mur@t, 17 Temmuz 2015, 21:23:56

mur@t

Öncelikle herkesin bayramını kutluyorum. Bir sorum var.

PIC (PWM) ile Mosfet sürmek istiyorum.
Resimdeki 2 devre de pratikte çalışıyor. (optolu devrede, mosfet Gate ucuna seri direnç çizmeyi unutmuşum)

PIC ucunu bağlamadan, gate ucuna 47ohm ile 5V verdiğimde gate akımı 40mA civarında. (yük akımı 4.5A)
Yani doğrudan PIC ile sürmek doğru değil. (ya da direnç değerini mi arttırmalıyım? Gate akımını sınırlamanın ne gibi dezavantajı olur?)

Ya da optokuplörlü devreyi mi kurmalıyım? Gate seri direnci ve gate - gnd direnci nasıl seçilmeli?

Teşekkürler...

t2

1nolu devrede 1k yerine 10k takın. Optoluk durum yok.

mur@t

Peki burada 47ohm üzerinden çekilen akım PIC portuna zarar vermez mi? yük 4.5A iken 40mA gate akımı oluyor.
Asıl merak ettiğim, gate akımının yük akımına ve mosfetin ısınmasına etkisi nedir?

Elimde IRLZ44 olduğu için bununla deneme yapıyorum. Önereceğiniz daha iyi bir logic level mosfet var mıdır?

volkii

47ohm çok düşük, Mosfeti sürmek için akıma ihtiyacın yok, Vds'ye 5V düşür yeterli

sadogan

Gate akımını nasıl ölçtünüz 40ma çok yüksek bir yanlışlık var.
Optosuz devre ile sorunsuz sürebilirsin 100R kullanarak step motorda kullanıyorum sorun olmuyor.
İzalasyon gerekiyorsa TLP250 kullanmak daha doğru olur.1k üzerinden yeterince hızlı mosfeti discharge edemessin
mosfetin ısınmasına neden olur.

Salih

Pwm kullanacaksan hiç riske girme,
TLP250 kullan. Rahat edersin.
Mosfet pwm ile sürüldüğünde gate ucu
Pwm frekansına bağlı olarak ciddi
Akımlar çeker.
Pic çıkışı yeterli gelmez.

t600

mosfetteki  çekme direncini 2.2 yapabilirsin , istediğin frekansa bağlı , 47 ohom opto için çok olabilir onu 500 ün üzerinde tut . 47 ohomdan sonraki 1 k yi koyma , buna gerek yok çünkü pic ile bunu zaten 0  a çekeceksin , yani yazılım kontrolünde bir pulup . yoksa hız sorunu yaşarsın

mur@t

Cevaplarınız için teşekkürler,

40mA'i, gate ucuna seri ampermetre ve 47R direnç bağlayıp 5V verdiğimde ölçtüm. Ama normalde PWM ile kullanacağım.
Genel tavsiye TLP250 kullanmak yönünde, bunu deneyeceğim.

@t600, direnç değerlerini hangi çizim için söylüyorsunuz? optolu mu, doğrudan PIC ile sürmede mi?

t2

Geyt ucu akım çekmez. Mosfet arizali olabilir. Ya da 5v 1k ile toprağa bağlı olduğu için 5mA geçer.ya da yanlış ölçütünüz

mur@t

Fırsat bulup bakamadım.
Ben yanlış ölçmüş olabilirim, ölçümü tekrarlayacağım. Mosfet driver da aldım, onu da deneyeceğim.