STM32F çiplerde USB donanımı kullanılacaksa çipin min besleme voltajı ne olmalı?

Başlatan z, 21 Temmuz 2015, 19:03:41

z

Dokümanlara gözatmaya üşendim.

STM32F çiplerde USB donanımı kullanılacaksa çipin min besleme voltajı ne olmalı?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

LukeSkywalker

neccarzade

Merhabalar,
Konunun yeri tam olarak burası mı bilemedim ama benzer bir konu olduğu için gereksiz başlık açmayayım dedim.
Tasarladığım donanım için stm32f4 serisi mcu kullanıyorum. Bağlayacağım USB için 3.3V ile VBUS'ı beslemem yeterli midir yoksa 5V ile mi beslemem gerekiyor tam olarak emin olamadım.
5V ile beslersem D+ ve D- uçlarında ilave bir gereksinim var mıdır? datasheet'te D+ için 1k5 pull up direnci konulmalıdır bilgisi var. ilave kondansatör ve tvs koruma diyotlarını da koyduğumu varsayıyorum.

Tagli

OTG_FS veya OTG_HS donanımlarından bahsediyorsun sanırım.

USB standartına göre VBUS geriliminin olması gereken aralık bellidir. Değer ezberimde değil ama 3.3V bunun epey dışında. VBUS 5V olmalı şeklinde düşün.

İşlemcide VBUS tespitine yarayan bir bacak var. Bu bacak 5V'a dayanabiliyor. Hattan gelen VBUS'ı doğrudan buraya bağlamalısın. Bu özellikle self-powered cihazlar için gerekli, USB'nin takılı olup olmadığını anlıyor. Bus-powered cihazlarda ise şart değil, çünkü o durumda işlemci çalışıyorsa zaten USB portuna bağlı demektir.

OTG_FS ve OTG_HS donanımları pull-up direncini kendileri otomatik bağlıyorlar. D+ ve D- bacakları doğrudan USB konnektörüne bağlanmalı. Sanırım STM32F103 gibi USB_Device donanımına sahip işlemcilerde bu durum farklı idi, emin değilim.
Gökçe Tağlıoğlu