VB 6.0 dan internet sayfasına nasıl aktarırım ?

Başlatan magnetron, 25 Temmuz 2015, 23:14:00

magnetron

merhaba forum,

VB 6.0 da yazdığım scada benzeri bir programım var
bu program WI-FI adaptörlerden fabrikadaki makinelerin durumlarını alıp
ustabaşının odasındaki bir bilgisayara taşıyor

aşağıdaki resim fikir verebilir - sayfalardan biri

http://postimg.cc/image/t0d9oave1/

aslında bilgiler iki yönlü gidip geliyor ama benim sadece 

bu sayfadaki bilgileri VB 6.0 dan internete taşımam lazım

vaktiyle ASP HTML öğrenmiştim ama aklımda hiçbişey kalmadı

bu sayfayı VB 6.0 dan internete en kolay nasıl taşırım ?

başlamak için bir ipucu, fikir verseniz ben sora sora geri kalanını yaparım

bu sayfadaki bilgi alanları integer ve string başka bişey yok ama

sürekli değişiyor yani dinamik olarak taşınması gerekiyor

teşekkür

iyildirim

Eğer yapmak istediğiniz bir web sitesine bu verileri post etmekse en kolayı Winsock activex'i kullanarak.
Web sitelerine post/get metotlarının belirli http formatları vardır.
Elinizdeki dinamik veriden bir string oluşturup karşı ya göndermeniz yeterli olur.

Karamel

hocam bende bu konuyu merak ediyorum. vb6 veya c# ta farketmez. bu isin mantigini kavramaya calisiyorum.

mesaj birleştirme:: 27 Temmuz 2015, 23:18:44

daha onceden winsock ile hello word deneyi yapmistim.

tarayici ip uzerinde baglanmaya calisinca. server html sting i gonderiyor. server iletisimi kapatinca. web sayfasinda hello world gozukuyordu.

hocam diyor ki. surekli guncellenen birsey gerekli. o zaman iletisimin kopmamasi gerekli? ama iletisim aninda tarayicida birsey gozukmuyor?

bir diger sorumda. sanirim bu sistem icin max bir client ile haberlesme yapilabilinir? ya ayni anda 4 kisi istek yaparsa?

mufitsozen

Alıntı yapılan: Karamel - 27 Temmuz 2015, 23:15:56
hocam bende bu konuyu merak ediyorum. vb6 veya c# ta farketmez. bu isin mantigini kavramaya calisiyorum.
Bu tip forumlarda soru/cevap(cevaplarinda bir cogu eksik/yanlis) yoluyla mantigini kavramak bir yana temel bilgileri bile ogrenemezsin.

hocam diyor ki. surekli guncellenen birsey gerekli. o zaman iletisimin kopmamasi gerekli? ama iletisim aninda tarayicida birsey gozukmuyor?
gibi, esyanin tabiatina/sistemin tasarim amaclarina uymayan sorular sorarsin. Ornegin araba kullanmasini yeni ogrenen birinin daha ilk dakikada , illa vitesi 1de 2ye, 2den 3e filan niye yukseltiyoruz, 1den direk 5e "atsak" niye olmuyor gibi anlam ifade etmeyen sorular sormasi gibi. (sanziman nedir ne is yapar,senkromec dislisi, motorun devir/tork iliskisi vb bilinmediginden)

bir diger sorumda. sanirim bu sistem icin max bir client ile haberlesme yapilabilinir? ya ayni anda 4 kisi istek yaparsa?
Multithread ne demek az cok biliyorsun değilmi  ;)

Bunun cevabi cok kolay, bu bir server configuration parametresi. Eger ornegin Apache Httpd server'ini sen yonetebiliyorsan, burdaki parametreyi degistirirsin. Tabiiki bunun kullandigi TCP/IP stack parametreleri bu sayidan buyuk/esit ise. Yani ornegin linuxda Apache http kurulu ise ve senin linux surumunde TCP/IP icin session limit 10 ise, sende httpd sessionlarinin sayisini buna kadar artirabilirsin. (makinayi daha fazla yoracagini/yavaslatacagini bilerek) hepsi ISO stack uzerindeki birbiri ile calisan uygulamalarin konfigurasyonu yani.

Bu arada Web sayfasina illaki HTTP ile bilgi aktarmak zorunda değilsin, CGI vs gibi baska dinamik web sayfasi hazirlama metodlarida var.

Hepsi su meshur OSI stack ve orda kullanacagin protokoller aslinda.

mesaj birleştirme:: 28 Temmuz 2015, 07:37:16

Sevgili @Karamel, sabah sabah yuzune kucukde olsa bir tebessum kondurmak icin sana birde fikra (kissadan hisseside var ama)

Alıntı Yap
Erzurumlu nene iş güç sahibi olsun diye torununu bakırcı ustasının yanına çırak etmiş.
Çırak hevesli üç gün boyunca gözünü ustasından ayırmamış, usta ne dediyse yapmış.
Üç günden sonra çırağı ara ki bulasın. Çırak ortalıkta yok, kayıplara karışmış.

Usta belki hastadır demiş, birinci gün aldırış etmemiş.
İkinci gün belki önemli bir işi vardır demiş yine ardını aramamış.
Üçüncü gün de ses çıkmayınca dördüncü gün nenenin kapısını çalmış.

Nene; Hıyırdır senin torun üç gündür yok, merak ettim demiş.
Nene gayet sakin, benim torun gelmeyacah, o işi öğrendi demiş.

Usta, üç günlük çırak ne öğrenecek nene demiş.
Nene; senin yaptığın işte ne var demiş:
Bakırı ocağa korsin olir ıssı,
çekiçle dövirsin olir yassi,
kerpetenle bükirsin olir tepsi demiş.

Usta başını sallamış, vay namussuz çırak!,
kendi öğrenmiş bir de nenesine öğretmiş!!.
:D
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

mufitsozen

Sevgili @Karamel dut yemis bulbul gibi sesin kesildi, ben sana kucuk bir aciklama yazinca. :(

Ben sen soru sormayi kes, artik soru sorma diye yazmadim o yorumlari. Sadece hatirlatmak istedigim picproje gibi forumlarda soru/cevap ile ogrenmek neredeyse imksizdir. Ogrenmenin kisa yolu diye bu metodu secme diye yazdim.

Yoksa kim ne derse desin, soru ne kadar sacma olursa olsun, sormak ve ogrenmek elestirilemez. Eger canini sikip, keyfini kacirdiysam senden ozur dilerim.

Konu internet/web uygulamalari gibi kompleks, devasa bir alan olunca korlerin fili tarif etmesi gibi bir durum oluyor.

Kimi bu hayvan yilan gibi der(kuyrugunu tuttugu icin) kimisi yoook yangin hortumu gibi der(hortumuna dokundugu icin) yada bacagina dokunan, yok canim agac govdesi gibi der, vucuduna dokunan baska birsey soyler, disine dokunan baska, kulagini tutan daha baska.

O yuzden once konu ile ilgili kavram, mimari, protokolleri ogren ondan sonra bunlari bir araya getirirken o bilginin ustune kur. Boylece hem tutarli hemde dogru bilgi ile yol alirsin.

Sen yinede soru sormaya devam et, forumda sordugun sorulara verdigim cevaplar senin keyfini kaciriyorsa, ozelden sor. :)
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

muhittin_kaplan

hımm, düşünelim
bir vb60 windows form uygulaması var. Bu uygulama ile veriler alınıyor birşeyler yapılıyor. Biz bunun Web den de görmek istiyoruz,

soru 1, kapalı bir ağda mı görmek istediğiniz diğer pc ler

eğer öyleyse vb.60 programının olduğu bilgisayara (yada uzak bir server a) bir VTYS (veritabanı yönerim sistemi-SQLSERVER,MYSQL,PrSQL gibi) kurarım. VB60 programını bu veritabanına yazacak/okuyacak şekilde düzenlerim.Aynı veritabanına ulaşabilen bir ASP/ASP.NET webform uygulaması yaparım. (bunun için bir server a  ki bu VTYS nin kurulu olduğu makina olması daha iyidir bir IIS kurulması gerekir)

soru 2, internet ortamından mı bağlanacak diğer pc ler
bir ISS (servis sağlayıcı) dan yer kiralayarak veritabanı kuracaksın, vb.60 ve ASP yada ASP.net uygulaması ile buraya ulaşacaksın (güvenlik gerektirir.)

magnetron

sayın hocam

iyildirim hocamın bahsettiği gibi Internet Transfer Control ile

daha önce kiraladığım kendi sitemden bir htm dosyasını indirebildim

şimdi ftp protokolünü kullanarak buraya yukarda bahsettiğim değişkenleri

bir dosya haline getirip her dakikada bir kendi siteme yüklemeye çalışacağım

ondan sonra kendi sitemde bir htm dosyası oluşturup bu değişkenleri deminki dosyadan çekip

web sayfasında göstermeyi deneyeceğim - bu web sayfası görüntü olarak ilk mesajımda
bahsettiğim o scada sayfasına benzeyecek

artık html ile dosyadan değişken çekebilir miyim yoksa javascript ile mi
daha oraya gelemedim

müşteri kendi makinelerini uzaktan izlemek için bu yeni oluşturduğum web sayfasını açacak

fikir bu ama olur mu olmazmı daha bilmiyorum

makineleri uzaktan izleyen kişi o an fabrikada da olabilir evinde de yani internetten bağlanacak

dakikada bir update olsa yeterli olur diye düşünüyorum

t600

Bunu VB  ile yapmadım esp8266 ile yaptım . Butün dataları pic ile aldım  seri porttan esp8266 ya girdim  ve doğrudan wi-fi acses point olarak  çalıştı . bir sunucu gibi . onuda mevcut wi-fi ağına bağladım  oldu . İllaki vb ile yapacaksan tcp/ ıp pakedini iyi anlaman gerek veya vb.net kullanman gerek . yada vb6 kullanacaksan seri porta  ethernet çıkışı olan bir pic pağla , vb de işi hallet datayı seri porta ver  oradan esp8266 kullanırsan wi-fi olur yada pic kullan enj28j60 a spı dan bağla iş tamam .

Karamel

Alıntı yapılan: mufitsozen - 28 Temmuz 2015, 15:09:08
Sevgili @Karamel dut yemis bulbul gibi sesin kesildi, ben sana kucuk bir aciklama yazinca. :(

Ben sen soru sormayi kes, artik soru sorma diye yazmadim o yorumlari. Sadece hatirlatmak istedigim picproje gibi forumlarda soru/cevap ile ogrenmek neredeyse imksizdir. Ogrenmenin kisa yolu diye bu metodu secme diye yazdim.

Yoksa kim ne derse desin, soru ne kadar sacma olursa olsun, sormak ve ogrenmek elestirilemez. Eger canini sikip, keyfini kacirdiysam senden ozur dilerim.

Konu internet/web uygulamalari gibi kompleks, devasa bir alan olunca korlerin fili tarif etmesi gibi bir durum oluyor.

Kimi bu hayvan yilan gibi der(kuyrugunu tuttugu icin) kimisi yoook yangin hortumu gibi der(hortumuna dokundugu icin) yada bacagina dokunan, yok canim agac govdesi gibi der, vucuduna dokunan baska birsey soyler, disine dokunan baska, kulagini tutan daha baska.

O yuzden once konu ile ilgili kavram, mimari, protokolleri ogren ondan sonra bunlari bir araya getirirken o bilginin ustune kur. Boylece hem tutarli hemde dogru bilgi ile yol alirsin.

Sen yinede soru sormaya devam et, forumda sordugun sorulara verdigim cevaplar senin keyfini kaciriyorsa, ozelden sor. :)

hocam estafurullah. olurmu hic oyle sey... :) hocalara kusmek filan benim kitabimda yazmaz. hocam sadece bu siralar okul ile ilgili gelismeler oluyor. foruma bir girebiliyorum. bir giremiyorum. elektronik ile bir ugrasiyorum. bir ugrasamiyorum. duzensizligim bu yuzden oluyor. bunlarin disinda lutfen kotu dusunmeyin. ben sizi gayet espirili ve soyledigi neredeyse herseyin(sonucta insaniz. 1.000.000 dusuncenin 2 tanesinde yanilabiliriz. bu normal :) ) dogru oldugunu. arastirarak goruyorum. bu yuzden sizi mentor olarak goruyorum.

sanirim bu durumu ironilestiren guzel bir atasozumuz var :)

tavsan daga kusmus. dagin haberi olmamis.

bizim durum ise:

tavsan dagi kendisine ornek almis. dag tavsanin kendisine kustugunu sanmis  :P

OG

Alıntı yapılan: magnetron - 25 Temmuz 2015, 23:14:00

sürekli değişiyor yani dinamik olarak taşınması gerekiyor

UDP transfer uygun gibi.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

peko

@magnetron

Ekranda görmek istediğin verileri bir txt dosyasına yazdır. Text dosyasını her saniye basit bir ASP sayfası ile oku, ve ekrana yaz.

http://www.w3schools.com/asp/met_readline.asp

olay budur, daha fazlası çok detay...
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "