rf antenna deneyim

Başlatan Karamel, 26 Temmuz 2015, 05:49:05

Karamel

az once bir deney yaptim ve deneyimin sonuclarini hocalarimla paylasmak istiyorum. ::)

oncelikle deneyi yapma geregim rastgele dogdu. yani ben cok uzun zamandir sunu denemek istiyorum seklinde olmadi.

nrf moduller ile oynuyordum. module bread board a kisacik lablolar ile takili idi. acaba module u cable ile 15-20 cm yukari kaldirsam iki modul arasindaki haberlesme mesafesi ne olur diye merak ettim.

kablolari module lehimledim. deneyi yaptim. ve deney basarili. yani mesafe biraz daha uzun!

sonra birden aklima. daha once inceledigim pcblerde rf moduller icin module un gelecegi yerin kesilerek bosaltildigi yada module un anteninin pcb den disari cikartildigi bilgisi geldi. asagidaki gibi.

ilk basta bunu pcb nin dielectric meterial ini yok etmek icin kullanildigini dusundum. yani benim deney ile tutuyordu. arada hicbirsey olmasin istenmis olabilir diye dusundum. google dan rf module iceren pcbleri incelemeye basladim. kimisi hic boyle birsey yapmamis. yani oyuk acmamis. kimiside altina gnd yerlestirmis. bunu gorunce bu iste bir terslik var diyip. asil deneyimi yapmaya basladim.

5x5 cm lik bakir plaket levhaya gnd bagladim. (modulden buyuk) yaptigim deneylerde nrf module un antenna ine bu bakir levhayi 5 cm den fazla yaklastirinca iletisim kotulesiyor. dahda fazla yaklastirirsam tamamen kopuyor. tabiki gnd ye parmagimla temas etmedim. hatta benden etkilendigini dusunup. plastik cimbizla bu deneyleri yaptim.

ardindan levhayi cikarip. insan bedenenine nasil davrasilar gosterdigini olcmeye calistim. en uzak mesafeye antenna e parmagimla dokunarak ulastim.

simdi bu deney bana ne kazandirdi? oncelikle suan a kadar yaptigim en onemli deneyi yaptigimi dusunuyorum. su dakikadan sonra nrf yada nrf gibi rf module ler ile iligli pcb tasarlamam gerekirse. ya modulun baglanti kisimini pcb nin en sinir noktasina yerlestirip. butun modulu pcb nin gnd sinden uzaga tasimaya calisirim.(yukaridaki fotodaki gibi) yada module u pcn nin icersine yerlestirmek gerekiyorsa. bu seferde. module un alt kismini tamamen keserek bosaltirim. ayrica gnd yi module gore yapabildigim en uzak yere tasirim.

gecen sene polygonlama ile ilgili patasana ve mustafaelektro hocama birsuru soru sormustum. simdi gnd polygonun nerelere girmemesi gerektigi hakkinda yeni bir deneyim edindim ::)

deney sonucu tamam. cikarim tamam. simdi neden boyle oldugunu anlamaliyim. neden gnd haberlesmeyi dehset sekilde etkiledi?

salih18200

Bu tarz modullerin uygulama notlarında bu uyarılara yer verilir. Modul üzerinde ki antenler tasarlanırken antenin hava boşluğunda bulunacağı varsayılarak tasarım yapılır. Eğer siz antene plastik metal vb. malzemeler yaklaştırır veya temas ettirirseniz anteninizin rezonans frekansında kaymalar veya güç kayıpları yaşanması gayet normaldir.

RN4020 Bluetooth Module
https://www.google.com.tr/search?q=RN4020+HOST+PCB+EXAMPLE+LAYOUT&es_sm=93&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAcQ_AUoAWoVChMIkLSy-Z74xgIVggnbCh2q7ACc&biw=1366&bih=677#imgrc=37kDeg2c4bMx7M%3A

JN5168-001-M00 Module
https://www.google.com.tr/search?q=Figure+7+PCB+placement+of+the+JN5168-001-M00+Module&es_sm=93&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAcQ_AUoAWoVChMI75Plyp_4xgIVDNYsCh38HQJY&biw=1366&bih=677#imgrc=1eEzPmKgeP79gM%3A