Arduino due Arm Arduino Ide den başka ne ile programlayabilirim

Başlatan mertlama, 27 Temmuz 2015, 12:42:28

mertlama

Arkadaşlar arduino due aldım arm tabanlı bir işlemciye geçmek istediğim için ama arduino ıde pek hoşuma gitmedi başka ıde önerebilicek var birde arduino due nin üzerindek atmel sam3x8e işlemcisne ait pek döküman bulamadım ve bu tabanda yeni olduğum için zorlanıyorum döküman paylaşımında bulanabilecek varmı ?

MC_Skywalker

mertlama

Teşekkürler.
bu söylediklerinde herhangi bir eklenti kurmadan arduino due ye usb porttan direk programlayabiliyormuyum ve üzerinde bulunan atsam3x8e için döküman varmı acaba elinde ?

MC_Skywalker

Farukc

Bence GNU/Linux deneyimin varsa mutlaka Makefile kullan. İnsan makefile'a alışınca çok rahat oluyor. Makefile+gcc+gdb bence iyi. Ama kolay olsun diyorsan hiç farketmez zaten hocam yaazmış bende ekleme yapıyım.

IAR
EmIDE(opensource)
ARM DS-5(Bende daha denemedim.)

mertlama

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 29 Temmuz 2015, 00:11:53
http://www.atmel.com/devices/SAM3X8E.aspx?tab=documents

adruno kullanmıyorum ARM işlemciyi JTAG veya SWD ile programlarsınız
Hocam bende arduino olayından kurtulmak için soruyorum bunu zaten içinde arm tabanlı işlemciyi öğrenmek istiyorum bunu programlarken arduino daki gibi mini-usb portundan programlayabilirmiyim yoksa söylediğiniz tarzda bi programlayıcıyamı ihtiyacım var

Gökhan BEKEN

Arduinodaki usb portu FTDI çipine bağlı olduğu için aslında seriporttan programlamış oluyorsunuz. ARM işlemcilerin seriport ile programlanabilen dahili bootloaderi mevcut. Bu yolla program atabilirsiniz. Kaynak sıkıntısı çekebilirsiniz, bildiğim kadarıyla çok atmelin arm mcu'ları için Türkçe döküman yok gibi.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

mertlama

Alıntı yapılan: Gökhan BEKEN - 30 Temmuz 2015, 03:56:57
Arduinodaki usb portu FTDI çipine bağlı olduğu için aslında seriporttan programlamış oluyorsunuz. ARM işlemcilerin seriport ile programlanabilen dahili bootloaderi mevcut. Bu yolla program atabilirsiniz. Kaynak sıkıntısı çekebilirsiniz, bildiğim kadarıyla çok atmelin arm mcu'ları için Türkçe döküman yok gibi.
Türkçesini geçtim ben pek ingilizce bile bulamadım,örnek kod vs. de pek yok kendi datasheetinden olayı çözmeye çalıştım ama arm la daha önce bir tecrübem olmadığından zorlanıyorum

muhendisbey

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Gökhan BEKEN

@Kabil ATICI hocanın blog'unda atmel ile ilgili yazılar bolca mevcut. Belki atmelin arm'ları ile de uğraşmıştır, bilgi verebilir.
http://elektronikvelemciler.blogspot.com.tr/
Kaynak bolluğu açısından stm32f4 ile başlasanız kolay olurdu.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

mertlama

Alıntı yapılan: Gökhan BEKEN - 30 Temmuz 2015, 11:02:44
@Kabil ATICI hocanın blog'unda atmel ile ilgili yazılar bolca mevcut. Belki atmelin arm'ları ile de uğraşmıştır, bilgi verebilir.
http://elektronikvelemciler.blogspot.com.tr/
Kaynak bolluğu açısından stm32f4 ile başlasanız kolay olurdu.
Evet aslında biraz zor bi başlangıç oldu kolay ulaşılabilir ve usb üzerinden rahat programlayabileceğimi varsayarak almıştım ama gerçekten kaynaklar yok denecek kadar az

mertlama

Alıntı yapılan: muhendisbey - 30 Temmuz 2015, 10:21:27
atmel studio ile de programlanabilir.
onu bende gördüm ama atmel kendisi bir destek sağlamıyor galiba eklenti kurmak gerekiyor yanılmıyorsam?

Kabil ATICI

@Gökhan BEKEN teşekkür ederim..

Bu ürünlerden kullanmışlığım yok, ama örnek kod yok biraz ilginç
Atmel AVR Studio kullanarak program yazabiliyorsunuz. Atmel sitseinde Application Notes bölümünde birşeyler bulabilirsin.
örneğin
http://www.atmel.com/devices/atsamd20e16.aspx?tab=documents
illede örnek kod olması gerekmez. Entegre üzerindeki modüllerin açıklamalarından da gidebilirsin.

Burada bu işlemciler pek piyasada (En azından köşedeki elektronikçiden alamıyoruz) bulunmuyor. Dolayısı ile üzerinde çalışma imkanını ancak Arduino üzerinden bulabildik...

Ne yazıkki bizim açımzdan bu ürünler biraz highend kullanıcılara hitap edecek tarzda. Gördüğüm bir üründe USB modeller kullanılarak internet üzerinden veri aktaran bir cihazda, modemlerde load balance ünitesinde kullanılıyordu.(5 modem) Modemlerin bağlantı ve  veri aktarımını yönetiyordu.

Aldığınız ürün arduino ise o yönde devam edin. Hızı biraz düşse de, en azından örnek bulma veya program dönüştürme şansınız daha yüksek olur.

Ek: Güncelleme kaçınılmazdır, çünkü herşeyi olan bir programı indirmek hem gereksiz, hemde yük olur. Program üzerinden güncellemeleri yapabilirsiniz.
ambar7