OPAMP ile dc den ac elde etmek wien köprüsü

Başlatan seyityildirim, 29 Temmuz 2015, 12:59:25

seyityildirim

Merhaba arkadaşlar devre analizi çalışırken ilgimi çeken bir şeyi kendimce çeviri yapıp yayınladım faydalı olabilir
http://artibesvolt.blogspot.com.tr/2015/07/pratik-bilgiler-5-dc-den-ac-elde-etmek.html

LukeSkywalker

qeek

Hocam bu devreyi proteusta kurdum ama çalıştıramadım. Değerlerim R=100, c=1.5uF V2=5V yerine direk  gecikmeli gerilim kaynağı bağladım(konvertör devrelerinde işe yaramıştı :)) ) ama çıkışı normal evirmeyen yükselteç gibi davrandı. Bir yerde hatamı yapıyorum acaba

seyityildirim

Proteusta opamp adam akıllı ben çalıştıramadım. ama bu devreyi de denemiş değilim açıksası. dediğim gibi kitapta görünce sadece çeviri yapayım dedim. mantık olarak çalışır gibi duruyor. ilk önce devreyi resimdeki gibi deneyin daha sonra modifiye edersiniz :)

qeek

Hocam bende daha hiçbir osilatör devresini adam akıllı çalıştıramadım. Lanetliyim galiba bu konuda :)) ne zaman bu konuda bir devre yapsam çalışmaz belki bu sefer diye denedim. Birde gerçekte kurayım bakalım o zaman sonuç ne olucak.

Emre_Tuncay_

wien osilatör devreleri teoride çalışıyor ama pratikte bi kaç eklenti yapmak gerekiyor.feedback direncine seri ntc baglayınca iyi sonuç veiyordu ters parelel baglanan diyotta oluyor.