Altivar12 Hız kontrol cihazları ayarları.

Başlatan Mucit23, 29 Temmuz 2015, 15:25:50

Mucit23

Selamlar.

Schineder marka Altivar12  0,75KW Hız kontrol cihazının ayarlarıyla uğraşıyorum. (Altivar 12H075M2)

İşin içinden çıkamadım bir türlü. Yardıma ihtiyacım var.
Kitapçığına bakara temel parametreleri girip motoru çalıştırmayı başardım aslında ama benim amacım sensörlerle vs kontrol yapmak

Asansör benzeri bir mekanizma Redüktörlü bir motor ile hareket ettiriliyor. Asansörün alt limiti ile üst limiti için NPN endüktif proximity sensörlerden aldık. Asansör bu  sensörlerin önüne gelince duracak. Bunların yanı sıra  İki adet buton olacak. Birine basılınca asansör aşağı kata inip duracak, diğerine basınca asansör yukarı kata çıkıp duracak.

Daha önce bu sürücü ile uğraşmış olan varmı?
Burada bir takım kitapçıklar var.
http://www.inverter-plc.net/telemecanique/atv12_kullanim_kilavuzu_Turkce.pdf
http://www.botekotomasyon.com/WEB/Urunlerimiz/MotorKontrolVeYolVerme/H%C4%B1z_Kontrol_Cihazlar%C4%B1/Teknik%20D%C3%B6k%C3%BCmanlar/Altivar%20312/Altivar%20312%20T%C3%BCrk%C3%A7e.pdf
http://download.schneider-electric.com/files?p_File_Id=760103601&p_File_Name=ATV12_Quick_start_EN_S1A56146_02.pdf

Ayarlar çok kısıtlı bir şekilde anlatılmış. Bende bu sürücü ile ilk defa uğraşıyorum. Ayarların içinden çıkamadım. Bilgisi olan arkadaşların yardımına ihtiyacım var.
İyi çalışmalar.

kayatech

Hocam ben kullanıyorum. Sizin ihtiyacınız olan kısım nedir ? Bu buton kontrollerini ayrı bir kart ile mi yapıyorsunuz ? Yok sa sürücüye mi yaptırmak istiyorsunuz ?

Mucit23

Hocam Başka sürücü kart kullanmak istemiyorum. 2 Adet buton, 2 Adetde Endüktif sensör var. Cihaz üzerinde L1, L2, L3 ve L4 olmak üzere bunları bağlayabileceğim 4 Adet Lojik giriş var.

Girişleri doğru bir şekilde programlamam lazım. Yukarıya bastığımda Motor çalışacak yukarıdaki endüktif sensörden tetik gelince duracak. Aşağı butonuna basınca aşağı inecek aşağıdaki endüktif sensör tetiklenince duracak. Yapılacak tek iş bu.

Şuanda Start butonuna basınca motor Ref parametresi ile girdiğim frekans değeri ile çalışmaya başlıyor. Stop ile duruyor. Yalnız nedense Ref Parametresine 50 girdiysem start butonuna bastığımda 25Hz'e kadar çıkıyor.

Start'a bastığımda 50Hz de çalışması için Ref parametresinin 100 girmem gerekiyor.

Melih1802

Söylediğin yapılır.2 Adet buton role sürecek . Butonlar basıldığında roketi kilitleyecek. Butonlar enerjiyi sensorden alacak.

kayatech

Alıntı yapılan: Mucit23 - 29 Temmuz 2015, 16:50:06
Hocam Başka sürücü kart kullanmak istemiyorum. 2 Adet buton, 2 Adetde Endüktif sensör var. Cihaz üzerinde L1, L2, L3 ve L4 olmak üzere bunları bağlayabileceğim 4 Adet Lojik giriş var.

Girişleri doğru bir şekilde programlamam lazım. Yukarıya bastığımda Motor çalışacak yukarıdaki endüktif sensörden tetik gelince duracak. Aşağı butonuna basınca aşağı inecek aşağıdaki endüktif sensör tetiklenince duracak. Yapılacak tek iş bu.

Şuanda Start butonuna basınca motor Ref parametresi ile girdiğim frekans değeri ile çalışmaya başlıyor. Stop ile duruyor. Yalnız nedense Ref Parametresine 50 girdiysem start butonuna bastığımda 25Hz'e kadar çıkıyor.

Start'a bastığımda 50Hz de çalışması için Ref parametresinin 100 girmem gerekiyor.

Hocam sensörler PNP mi NPN mi ? ve NO mu NC mi ?

Mucit23

kayatech

Az önce sizin için bir deneme yaptım hocam.

- CONF-FULL- I_O-TCC- 3C olacak      --3 telli kontrol ayarlandı
- CONF-FULL-FUN-rr5-L3H      -   LI3 ters çalıştırma ayarlandı
- CONF-HSP     'yi ayarlamak istediğiniz frekansa ayarlayın.
-CONF-FULL-FUN-Stt-Fst- 'yi L4H yapın        ' L4 girişi stop için kullanıcak. Low input stopdur.

- Klamenslerden AI1 ve 5V 'a köprü atın.
- Klamensden +24 ile LI4 'e 5K lık bir drenç bağlayın. Pull up yapmış olduk.

- Butonlara 1 NO 1 NC kontak takın
- Kaldırma butonundaki No kontaklarını sürücüdeki klamensden +24 ve LI2 ye bağlayın
- Kaldırma butonundaki NC kontağı "yukarıdaki durdurma sensörü" nün çıkışına bağlayın. NC kontağın com ucunu da  LI4 'e bağlayın

- İndirme butonundaki No kontaklarını sürücüdeki klamensden +24 ve LI3 e bağlayın.
- İndirme butonundaki NC kontağı "aşağıdaki durdurma sensörü" nün çıkışına bağlayın. NC kontağın com ucunu da  LI4 'e bağlayın

- Son olarak Klamesnden +24v ile LI1 'e ister köprü atın isterseniz NC kontaklı bir stop düğmesi bağlayın.

Aşağı butonuna bastığımızda yukarıdaki sensörün stop ile olan ilişkisini kesiyoruz ve aynı zamanda aşağı yol veriyoruz.

Tek sıkıntı sensörden kurtulana kadar butona basık tutmak olacak.
Sensörden kurtulduğunda butonu bıraksak dahi harekete devam edecektir.

Takıldığınız biryer olursa sorarsınız hocam.

Mucit23

@kayatech  Teşekkür ederim.  Butonlarimda NC kontaklar yok. Yarın onları temin edip test yapayım.  Biraz anladım gibi. Tekrardan Teşekkürler. 

Salih

Konu açılmışken, bilgi vereyim.
Delta marka invertörlerin bazı modellerinde dahili PLC bulunmaktadır.
Dahili PLC yardımı ile invertör harici cihaz kullanmadan
otomasyon işlemleri yapılabilmektedir.

Mucit23

@kayatech  Sormak istediğim başka birşey var. Bu cihazlarda 4 adet lojik girişi ayrı ayrı programlayamıyormuyuz? Yani Mesela L1 den sinyal gelirse ileri doğru çalıştır, L2 Den sinyal gelirse Ters yönde çalıştır. L3 ve L4 'ü de durdurmak için programlayamazmıyız. Neden ekstradan kontaklar felan kullanmak gerekiyor?

Bununla ilgili elinde ayrıntılı bir döküman varmı? İnternette birçok döküman buldum ama hepsi hemen hemen aynı. Verilen bilgiler biraz kısıtlı

kayatech

Alıntı yapılan: Mucit23 - 30 Temmuz 2015, 09:49:35
@kayatech  Sormak istediğim başka birşey var. Bu cihazlarda 4 adet lojik girişi ayrı ayrı programlayamıyormuyuz? Yani Mesela L1 den sinyal gelirse ileri doğru çalıştır, L2 Den sinyal gelirse Ters yönde çalıştır. L3 ve L4 'ü de durdurmak için programlayamazmıyız. Neden ekstradan kontaklar felan kullanmak gerekiyor?

Bununla ilgili elinde ayrıntılı bir döküman varmı? İnternette birçok döküman buldum ama hepsi hemen hemen aynı. Verilen bilgiler biraz kısıtlı

Mesajınızı değiştirdiğinizi yeni gördüm kusura bakmayın.

Programlanıyor hocam. Hatta bu girişlere önceden ayarlı hızları ayrı ayrı da ekleyebiliyorsunuz.
Hem de 4 bit olarak işlem yapıyorlar. 1100=20 Hz 1000 = 10 hz vs. gibi olabiliyor.

Sizin verdiğiniz linklerden

http://www.inverter-plc.net/telemecanique/atv12_kullanim_kilavuzu_Turkce.pdf

Bu kılavuz tam. Birçoğu eksik oluyor. Parametreleri okursanız hangisi nedir ne işe yarar açıklamaları mevcud.

Tam olarak yapmak istediğinizi söylerseniz kısadan bende yardımcı olmaya çalışırım.
Ek olarak; Schneider  ile telefondan direk irtibat kurarsanız epey yardımcı oluyorlar. ÖZellik ile sahada iken parametleri unutuyoruz hali ile. Veya ayrı bir şeye ihtiyaç hasıl olduğunda direk arayıp soruyorum.

Telefon: 4443030

Mucit23

Teşekkürler. Butonları henüz bağlamadım ama Lojik girişleri sizin bahsettiğiniz şekilde konumlandırarak motoru istediğim gibi hareket ettirebiliyorum. Artık diğer denemeleri sistem üzerinde çalışarak yapacağım.

Tekrardan Teşekkürler.