Ynt: stm32f103 overclock yapilabiliyor

Başlatan Karamel, 30 Temmuz 2015, 10:00:39

Karamel

merhaba. hocalarim zaten biliyordurda benim gibi amator kisiler icin bilgilendirme yapayim dedim. az once stm32f103 microcontrollerini(max 72mhz) 120 mhz e overclock deneyi yaptim. 120mhz te microcontroller normal calisiyor gozukuyor. peripheral uart ta calisabiliyor. suan neyde sorun cikabilir kestiremedim. bunu becerebildigim icin cok heyecanlanip hemen paylasmak istedim.

hiz onerilenin uzerine cikinca hangi birimlerde sorun cikabilir? hemen test etmek istiyorum.

mesaj birleştirme:: 30 Temmuz 2015, 10:06:50

burada bazi videolar buldum. baska overclock cular  :P

! No longer available

! No longer available

MC_Skywalker

MCU üzerine minik soğutuculardan koyun. malum ısı üretimi artıyor.

Mucit23

Ben DsPic'de yapmıştım. Max 80Mhz de çalışan işlemciyi 120Mhz de çalıştırdım. Çalışma akımı ciddi miktarda arttı. Bununla birlikte İşlemcinin üzerinde çok hafif bir ılınma olduğu hissedilebiliyordu. Keşke termal kameram olsaydı da farkı görüntüleyebilseydim.

OverClock işleminin uzun vadede sakıncası ne olur bende merak ediyorum.

Karamel

hocam uzun vadeden ziyade microcontroller icersindeki bir peripheral birimde sorun cikacak diye tahmin ediyorum. yani hiz fazla gelecek ve calisamayacak.

zaten microcontroller ureticileri 72 mhz diyorsa. 72 mhz de calistirilmali. benimkisi sadece deney  ::)

Karamel

microcontroller i 128 mhz de sanirim bir gunden biraz daha fazla(deney yaparken) calistirinca. sanirim microcontroller in osc. pll bolumu bozuldu.

suan. osc signalini HSE ve PLL kismindan gecirince microcontroller bazen calisiyor. bazen calismiyor. bazen kendi kendine yavas yavas yavaslayarak duruyor. bazende calismiyor gibi duran halden calisir hale geciyor.

HSI i kullaninca microcontroller calisiyor.

microcontroller overclocklu iken  isinmiyordu. parmakla dokununca soguk denilebilecek duzeydeydi diyebiliriz. yuksek frekans pll i nasil bozuyor. bunun cevabini bulmak gerekli.

mufitsozen

Alıntı yapılan: Karamel - 01 Ağustos 2015, 07:51:58
microcontroller i 128 mhz de sanirim bir gunden biraz daha fazla(deney yaparken) calistirinca. sanirim microcontroller in osc. pll bolumu bozuldu.

suan. osc signalini HSE ve PLL kismindan gecirince microcontroller bazen calisiyor. bazen calismiyor. bazen kendi kendine yavas yavas yavaslayarak duruyor. bazende calismiyor gibi duran halden calisir hale geciyor.

HSI i kullaninca microcontroller calisiyor.

microcontroller overclocklu iken  isinmiyordu. parmakla dokununca soguk denilebilecek duzeydeydi diyebiliriz. yuksek frekans pll i nasil bozuyor. bunun cevabini bulmak gerekli.

Sevgili @Karamel, hazir boyle olmayan sorularin cevaplarini aramaya basladin benimde bir sorunum var?

Yeni bir araba aldim, fakat bu araba benzinle calisiyor, neden metil alkol ile calismasin dedim, Bir deneme yapmak icin depoyu sahibini tanidigim "Eyup Sabri Tuncer" firmasindan aldigim 50Litre limon kolonyasi ile doldurdum (malum limon yaglarida temizler, bir tasla iki kus vurayim dedim! :D)

Araba cok guzel calisti ama sonra gitmez oldu, Simdi bu araba benzinle calisiyordu, acaba neden limon kolonyasi ile calismiyor bunun nedenini de bulmak lazim. Acaba Arabayi yapan niye bunu dusunmemis, cok enteresan yani.

Bir soruda, baska bir projemle ilgili. Benim araba 95 oktan benzin kullaniyor, litresi 4,5 lira. Bir arkadasim Ucaklara verilen 120 oktan benzinin 60 kurus oldugunu soyledi. Simdi ben bu benzinle depoyu hem ucuza doldururum, hemde araba daha yuksek devirde daha hizli gitmezmi?

Arabaya 97 oktan benzin koyunca sanki cekisi daha iyi oluyor ama motor subaplarindan tak,tak diye sesler geliyor. Sanayide bir tamirciye sordum, abi subap baslari vuruyordur, sen yine 95 oktan koy dedi. Cahil, nerden bilecek, 9 yasindan beri sanayide 13/14 anahtarla somun tak/cikar adami ustami yapar!

Senden cevap bekliyorum, eger bisi olmaz abi, bas gaza dersen ogleden sonra havalanina gidip bir tanidigim vasitasiyla depoyu dolduracagim. Fakat bu kolonya meselesi aklimi kurcaliyor. Bu araba yapimcilari buna karsida bir sey yapmis olmasin? Bunuda bir arastirmak lazim.

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

Karamel

hocam gunaydin :) bu gun yine formuzunuzdasiniz  :P

hocam yukarida zaten boyle yapmamak gerektigini yazmistim. deney yapmak amacli boyle birsey yaptim vede sanirim microcontrollerin pll kismini bozdum :P

yoksa st microcontroller a verdim 128mhz clock signalini. banamisin demedi. calisti. sonra bozuldu. bu durumu cozebilsek. muhtesem bir bulus yapmis olacagiz gibi bir dusunce ile deney yapmamistim :)

ayrica sanirim az once 4.3" lcd ekranida bozdum. bunuda daha cok pixel gostersin diye overclock yapmaya calisiyordum  :P kablolarini degistirirken sanirim bread board ta kisadevre oldu. bunu 1024x768 pixel yapabilirsem zengin oldum demektir  :P

mufitsozen

Alıntı yapılan: Karamel - 01 Ağustos 2015, 08:50:09
hocam gunaydin :) bu gun yine formuzunuzdasiniz  :P

hocam yukarida zaten boyle yapmamak gerektigini yazmistim. deney yapmak amacli boyle birsey yaptim vede sanirim microcontrollerin pll kismini bozdum :P

bende arabada deneme yapayim demistim. Yoksa herkes araba bozulur dedi. ;)

Fakat arabayi boyle calistirirsam cok kar edecegim. Ondan sonra ki projem model ucaklar icin olan jet motorlarindan arabaya takip sonra ruhsata jet motorludur yazdirip, havaalanindan ucuz benzin almak. :hem memlekete faydasi olur (nasil olacaksa :P)
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

LukeSkywalker

Yıllardır her bilgisayarımı ekran kartını ve işlemcisini  overclock ederek kullanırım.  Edindiğim tecrübelerden şunu söyleyebilirim ki "fazla uçmamak lazım" :)