1Mhz'li Sinüs Sinyalini Dc ye çevirmek ?

Başlatan Fixxer, 13 Ağustos 2015, 23:50:51

Fixxer

1 Mhz, 0.5V Sinüs sinyalini dc ye çevirip adc den okumak istiyorum. Sinyali önce yükseltip mi dc ye çevirmek gerekir? Yoksa direk dc ye çevirip yükseltmek mi mantıklı? Opamp ile sinüsü yükseltmek için simetrik besleme yapmak gerekiyor ama devrede şu an için pek mümkün değil.
...............................

ipek

sinyal zaten pure sine. doubler yapıp ikiye katlayabilirsin,tripler ile üçe katlayabilirsin,ciddi takip edeceğim diyorsan AD8307 ile izleyebilirsin.

Fixxer

Biraz önce lm386 yı denedim. (Low Voltage Audio Power Amplifier) Ground referenced input olduğundan, şansımı denemek istedim ve çıkışında gayet güzel dc aldım ve nasıl olduğunu anlayamadım :) Tam istediğim gibi oldu. İlişkte uyguladığım bağlantı var. Yorumlamak isteyen buyursun. 

z

O programı sadece baskı devre cizmek için kullan. Silebiliyorsan simülatörü sil at.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

Yorum001: Çıkışla GND arasına paralel kondansatör eklemek anlamsız gibi.

Fixxer

Silip atamıyorum, çünkü lisanslı kullanıyorum Z. Simülatörü kullandığımdan değil, buraya eklemek için çizdiğimde bi bakayım dedim sadece. Devreyi kurup bakmak her zaman daha mantıklı geliyor.

t2; onu ben de önemsemiyorum zaten. Lm386'yı ilk defa kullanıyorum. Bu şekilde kullanma ile ilgili bir örnek de bulamadım. O yüzden yorum bekliyorum :)

Teşekkürler...   

ferit06

LM 386 ile ISIS te güzel sonuç almış olabilirsiniz ancak gerçek devrede 1 MHz sinyal için buna ulaşmanız zor.  Çünkü BW=300 KHz olarak verilmiş....

OG

O şekilde doğrultucu olmaz. Çizdiğin isis dosyasını yuklermisin.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Fixxer

Öncelikle konuyu biraz daha açayım; Stm32f407 ile 1 Mhz'lik pwm sinyali çıkarıp, bir piezo ya giriyorum. diğer piezo'nun çıkışında oluyor bana tam 1 Mhz'lik sinüs. Buraya kadar her şey olması gerektiği gibi. Ben de bu sinüs sinyalini yükseltip, doğrultup voltaj değişikliklerini tekrar STM'nin adc'sinde okunacak hale getirmek istiyordum. Opamp ve sinüs doğrultma kısmı biraz kafamı karıştırdı. Uygulayacağım devre üzerinde de simetrik besleme yok! Yukarıda görülen şekildeki gibi lm386'ya bağladım. Durum benim içinde şaşırtıcı ama, çalışıyor. Çalışıyor derken, bir hesaba dayanarak söylemiyorum bunu. Frekans olduğunda ve olmadığında çıkışında 0.4 volt ile 1.5 volt arasında stabil çıkış alabiliyorum.

edit: Ferit06 ISIS' e dayanarak söylemiyorum.

t2

simetrik besleme yoksa normal beslemeyi dirençle ikiye böl. işte simetrik besleme!

Fixxer

t2 hocam, evet haklısınız. Birden fazla yöntem olabilir. İpek hocamın söylediği de çok mantıklı geldi. Olay şimdi bunun için bir çözüm üretmek değil. Varolan devrenin hali hakkında düşünüyorum şimdi. Belki de çok saçma bir durumdan dolayı bu şekilde ama işimi görüyor. Ben de anlamaya çalışıyorum nasıl olduğunu.

ferit06

Alıntı yapılan: Fixxer - 14 Ağustos 2015, 16:43:55
Öncelikle konuyu biraz daha açayım; Stm32f407 ile 1 Mhz'lik pwm sinyali çıkarıp, bir piezo ya giriyorum. diğer piezo'nun çıkışında oluyor bana tam 1 Mhz'lik sinüs. Buraya kadar her şey olması gerektiği gibi. Ben de bu sinüs sinyalini yükseltip, doğrultup voltaj değişikliklerini tekrar STM'nin adc'sinde okunacak hale getirmek istiyordum. Opamp ve sinüs doğrultma kısmı biraz kafamı karıştırdı. Uygulayacağım devre üzerinde de simetrik besleme yok! Yukarıda görülen şekildeki gibi lm386'ya bağladım. Durum benim içinde şaşırtıcı ama, çalışıyor. Çalışıyor derken, bir hesaba dayanarak söylemiyorum bunu. Frekans olduğunda ve olmadığında çıkışında 0.4 volt ile 1.5 volt arasında stabil çıkış alabiliyorum.

edit: Ferit06 ISIS' e dayanarak söylemiyorum.

Şanslıymışsın. 300 KHz BW lik amplifier ile 1 MHz'i yükselterek sonuç almak ancak şans işidir.
Verilen Band genişiliği 1 kazanç içindir. Kazanç arttığında band genişiliği kazanç oranında düşer.

Fixxer

Aynen, datasheet bunu söylüyor. O yüzden lm359 kullanmam gerektiğini düşünüyordum.

OG

BW = 300 KHz olunca 1MHz de çalışmaz anlamı çıkmaz.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com