Kırmızı, yeşil ya da mavi renkli emaye tel.

Başlatan z, 20 Ağustos 2015, 23:29:00

polleme

Telin ucu havya ile kavrulmasa bile falçata ile çok kolay soyuluyor, sorun olmaz.

ipek

hocam eğer bakır ise üç renge ve aynı çap'a benimde şiddetle ihtiyacım var,
bunlar incik boncuk süs teli ise eğer aliminyum olma ihtimalide mevcut,trafo olur sakınca yokta lehim sorun olabilir.

HexfeT

Uzun süre önce smps ile kafayı bozduğum ve Türkçe kaynak bulmanın pek mümkün olmadığı zamanlardı. Zaten ite kaka az buçuk İngilizce öğrenmeme sebep olan merak ettiğim şeyler üzerine Türkçe kaynak olmadığından İngilizce kaynakları anlamaya çalışmak oldu. Sardığım flyback transformatörlerin kaçak endüktansları yüksek oluyordu. Bir yerde bu sorunu aşmak için kullanılan yöntemlerden biri olarak emaye tellerin kaplamasını kalınlaştırıp, sargılar arasındaki izolasyon katmanını incelttiklerini okudum. Bu özel tip tellere "triple insulated wire" diyorlardı ve klasik emaye tel gibi değil, renkli oluyorlardı.

z

@ipek hocam

Yeşil ve mavi olan aluminyum çıktı. Kırmızı olan ise bakır.

Aluminyum olanların ucunu sıyırdıktan sonra çengel haline getirince lehim adacığının içine hapsoluyor. Asılınca gelmiyor ama çok uzun vadede kontak direncine ne kadar güvenilir bilemiyorum.

Biraz önce adamları aradım ve mavi ve yeşil olanın aluminyum olduğunu bunun bakır olanını bulabilirmiyiz diye sordum. Haklı olarak cevap veremedi. Bu tellerin çiçek teli olarak geçtiğini vs söyledi.

Sen ne amaçla kullanacaksın?

EDIT EDIT EDIT:

Kırmızı , mavi ve yeşil tellerin metali ferrometal çıktı.

Demir demek isterim ama makara hafif.

Kırmızı olan galvaniz bakır kaplı. Hem lehim tutuyor hem de rengi bakır.  Mavi ve yeşilin metali beyaz. Fakat mıknatıs her uç teli de kendine çekiyor.

https://youtu.be/xOMks846_r4
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

askuzucu

Yapay çiçek malzemesi satanlardan bunların bakır olanlarından almıştım. Ben de Uygun ferrit nüve üzerine Triflar sarım yaparak Diyot mixer yapıyorum. Yalnız bu bobinlerin izoleleri mekanik ve termik açıdan emaye kaplamalı diye bahsedilen teller kadar sağlam değiller.

z

Saracağım transformatörün bir sargısı bu. Bobinin yanında duran 0.7mm çaplı kurşun kalem oluyor.

Hanım 100 taneyi elle saracak.

Kendime iş çıkarsam diyorum. Gerçi toroid sarma mekanizmaları için fazla küçük bir nüve ama bu bobini saracak basit bir düzeneği nasıl yaparım?

TA7R

Kışın epeyce troid transformatör sarmak zorunda kaldım , 0.3  - 0.5 emaye tellerden Qrp radyo yapabilmek için ...
-Telin üzerindeki kaplama havya ile yanıp lehimi kesinlikle almıyor ...
-toroidin hemen dibinden çakı ile kazımayı , dremele zımpara takıp kazımayı vs. vs. denediysem de hepsi çok sıkıntılı , hele ince tellerde kazıma çok zor hemen kopuyor .
Karşıma troidli bir devre çıktı mı "eyvah ..." diyorum .
Bunların aletleri var sanırım ama o da ayda yılda bir iş için çok lux olur .
Sıkıntılı iş vesselam
Eğer network kablosunun veya çoklu telefon kablosunun veya hdd kablosunun içindeki platik izoleli ince teller işinizi görüyorsa ve nüveye sığıyorsa en iyisi bunlarla çalışmak.

ipek

bende Amidon BN-2402 Pig nose yada binocular çift delikli ferit gövdeye 1/4 oranında geniş bandlı yüksek frekans trafosu saracağım,normal tellede sarabiliyorum,fakat uçları ara bul zahmet,üstelik şıkta durmuyor,Londra'da Maplin mağazasından  dört renk bakır tel almıştım deneme yanılma derken bunlarıda bitirtim,ben uçları çok kolay açıyorum,cımbız ile lazım gelen tarafı koruyorum,çakmakla usturuplu bir şekilde yakıyorum.aramızda bir kaç kimyager vardı ,genele soruyorun minik bir cam şişeye asit koysak teli sokup az beklesek ,bu asit ne olabilirdi ?

z

Yukarıda yayınladığım demir tellere ait videoyu izledinmi? Ne ilginç durum.

Aslında demir esaslı tellerle sarılan bobinlerin yüksek frekansdaki etkisini çok merak ediyordum. Denemek için bir fırsat.

askuzucu

Ahmet bey, 0.3mm telde kazıma ile ilgili hiç bir zorlu ve sıkıntı yok. Hele ki renkli bobin telinde kızgın havya izoleyi hemen sıyırıveriyor. Emaye tellerde kaplamayı çakmakla yaktıktan sonra falçata ile temizlemek gerekiyor. Elimde yok ama izole çakmakla yakıldıktan sonra nişadırla kolayca lehim yapılabileceğini sanıyorum.

TA7R

@askuzucu hocam , çakmakla yakmayı denemedim ama , zımpara ve falçata ile kazıdığım tellerin kazıması başarısız / eksik olmuşsa ne kadar ısıtırsam ısıtayım lehim tutmadığına çok şahit oldum , çok trafoyu söküp yeniden ,yeniden sardım.

ipek

mini circuit firmasının directional coupler trafosunu aldım ,incelemek için büyüteçle baktım lehim falan yok direkt puntalamış.

Icarus

Alıntı yapılan: z - 27 Ağustos 2015, 12:10:36
Aslında demir esaslı tellerle sarılan bobinlerin yüksek frekansdaki etkisini çok merak ediyordum. Denemek için bir fırsat.
Gerçekten bende şimdi merak ettim, sensör olarak kullanılabileceği gibi düşük frekans (<1MHz) etkileride ilginç olabilir.