Yeni bir klavye almam gerekiyor.

Başlatan z, 23 Ağustos 2015, 11:56:02

z

Çok sevdiğim klavyem 10 yıldan beri tamir göre göre bugünlere geldi ama artık kabak tadı vermeye başladı.

Q İngilizce klavye dışında klavyelerle program yazmakta zorlanıyorum. Marketlerde Q ve F Türkçe haricinde klavye bulamıyorum. Zaten tuşlara basması bile garip.

Tuşlara basıldığında haz veren Q İngilizce klavyeyi Türkiye'de nereden bulabilirim?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muuzoo

Sizin istediğiniz klavye mekanik klavye olarak geçiyor. Tuslarin verdigi his mukemmel. Çoğunlukla oyuncular tercih ediyor. Ben Das Keyboard Ultimate S modelini kullanıyorum ama yurtiçinden tedarik edemedim yurtdışından aldım. Teknoloji mağazalarında mekanik klavye olarak sorup inceleyebilirsiniz.

https://eksisozluk.com/mekanik-klavye--3142174

gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

z

Bakındım da 400..500TL den bahsediyorlar.

Bu kadar para veremem tabiki. Şu anda Compaq marka klasik menbran altlıklı klavye kullanıyorum. Bunun tuşlarına basmak da güzel. Fakat 15..20 TL lik klavyelerde aynı haz alınmıyor.

Makul fiyatlı programcı klavyesi için öneri ihtiyacım var.

Sizler bu sorunu yaşamıyormusunuz?

muuzoo

Alıntı yapılan: z - 23 Ağustos 2015, 13:24:00
Bakındım da 400..500TL den bahsediyorlar.

Bu kadar para veremem tabiki. Şu anda Compaq marka klasik menbran altlıklı klavye kullanıyorum. Bunun tuşlarına basmak da güzel. Fakat 15..20 TL lik klavyelerde aynı haz alınmıyor.

Makul fiyatlı programcı klavyesi için öneri ihtiyacım var.

Sizler bu sorunu yaşamıyormusunuz?
Daha ucuz olanları da mevcuttu ama 200 - 250 arasında olan. Gerçi bayadir takip etmedim son dolar kurları ile fiyatlar artmış olabilir.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

z

fbkaya

Yurt dışından getirebilirsiniz hocam, hem mekanik klavyelerde daha ucuz hemde ingilizce gelir diye tahmin ediyorum

t2

Alıntı yapılan: z - 23 Ağustos 2015, 11:56:02
Q İngilizce klavye dışında klavyelerle program yazmakta zorlanıyorum.
Başka bir klavyeye alışma süresi 10 gündür. Laptop klavyeleri için defalarca denenmiştir. Başka otomobile alışma süresi ise 3 gündür.

usahin

Hocam Everest DLK-5115 klavyenin ingilizce Q versiyonlarına internette rastlamıştım. Boyutu sizi rahatsız etmezse güzel ürün gibi görünüyor. İnternette incelemeleri mevcut

http://www.vatanbilgisayar.com/everest-dlk-5115-gaming-klavye.html#genel-bakis

https://www.aktifoyuncu.org/everest-dlk5115-oyuncu-klavyesi

esensoy

Hocam yeni klavyelerin bazılarında büyük küçük tuşu olmuyor, yani sol shift ile z arasında,
Aman dikkat bizim gibi programcılar için facia klavyeler,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

rck8942

Aslinda hocam bankacilarda olan klavyeleri kullanmak gerek. Simdi yeni Tipleri varmi bilmiyorum ama tuslari filan dayanikli.
Elektroniker für Betriebstechnik

muhendisbey

Logitech k360 kullanıyorum, gayet memnunum. Tuşlar birbirine yakın, accutype olduğu için tuşların arasına birşey dolmuyor, tam bir klavye, insert delete, print screen gibi butonlar klavyenin üzerine yerleştirilmiş. Şarjı uzun gidiyor, unifying alıcısı var yani tek bir usb transreceiver ile birden fazla cihaz bağlanabiliyor. Tuşlar klasik klavyeye göre daha sessiz, tuşların sertliği laptop klavyesi kıvamında, sert değil, çok da yumuşak değil. Bir ara ingilizce Q olanı gittigidiyorda 45TL ye satılıyordu.

Bunun dışında Logitech MK270 kullanıyorum. Mouse klavye set. Klavyeye sert basınca klavye bir miktar esniyor. Tuşları biraz sert ancak sıvı dökülmesine karşı dayanıklı.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

MAC'de bluetooth klavye kullanıyordum ve olur olmaz zmanlarda pil bitmesinden gına geldi onda da normal klavyeye döndüm. Bu yüzden kablolu klavye alacağım. Klavyelerin nümerik tuş takımını kullandığımı hiç hatırlamıyorum. Yeni alacağım klavyede bu kısım olmazsa iyi olur. Hem masa da yer de açılmış olur.

Program geliştirilen makinenin klavyesinde programcılığa özel semboller [][]{}/\? vs çok kolay tuşlanabilmeli. Farklı tuş kombinezonları ile bu sembolleri oluşturmak işkence oluyor.

Fakjat en önemlisi insert, home, end, page, pagedown tuşlarının yeri.

Hangi gerizekalı bunların yeri ile oynadı ise bazı klavyelerde alışılmışın dışında.

Sonuçta ne alacağım belli. İngilizce Q klavye. Tek takıntım tuşların basılmaya karşı verdiği tepki.

Q İngilizce, nümerik kısmı olmayan hoş basımlı bir şey.

kayatech

11-12 sene olacak sanırım. O zamanlar 120 TL vermiş ve yukarıdaki seti almıştım. Hem faresi hem klavyesi müthiş.
Zavallı fareyi pc nin yüzünden kaldırıp duvara fırlatmış ve parçalamıştım ancak klavyem halen sağlam.

-Yazı yazarken parmaklarınız sanki kendi kendine akıp gidiyor ve yerini buluyor. Microsoft bu işi biliyor.
-Derisinde en ufak bir kuruma solma veya zedelenme olmadı.
-Tuşlar halen tıkır tıkır basıyor.
-Enter tuşunun büyüklüğü, boşluk tuşunun ve diğer tuşların yerleşimi süper.
-Su almıyor. Üstten dökülen su hiçbir şekilde klavye içine girmiyor. Öyle bir tasarımı var ki su kanallar ile dışarı atılıyor. Temizlemesi filan da çok kolay.

- Tek sorun çekim mesafesi çok yok ama zaten uzaktan pc mi kullanılır :)
- Bir de pil çok uzun süre öyle 1-2 sene filan dayanmıyor.

engerex

Mekanik klavyeleri eskicilerde bulabiliriz heralde. Bankalar ve kamu kurumları gibi yerlerden ihaleyle eski PC alanlarda bu klavyeler vardır.

Normalde kullandığımız klavyelerin her tuşu şeklen farklı (örneğin shift uzun ) olsa da aynı mekanizma kullanılıyor. Mekanik klavyede ise farklı işleve sahip tuşlar farklı mekanik özelliklere sahip.

Ama fiyatlar abartı yüksek.

! No longer available

AliExpresste 25 dolardan başlayan envayi çeşit mekanik klavye var. Tabi mekanik klavye yazıyor da gerçekten öyle mi?

pea

Mekanik klavyeyi kim niye öneriyor anlamıyorum. Sözde oyuncuları kazıklamak için üretilen, pazarlanan bir alet sadece. Aşırı gürültülü ve pahalı aletler.

Logitech K810 bluetooth klavye kullanıyorum. Otomatik arka ışık, sessiz tuşlar, yoğun kullanımda 10 gün dayanan şarjı var. Tek sıkıntısı, Home-Page Down vs tuşlarının FN fonksiyonu ile kullanılması. Fn tuşuna basılı tutup, ilgili ok tuşlarına basmak gerekiyor.