Yeni bir klavye almam gerekiyor.

Başlatan z, 23 Ağustos 2015, 11:56:02

z

80'li yıllarda klavyeler mekanikti. Sonrada şimdi kullanmaya başladığımız membran tip altlıklı klavyeler çıktı.

O yıllarda bir firmada tamir işleri yapıyordum ve ha bire klavye tamir etmek zorunda kalıyorduk çünkü mekanik switchler çok sık bozuluyordu.

Yaptığımız şey arızalı mekanik switchi söküp o tarihlerde hiç bir işe yaramayan fonksiyon tuşlarının switchleri ile yer değiştirmekti.

IBM'in şakıduk şukuduk ses çıkaran bir modeli vardı. Bu klavye'de normalde pcbye dokunan, tuşa basıldığında PCB'den uzaklaşan metalik parçaları vardı.
Kapasitif çalışıyordu ve bozulmuyordu.

Tamam bu klavyenin tuşlarına basması güzeldi ama çıkan ses bence kafa ağrıtıcı idi. O sesin çıkması için özel tasarıma uğraşıldığı da belliydi.

Benim klavyelerde en sık yaşadığım sorun  minik telller yada pul parçalarının tuş şapkalarının arasına girip o tuşun bloke olması sorunu. Bir de mebranın gümüşümsü yollarının siyahlaşıp açık devre olması.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Tesla.25

Mekanik klavye nedir ya? Beyin şişirmekten başka bir fazlasını göremedim. :D
Baya da büyükler zaten. Masayı baştan başa işgal ederler.

Ben şu tarz bir klavye öneririm (Windows ile çalışabiliyor);
http://www.amazon.com/Anker%C2%AE-Bluetooth-Ultra-Slim-Keyboard-Devices/dp/B005ONMDYE/ref=lp_12879431_1_16/187-2551912-2080706?s=pc&ie=UTF8&qid=1440424760&sr=1-16

Küçük ve fazladan tuşlar yok.  Klavyelerde gereksiz yere işgal eden tuşlar olmamalı. Ayda yılda 1 kere kullandığım tuşlar falan neden boş yere yer kaplasınlar. Fn ile geçiş yaparım.

z

Page up page down iyi olmamış. Editörlerde çok sık kullanılıuor bu tuşlar.

Home, end, page up, page down , insert, delete.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

baran123

Mekanik klavyeler oyuncu klavyesi(ne farkı var ise artık) diye geçiyor artık.En iyi Vatan Comp... gidip orada tek tek inceleyin canlı olarak :)
Ben şunu beğenmiştim.
http://www.vatanbilgisayar.com/everest-rampage-kb-r8-siyah-usb-3-farkli-aydinlatmali-oyun-q-mekanik-hisli-klavy.html
Kablosuz alıp çile çekmeyin.
Not : Çok ses çıkarıyor. :)

muhittin_kaplan

oyuncu klavyeleri hiç bize göre değil. mümkün olduğunca sessiz olacak bizim için. Benim SIPA lol oynuyor adamın mouse pad i bile farklı olacak yakında