Ubuntu 14.04-Program kurulumu ve dependency problemi

Başlatan mir_as82, 23 Ağustos 2015, 13:33:10

mir_as82

Laptopa bir program kurmaya çalıştığımda %80-%90 dependency ile ilgili problem çıkıyor. Bunun nedeni nedir? Ve bu problemi çözmek için ne yapmam gerekli? Örnek vereyim
Aşağıda kurmaya çalıştığım bir program için bir şeyi yüklemeye çalışırken şu mesaj ile karşılaştım. Nasıl çözerim?

root@AS-VPCF23P1E:/home/as# apt-get install ncurses-dev
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
Note, selecting 'libncurses5-dev' instead of 'ncurses-dev'
Some packages could not be installed. This may mean that you have
requested an impossible situation or if you are using the unstable
distribution that some required packages have not yet been created
or been moved out of Incoming.
The following information may help to resolve the situation:

The following packages have unmet dependencies:
libncurses5-dev : Depends: libtinfo5 (= 5.9-10ubuntu4) but 5.9+20140118-1ubuntu1 is to be installed
                   Depends: libncurses5 (= 5.9-10ubuntu4) but 5.9+20140118-1ubuntu1 is to be installed
                   Depends: libtinfo-dev (= 5.9-10ubuntu4) but it is not going to be installed
                   Depends: ncurses-bin (= 5.9-10ubuntu4)

Mr_YAMYAM

Alıntı YapNote, selecting 'libncurses5-dev' instead of 'ncurses-dev'
Some packages could not be installed. This may mean that you have
requested an impossible situation or if you are using the unstable
distribution that some required packages have not yet been created
or been moved out of Incoming.
Yukarda açıklaması zaten yapılmış.
Paket bağımlılıkları hakkında bilgi edinmelisiniz.

MC_Skywalker

Paketleri güncellemende fayda var. Siztemde kurulu olanlar için stanil değil demiş

mir_as82

Tagli

Öncelikle, root olarak işlem yapmamanı öneririm. Onin yerine gerektiğinde komutları önlerine sudo ekleyerek çalıştır.

Paketleri yüklemeyi denemeden önce sudo apt-get update yazarak listeleri bir güncelle.

Bu işe yaramazsa, Software Resources bölümünde other software sekmesine gel ve seçili olmayan iki kutuyu da seç ve sonra yukarıda bahsettiğim update işlemini yap.
Gökçe Tağlıoğlu

mir_as82

Alıntı yapılan: Tagli - 23 Ağustos 2015, 15:24:23
Öncelikle, root olarak işlem yapmamanı öneririm. Onin yerine gerektiğinde komutları önlerine sudo ekleyerek çalıştır.

Paketleri yüklemeyi denemeden önce sudo apt-get update yazarak listeleri bir güncelle.

Bu işe yaramazsa, Software Resources bölümünde other software sekmesine gel ve seçili olmayan iki kutuyu da seç ve sonra yukarıda bahsettiğim update işlemini yap.

Hocam bu "Software Resources"  tam olarak nerede?

Software and Updates bölümünde bir yerde mi?

sinus

bilgisayarı internete bağlayarak kurmayı deneyin.

mir_as82

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: mir_as82 - 23 Ağustos 2015, 15:17:09
Peki çözümü nasıl yaparım?
Ubuntu menüden donatılar ve içerden yazılım kaynaklarını seçiniz.

İndirilebilir kaynakları doğrulayınız.

Diğer yazılımlardan bağımsız kaynakları işaretleyiniz.
Depo bilgilerinizi güncelleyip yeniden yükleyiniz.
Bahsi geçen program ubuntu depolarında var ise oradan indirmenizi tavsiye ederim.

Tagli

Benim bahsettiğim yer de burasıydı. Software Center'ın menulerinden biri ile de buraya girilebiliyor.
Gökçe Tağlıoğlu

fatih6761

@mir_as82 hocam son zamanlarda ppa eklediniz mi? Ya da kendiniz deb paketi oluşturup yüklemiş olabilir misiniz?
ppa dan şüphe ediyorsanız (etmiyorsanız da yapmanızda fayda var :) ) şuradaki adımları bir deneyebilirsiniz:
http://askubuntu.com/questions/140246/how-do-i-resolve-unmet-dependencies-after-adding-a-ppa

mir_as82

Hocam sağolun. Bende 2 işletim sistemi var. Birinde windows birinde ubuntu. windows tarafına virtualbox kurdum ve temiz bir ubuntu 12.04-5 indirdim kurdum. Kurduktan sonra ufak tefek sorunlar ile karşılaşarak program yükleme sorununu çözdüm. Ama sizin verdiğiniz bilgileri de bir yere not ettim. Hele o stackoverflow da adamlar ne roman yazmış : )
orası askubuntu imiş. Hatalı yazmışım.

fatih6761

Alıntı yapılan: mir_as82 - 23 Ağustos 2015, 22:27:15
Hocam sağolun. Bende 2 işletim sistemi var. Birinde windows birinde ubuntu. windows tarafına virtualbox kurdum ve temiz bir ubuntu 12.04-5 indirdim kurdum. Kurduktan sonra ufak tefek sorunlar ile karşılaşarak program yükleme sorununu çözdüm. Ama sizin verdiğiniz bilgileri de bir yere not ettim. Hele o stackoverflow da adamlar ne roman yazmış : )
orası askubuntu imiş. Hatalı yazmışım.
AskUbuntu StackExchange'in Ubuntu altbaşlığı hocam. StackOverflow yine StackExchange'in programlama başlığı. MathOverflow vs.. bunlar hep StackExchange'in altbaşlığı.