rj45 juck

Başlatan frederic, 25 Ağustos 2015, 13:31:08

frederic

Merhaba linkte şematiği bulunan juckın bizim kullandığımız normal jacklardan farkı nedir acaba? İçinde neden 4 adet trafo var?

http://belfuse.com/pdfs/L829-1J1T-43.pdf

Kabil ATICI

1000baseT olduğu için olabilir.

10/100base normalde 2 tane bağlantı kullanır. 2 çift kablo ile bağlantı sağlanabilir.

Ama 1GBit haberleşmede ek hatlar gerekir. kesinlikle 4 çift kablo gerekir. 8p8c konnektör bağlantısının tamamını kullanır.
ambar7

polleme

Trafoların bir görevi de izolasyon sağlamak. Hattan gelecek gerilim veya dalgalanmalara karşı devreyi korumak.

frederic

Alıntı yapılan: Kabil ATICI - 25 Ağustos 2015, 13:49:23
1000baseT olduğu için olabilir.

10/100base normalde 2 tane bağlantı kullanır. 2 çift kablo ile bağlantı sağlanabilir.

Ama 1GBit haberleşmede ek hatlar gerekir. kesinlikle 4 çift kablo gerekir. 8p8c konnektör bağlantısının tamamını kullanır.

Hocam teşekkür ederim, peki bu juckı 10base sistemde enc28j60 ile kullanabilirmiyiz?

Kabil ATICI

Teorik olarak 10 baseT denk gelen bacakları kullanabilmen gerekir. Ama emin değilim. Kendim daha önce denemedim.(Alet açısından düşünürsek, trafoların çalışma frekansı yükseltidiğinde, nüve malzemesi değiştirilir dolayısı ile bobin sarımlarının değiştirileceği yönünde .Buna enc28j60 nasıl bir tepki vereceğine kestiremiyorum. Tabii bu kişisel düşüncem, doğruluğu teyit edemiyorum)

Devrende bir sıkıntı olursa, sorun bu aletten mi, yoksa devrenden mi kaynaklandığını kestiremezsin.

Alet elinde ise deneyebilirsin.
ambar7

frederic

Teşekkürler hocam, benim yükseliği 11.30 veya altı smd pinli bir jucka ihtiyacım var. Seri üretim için düşündüğümden fiyatlar konusunda başım dertte. Bakın şurdaki juck 13.30usd. Normal devrede kullandığım ise sadece 2usd.

http://www.digikey.com/product-search/en?pv759=14&FV=fff40016%2Cfff803b3&k=smd+rj45&mnonly=0&newproducts=0&ColumnSort=0&page=1&stock=1&quantity=0&ptm=0&fid=0&pageSize=25

Kabil ATICI

Sizin istekleriniz piyasada yaygın bulunan ürünlerin ötesine geçtiği için fiyat yükselebilir.  Burada ya fiyata katlanacaksınız, yada trafosu dışarıda olan modellere bakmanız gerekecek. Sanırım dizüstü bilgisayar tasarlayanlar da aynı konuda sıkıntıları var ki, birkaç model haricinde çoğunlukla trafosu dışarıda olan RJ45 konnektör modellerini tercih ediyorlar.

Bu konnektörlerin küçültülmesindeki sıkıtının; dış ortada kuvvetlere maruz kalması (kırılmış olanları veya tellerinin kopmuş olarları gördüm) diğeri de bağlantılar için kullanılan transformatörler. Trafolar (darbe trafosu) için bazı özel çözümler var ise de halen yaygın değil.
ambar7