SİM900 E 16F628A PİC İLE SES GÖNDERME SORUNU LÜTFEN YARDIM

Başlatan mehmetkaplan2323, 31 Ağustos 2015, 14:06:54

mehmetkaplan2323

http://dosya.web.tr/RydY5K

Arkadaşlar  pic 16f628a ile pic basic de sound komutu kullanarak sim900 gsm modül yardımıyla ses sinyali göndermek istiyorum. linkteki bağlantıyı yapıp gsm modülü cep telefonu ile aradığım zaman sım900 hattı açıyor.fakat cep telefonunda picin sound komutu ile ürettiği ses ile birlikte çok aşırı bi gürültü geliyor.sim 900 ün pic ile bağlantısını sökünce gürültü kesiliyor.işin garip olanı sound komutu ile ses üretilmeden gürültü başlıyor.yani ses sinyali varkende yokkende pic ile sım900 bağlı iken çok aşırı gürültü var.sim900 gsm modülün mic_p ve mic_N pinlerine elektret mikrofon taktığımda hiç gürültü olmuyor.sesler çok net gönderilebiliyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim .ilgili tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

http://dosya.web.tr/RydY5K

LukeSkywalker

PIC ve Sim 900'ün şaseleri ortak mı?
Ayrıca girişi MIC'den değil Line girişinden verin.

mehmetkaplan2323

Evet Şaseler ortak .line girişinden hiç çalışmadı.micN girişini şaseye bağlamak gerekir mi ki ? Nasıl bir bağlantı yapmalıyim.

LukeSkywalker

Dirençlerle gerilim bölücü yaparak sinyali 10 kat küçültüp deneyin. Line girişinde de aynı bağlantıyı yapmanız lazım.
Şuradaki pdf'in 6. sayfasında verilmiş şema.
Alt taraflarda da voltaj seviyeleri yazıyor.

mehmetkaplan2323

sim900 MİC_P ve MİC_N girişinden android frekans jeneratörü yardımıyla cep telefonu kulaklık çıkışından bağlantı yaptım.ve çeşitli genlik ve frekanslarda sinyal gönderdim.En ufak bi gürültü yok.Ayrıca cep telefonundan mp3 sesi gönderdim sonuç mükemmel.Ama pic sound komutu ile sesi(pwm signal)  iletmeye kalktığım zaman çok gürültü var.Pic basic yazılımında Mclr reset sigortası off konumunda, uç boşta bekliyor.Pine el deyince pic reset atıyor.Yani anlayacağınız çok gürültü var.
  pic devresini ve sim900 devresini ayrı beslemeler iyi yaptım gürültü %70 azaldı.Birde akü ile devreyi besleyip sonucu göreceğim.önerilerinizi bekliyorum.

mehmetkaplan2323

LukeSkywalker hocam,gürültü sound komutu ile oluşmuyor.pic ses çıkışı vermeden yani pic ile sim900 bağlantısı yapılınca oluyor ve sound komutu ,sesi üretince yine gürültü devam ediyor.yani sinyali 100 katta küçültsem yine gürültü var.

mehmetkaplan2323

Arkadaşlar sorunu çözdüm tek problem gnd nin devre icinde çok dolaşması.Mic n girişine kısa yoldan şaseye bağlayınca sorun düzeldi.devre gnd yi tam alamadığı için yapıyormuş...teşekkürler

LukeSkywalker

mehmetkaplan2323

evet MİC_N gnd ye bağlandı.Devre içerisinde gnd çok dolaştığı zaman pcb nin her noktasındaki potansiyel farkı aynı olmadığı için ,tam sıfır olan noktada uğultu tamamen kesildi.sorun aslında kart tasarımı ile ilgili.GND lerin mümkün olduğu kadar kısa yoldan bağlanması gerekir.ikinci bir sorunda devrede analog ve dijital gnd lerin ayrı olmayışı. sonuç itibari ile agnd ile dgnd aynı noktada birleşse  bile özellikle ses devrelerinin randımanlı çalışması için gnd lerin mümkün olduğu kadar kısa ve ayrı ayrı olması gerekiyor.teşekkürler.